8 مرحله برای ایجاد یک تحلیل چشم انداز رقابتی

ساخت وبلاگ

8 Steps to Creating a Competitive Landscape Analysis

یکی از ناامید کننده ترین موقعیت های تجاری این است که شما با رقابت خود در گرد و غبار مانده اید - و نمی توانید دلیل آن را بفهمید. محصولات شما با کیفیت عالی هستند ، خدمات مشتری شما توجه می کند ، بازاریابی شما تیز و آموزنده است ، اما شما هنوز هم می بینید که سهم بازار شما از بین می رود. برای حل این رمز و راز ، شما فقط نمی توانید به صورت بیکار رقیب خود را مشاهده کنید و تعجب کنید که آنها درست انجام می دهند. شما باید رویکرد روشمند را در پیش بگیرید و یک تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی ایجاد کنید.

تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی روشی پیشگیرانه برای درک نحوه رقابت با همسالان صنعت خود است. با استفاده از نقاط قوت تجارت خود ، می توانید زمینه بین خود و رقبای خود را ایجاد کنید و از یک رویکرد کاملاً واکنشی جلوگیری کنید. برنامه ریزی و تلاش برای انجام درست آن نیاز دارد ، اما مزایا می تواند قابل توجه باشد.

تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی چیست؟

تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی روشی ساختاری برای شناسایی و تحقیق در مورد رقبا است. شما یک تحقیق دقیق در مورد نحوه انجام توسعه محصول ، بازاریابی ، فروش و سایر عملیات حیاتی انجام می دهید. این تجزیه و تحلیل به شما امکان می دهد به جای حدس زدن که چرا تحت تأثیر قرار می گیرید ، بر اساس داده های دقیق و قابل اعتماد ، بر اساس داده های دقیق و قابل اعتماد ایجاد کنید.

تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی باید پنج موضوع اصلی را در بر بگیرد:

 1. رقبای شرکت شما چه کسانی هستند
 2. محصولات و خدماتی که رقبای شما ارائه می دهند
 3. نقاط قوت و ضعف رقبا
 4. استراتژی هایی که رقبای شما برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند
 5. چشم انداز کلی بازار

هر شغلی می تواند از تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی ، از کوچکترین رقیبان راه اندازی تا تایتان های حاکم بر صنعت بهره مند شود. یادگیری آنچه رقابت برای رشد خط پایین خود انجام می دهد ، راهی عالی برای رشد خود شماست.

ارزش تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی

تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی جهت را برای جایی که تجارت شما در آینده می تواند به آنجا برود ، تعیین می کند. در کوتاه مدت ، برنامه ای را برای مراحل بعدی مورد نیاز ارائه می دهد. با مشارکت در یک بررسی روشمند از فعالیت های رقبای خود ، بیشتر می آموزید که مشتریان بالقوه خود چه کسانی هستند و چگونه می توانید کار بهتری برای دستیابی به آنها انجام دهید.

مطالعه این رقابت همچنین به شما کمک می کند تا تصویری واضح تر از گزاره ارزش منحصر به فرد شرکت خود (UVP) ترسیم کنید. دانستن UVP خود به شما امکان می دهد تا روی خصوصیات خارق العاده ای که باعث می شود تجارت شما از هم جدا شود ، تمرکز کنید. این مواردی است که شما بهتر یا متفاوت از رقابت انجام می دهید.

ارزش تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی توسط مشاغل موفق مشهور است. حدود 90 ٪ از شرکت های Fortune 500 درگیر تجزیه و تحلیل رقابتی هستند. 69 ٪ از شرکت هایی که عملیات اطلاعاتی رقابتی خود را برون سپاری کرده اند ، نتایج مثبت کلی از انجام این کار را گزارش کرده اند. با یک برنامه جامد و ابزارهای مناسب ، هر مشاغل می تواند شروع به بهره برداری از پاداش های این تمرین مفید کند. در اینجا نحوه شروع کار آورده شده است.

8 مرحله برای ایجاد یک چارچوب تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی

1. سازمان یافته شوید

مثال تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی

در صورت عدم سازماندهی یا ساختار یافته ، داده های خام بینش زیادی به دست نمی آورند. مرحله اول ایجاد ابزاری برای سازماندهی داده های خود است. یک صفحه گسترده یا ماتریس ایجاد کنید که می توانید به روز کنید ، مرتب و به اشتراک بگذارید. داشتن راهی برای تجسم داده های شما نیز می تواند بسیار مفید باشد.

برای ثبت تعداد زیادی از اطلاعات و داده های متنوع به پایان خواهید رسید ، اما می توانید رقبای شناخته شده خود را برای شروع لیست و طبقه بندی کنید.

2. رقابت خود را مشخص کنید

رقبای شما چه کسانی هستند؟و چگونه باید آنها را طبقه بندی کنید؟احتمالاً می توانید به آن سؤال اول از بالای سر خود پاسخ دهید ، اما نباید خود را فقط به مطالعه واضح ترین رقابت محدود کنید.

با لیستی از ده رقیب شروع کنید و آنها را در سه دسته بندی کنید: ابتدایی ، ثانویه و سوم.

دسته اصلی برای رقبای مستقیم شما است - شرکت های شرکت هایی که اساساً همان محصول یا خدمات شما را ارائه می دهند.

رقبای ثانویه مشابه هستند ، اما کاملاً یکسان نیستند. شرکت هایی که نسخه ای از محصول شما را با ویژگی های مختلف می فروشند یا بازار را به جمعیتی مختلف می فروشند ، رقبای ثانویه شما خواهند بود.

دسته سوم شامل شرکت هایی است که اساساً متفاوت می فروشند که می تواند یک خرید جایگزین برای آنچه شما ارائه می دهید باشد.

برای اینکه چارچوب تحلیل رقابتی خود را به سطح بعدی برسانید ، می توانید یک معیار صنعت را در چارچوب خود قرار دهید تا ببینید که چگونه شما و رقبای خود چگونه به طور متوسط در صنعت جمع می شوند.

3. محتوای آنها را تجزیه و تحلیل کنید

پس از شناسایی بازیکنان ، می توانید بررسی و تجزیه و تحلیل محتوایی را که ارائه می دهند شروع کنید. از نزدیک نگاه کنید:

 • تبلیغات آنها
 • تصویری که آنها استفاده می کنند
 • وب سایت آنها و هر آنچه را که در آن منتشر می کنند (وبلاگ ها ، WhitePapers ، کتاب های الکترونیکی ، توصیفات ، خبرنامه ها و غیره)
 • محتوای چندرسانه ای مانند فیلم ها ، وبینارها و پادکست ها

یکی از راه های انجام این کار استفاده از ابزارهای نرم افزاری برای یافتن و خراش دادن محتوا است. در صورت لزوم نترسید که در تحقیقات دستی شرکت کنید. وانمود کنید که شما یک مشتری هستید ، به سفر خرید می پردازید و ببینید که رقبای شما برای شما چه محتوا را تعیین می کنند. ببینید چه مضامین ، سبک های پیام رسانی و انتخاب های مارک تجاری بیشترین ویژگی را دارند.

4- نظارت بر رسانه های اجتماعی آنها

یکی از بهترین منابع اطلاعات رقیب ، رسانه های اجتماعی است. اکنون بیش از هر زمان دیگری ، خریداران برای اطلاعات فیلتر نشده و صحبت های واقعی در مورد تصمیمات احتمالی خرید خود به رسانه های اجتماعی روی می آورند. مشاغل B2C و B2B به طور یکسان با عجله با حضور در رسانه های اجتماعی قانع کننده ، صدای مداوم و تن محتوا ، عجله می کنند.

رسانه های اجتماعی جایی است که شما اغلب قوی ترین احساس را برای شخصیت تجاری یک شرکت به دست می آورید. این مکان آسان برای کشف جدیدترین استراتژی های بازاریابی آنها و دیدن نحوه تعامل آنها با مخاطبان خود است.

از آنجا که رسانه های اجتماعی چنین فضای گسترده ای دارند ، ابزارهای گوش دادن به رسانه های اجتماعی می توانند در اینجا بسیار مفید باشند. در حقیقت ، گوش دادن اجتماعی برای تجزیه و تحلیل رقابتی می تواند اطمینان حاصل کند که شما در حال مشاهده هشتگ های مناسب ، کلمات کلیدی و مکالمات مربوطه است که ممکن است اتفاق بیفتد.

5- استراتژی بازاریابی و پیشنهادات خود را تجزیه و تحلیل کنید

هنگامی که در همه مکان های مناسب تماشا می کنید و گوش می دهید ، می توانید تصویر بزرگتر از استراتژی بازاریابی رقبا را درک کنید.

آنچه می خواهید بدانید این است:

 • آنها کجا تلاش های بازاریابی خود را متمرکز می کنند؟
 • آنها در کجا تبلیغات خریداری می کنند؟
 • آنها چه انگیزه هایی را برای جلب خریداران بیشتر به قیف فروش خود ارائه می دهند؟

در محتوای آنها به CTA نزدیک نگاه کنید. گزینه های آنها را بررسی کنید تا ببینید که در کجا و چگونه از چشم انداز می خواهند برای کسب اطلاعات بیشتر درگیر شوند. برای دیدن نحوه ساخت و توالی بازاریابی ایمیل آنها به لیست ایمیل آنها بپیوندید. دریابید که چه پیشنهادهای ویژه ای دارند یا می توانند تبلیغ کنند. با این اطلاعات می توانید تاکتیک های آنها را برای تبدیل سرب جمع کنید.

6. پیشنهادات و قیمت گذاری آنها را ارزیابی کنید

شما فقط رقابت خود را تجزیه و تحلیل نمی کنید تا بتوانید کارهایی را که انجام می دهند کپی کنید. بعضی اوقات می بینید که چه چیزی کار نمی کند ، بنابراین نمی خواهید آن را کپی کنید. همچنین لازم است که در نظر بگیرید که یک استراتژی خوب برای یک رقیب ممکن است برای شرکت شما مناسب نباشد. این امر به ویژه هنگامی که به دنبال رقبای ثانویه یا سوم هستید صادق است.

با این حال ، دانستن اینکه رقبای شما در هنگام تعیین قیمت های شما برای محصولات یا خدمات قابل مقایسه چه شارژ می کنند. در صورت شارژ بیش از حد ، نمی توانید انتظار داشته باشید که در مبارزه برای مشتریان پیروز شوید. برعکس ، قیمت های رقیب به طور قابل توجهی کاهش می یابد می تواند کیفیت پایین تر یا حداقل پشتیبانی مشتری را نشان دهد.

همچنین می توانید با مطالعه پیشنهادات تبلیغاتی معمولی برای نوع کالاهایی که می فروشید ، درباره انتظارات مشتری چیزهای زیادی بیاموزید. این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا ارائه خدمات مشتری مانند آزمایش های رایگان ، تخفیف یا اشتراک مناسب است.

7. موقعیت آنها را تعیین کنید

شرکت هایی که دارای یک استراتژی بازاریابی و ارتباطات قوی هستند ، می دانند که ایجاد یک موقعیت منحصر به فرد برای خود در بازار بسیار مهم است. آنها این کار را با یافتن راه هایی برای تمایز خود از رقابت خود انجام می دهند. هنگام تجزیه و تحلیل رقبای خود ، به دنبال مضامین و ایده ها در پیام رسانی آنها باشید که به عنوان تمایز دهنده عمل می کنند.

به عنوان مثال ، سه سالن پیتزا را در همان بلوک تصور کنید. یکی بزرگترین برش ها را ارائه می دهد. یکی سریعترین تحویل را ارائه می دهد. و سومین نوید سالم ترین مواد تشکیل دهنده. همه آنها در رقابت هستند ، اما خود را بسیار متفاوت قرار می دهند. برای یافتن گزاره فروش منحصر به فرد خود ، باید بدانید که این رقابت چگونه است.

8- از چارچوب های تحلیل رقابتی استفاده کنید: آفت را SWOT کنید

لازم نیست ساختاری را برای یک فرآیند تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی اختراع کنید. چارچوب های موجود و اثبات شده ای وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید ، مانند SWOT و آف.

SWOT مخفف نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدها است. نقاط قوت و ضعف نشان دهنده ویژگی های داخلی تجارت شما است. فرصت ها و تهدیدها عوامل خارجی را نشان می دهد. در تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی ، شما سعی می کنید عوامل SWOT رقبای خود را شناسایی کنید تا آنها را با خود مقایسه کنید.

آفت یک چارچوب مکمل است که به عوامل خارجی عمیق تر می شود. این به فشارهای سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و تکنولوژیکی (و گاه قانونی و زیست محیطی) می پردازد تا درک کند که چگونه یک تجارت به آنها واکنش نشان می دهد. چارچوب های دیگری نیز وجود دارد که می توانید آنها را کشف کنید ، اما SWOT و آفات پایه و اساس لازم را ارائه می دهند.

تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی برای پیروزی

پس از اتمام تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی ، این برای تجارت شما چه معنی دارد؟شما اکنون یک نقطه شروع عالی برای ابداع استراتژی های فروش و بازاریابی مؤثرتر ، پیدا کردن منجر جدید و شکل گیری درک برند خود را دارید.

با این حال ، تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی یک فرآیند یک و یک انجام نیست. رقابت شما ایستا و تغییر ناپذیر نیست ، بنابراین نمی توانید به یک تحلیل واحد که آنچه را که در یک دوره خاص اتفاق می افتد ، تکیه دهید.

فناوری در حال تغییر بازاریابی و سایر جنبه های تجارت فوق العاده سریع است. بنابراین ، خوب است که دوباره از چشم انداز رقابتی بازنگری کنید و به طور مرتب تجزیه و تحلیل خود را به روز کنید. با وجود چارچوب ها و ابزارهای مناسب ، می توانید اطمینان حاصل کنید که همیشه تصویری دقیق از شرکت هایی که برای مشتریان خود رقابت می کنند ، دارید. شما دانش به روز خواهید داشت و به شما امکان می دهد حرکات پیشگیرانه ای را انجام دهید که به شما در برنده شدن در بازار کمک می کند.

فعالیت های نشر اجتماعی خود را ساده کنید

بیاموزید که چگونه Oktopost به تیم زرنگ و دانا شما کمک می کند ، برنامه ریزی ، اولویت بندی و رشد یک استراتژی جامد بازاریابی رسانه های اجتماعی را با شهودی ترین ابزارها به شما کمک می کند.

مقالات پیشنهادی

Social Media Marketing Trends 2023: The State of B2B Social Report

روند بازاریابی رسانه های اجتماعی 2023: وضعیت گزارش اجتماعی B2B

8 Steps to Creating a Competitive Landscape Analysis

8 مرحله برای ایجاد یک تحلیل چشم انداز رقابتی

6 B2B Marketing TikTok Examples (That Are Actually Done Right)

6 B2B بازاریابی نمونه های Tiktok (که در واقع درست انجام شده است)

Cta graphic

هرگز Okto-Post را از دست ندهید!

آخرین نکات ، بینش ها و اخبار بازاریابی B2B ما هفته ای یک بار ارائه می شود.

حریم خصوصی شما مهم است. ما از ایمیل شما برای هر چیز دیگری غیر از ارسال اخبار و به روزرسانی های گاه به گاه محصول برای شما استفاده نخواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سیاست حفظ حریم خصوصی ما مراجعه کنید.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 14 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 21:51