تنوع در مدیریت نمونه کارها

ساخت وبلاگ

تنوع به چه معنی است؟معنی تنوع:

متنوع سازی نمونه کارها به سادگی به معنای قرار ندادن همه تخم ها در یک سبد است. در صورت ریزش سبد ، همه تخم های شما می شکنند. در تنوع ، کاری که سرمایه گذاران انجام می دهند این است که آنها خطر ابتلا به نمونه کارها را بر روی کلاسهای مختلف دارایی تقسیم می کنند تا اگر برخی از آنها بد شوند ، سرمایه گذاری های خوب دیگر می توانند برای افراد بد پوشش دهند. این امر به کاهش خطر از دست دادن در حالی که بر بازده کلی تأثیر نمی گذارد ، کمک می کند. نقش متنوع سازی افزایش یا کاهش بازده نیست ، هدف این است که ریسک خود را به حداقل برسانید و با مشخصات ریسک خود بهترین بازده ممکن را بدست آورید.

در نمونه کارها شما ، تنوع به معنای سرمایه گذاری سرمایه شما در کلاس های دارایی های متعدد و عدم حضور در هر کلاس دارایی واحد است. یک نمونه کارها متنوع دارای سهام ، اوراق قرضه طولانی و کوتاه مدت در امتداد برخی از دارایی های بسیار مایع مانند طلا خواهد بود. در کلاس دارایی سهام عدالت ، انتخاب سهام صنایع مختلفی که همبستگی کمی یا منفی دارند ، یک نمونه کارها متنوع نامیده می شوند.

تنوع در بدهی منجر به نگه داشتن اوراق بهادار از سررسید های مختلف در اوراق قرضه دولت ، PSU و بخش خصوصی خواهد شد. همراه با اوراق قرضه دارای رتبه های غیر خطرناک ، یک سرمایه گذار همچنین می تواند اوراق قرضه خطرناک را برای به دست آوردن بازده بالاتر در اختیار داشته باشد. در صورت عدم عملکرد اوراق قرضه خطرناک ، اوراق قرضه دولت در آنجا برای تأمین خسارات وجود دارد.

در زمان های اخیر ، سرمایه گذاران همچنین برای متنوع سازی اوراق بهادار خود ، راه های دیگری مانند املاک و مستغلات و ارزهای رمزنگاری شده را بررسی کرده اند.

خطرات اصلی تأثیرگذاری بر سرمایه گذاری شما چیست؟

به طور عمده ، دو نوع خطرات وجود دارد: خطرات سیستماتیک و خطرات غیر سیستماتیک.

خطرات غیر سیستماتیک: فرض کنید شما فقط به دلیل افزایش تقاضا برای خودروها و رشد زیاد در صنعت ، سهام بخش خودرو را خریداری می کنید. اکنون به دلیل برخی از رویدادها ، قیمت نفت به سرعت افزایش می یابد و خرید یک ماشین را به عنوان تصمیم سخت و سخت می کند. سود بنگاه های اتومبیل کاهش می یابد و قیمت سهم سهام خودرو با نسبت قابل توجهی کاهش می یابد. نمونه کارها شما ، که فقط سهام خودرو را در اختیار دارد ، ارزش آن را نصف می کند زیرا شما متنوع نیستید.

چنین خطراتی که فقط بر بخش خاصی یا بخش هایی از اقتصاد تأثیر می گذارد ، اما اقتصاد به عنوان یک کل ، خطر غیر سیستماتیک نامیده می شود. با تنوع می توان خطرات غیر سیستماتیک را کاهش داد. همراه با سهام خودرو ، نگه داشتن سهام سایر صنایع مانند بانکداری ، داروسازی یا در مقایسه با یک نمونه کارها که فقط سهام خودرو داشت ، منجر به ضرر کمتری می شود.

برای متنوع سازی خطرات غیر سیستماتیک ، باید در صنایعی که همبستگی کم دارند سرمایه گذاری کنید. همبستگی پایین بدان معنی است که قیمت دو یا چند سهام در هنگام ارائه اطلاعات جدید در همان جهت حرکت نمی کند. طبق مطالعات ، یک نمونه کارها از 30 سهام حداکثر سود تنوع را که یک سرمایه گذار می تواند بدست آورد ، فراهم می کند. بالاتر از آن ، ریسک نمونه کارها نسبتاً ثابت باقی مانده است. ETF که از یک شاخص کامل متنوع تشکیل شده است ، با از بین بردن همه خطرات غیر سیستماتیک ، حداکثر فواید تنوع را فراهم می کند.

خطرات سیستماتیک: خطرات سیستماتیک نیز خطرات بازار نامیده می شوند. چنین خطرات بر کل اقتصاد تأثیر می گذارد ، مانند همه گیر که به یک کشور برخورد می کند. در چنین سناریوهایی ، چشم انداز آینده برای همه صنایع تحت تأثیر قرار می گیرد و ارزش حتی متنوع ترین اوراق بهادار به دلیل سناریوی منفی که بر کل اقتصاد تأثیر گذاشته است ، کاهش می یابد.

در حالی که خطرات غیر سیستماتیک می تواند متنوع باشد ، خطرات سیستماتیک نمی تواند از نمونه کارها از بین برود. حتی اوراق بهادار دولتی مانند G-SEC خطرات سیستماتیک را به همراه دارد ، اگرچه دولت صلاحیت چاپ پول بیشتری را برای پرداخت این بدهی ها دارد. ریسک غیر سیستماتیک بدون توجه به اینکه این نمونه کارها چقدر متنوع است ، از یک نمونه کارها حذف نمی شود.

منبع: Bogleheads ، Tavaga Research

سهام خارجی در تنوع نمونه کارها

سهام که در بورس سهام خارج از کشور داخلی شما ذکر شده است ، سهام خارجی نامیده می شود. برای یک سرمایه گذار هندی ، سهام خارجی با سهام ذکر شده در بورس NASDAQ در ایالات متحده یا FTSE در لندن برابر خواهد شد. چنین سهام ، نمونه کارها شما را از یک رویداد منفی که در اقتصاد داخلی اتفاق افتاده است مانند حمله تروریستی یا ناآرامی های سیاسی ، نجات می دهد. همبستگی بین اوراق بهادار داخلی و خارجی کم است و کل خطر سرمایه گذاری های خود را کاهش می دهد.

هندی ها مجاز به تجارت مستقیم سهام خارجی از طریق حساب DEMAT خود نیستند. برای افزودن چنین سهام به نمونه کارها ، یک سرمایه گذار می تواند یک واحد از صندوق متقابل را خریداری کند که در کشور مورد نظر شما سرمایه گذاری می کند. یا یک سرمایه گذار می تواند یک صندوق شاخص ETF را که مستقیماً در بورس ذکر شده است خریداری کند. به عنوان مثال ، NASDAQ 100 ETF شاخص NASDAQ 100 را در ایالات متحده ردیابی می کند. سهام ETF را می توان مانند سایر سهام در NSE خریداری کرد و هزینه کمتری را متحمل شد. مزایای تنوع خارجی بر هزینه های انجام شده در چنین معاملات بیش از حد است.

تنوع در V/S در کلاسهای دارایی

سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری مقادیر مختلف در کلاسهای مختلف دارایی از جمله سهام: خارجی و داخلی ، اوراق قرضه ، سرمایه گذاری های کوتاه مدت و پول نقد و معادل متنوع شوند. برای به حداقل رساندن ریسک خود ، بهتر است در کلاسهای دارایی که همبستگی کم با یکدیگر دارند ، سرمایه گذاری کنید. وقتی در مورد انتخاب سرمایه گذاری در یک کلاس دارایی صحبت می کنید ، سرمایه گذاران می توانند اوراق بهادار را انتخاب کنند که همبستگی بالایی را به تصویر می کشد. همبستگی بالا در یک کلاس دارایی بازده بالایی از دارایی را فراهم می کند ، در حالی که همبستگی کم در کلاسهای مختلف دارایی به تنوع ریسک در دارایی های مختلف کمک می کند.

چگونه پروفایل های مختلف ریسک می توانند به تنوع نمونه کارها کمک کنند؟

متنوع سازی نمونه کارها از یک سرمایه گذار به دیگری متفاوت است. این مبتنی بر ظرفیت ریسک پذیری و انتظارات شما از بازده آینده است. یک سرمایه گذار می تواند با تغییر وزن سرمایه گذاری هایی که در کلاسهای مختلف دارایی قرار می دهد ، ریسکی را که می کند تغییر دهد.

سبد تهاجمی

نمونه کارها تهاجمی به بهترین وجه توسط: ریسک بالا و بازده بالا تعریف می شود. این مناسب برای کسانی است که می توانند خطر و نوسانات بیشتری را از حد معمول تحمل کنند. چنین نمونه کارها بیش از 70 ٪ وزن را در دارایی های رشد بالا مانند اوراق بهادار داخلی یا بین المللی قرار می دهد. سرمایه گذاری باقیمانده سرمایه گذاری در کالاهایی مانند طلا و اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود.

بنابراین ، یک سرمایه گذار می تواند سرمایه گذاری های خود را با کمک سهام داخلی و بین المللی متنوع کند و یک بخش کوچک (حدود 10-20 ٪) را می توان به اوراق بهادار و طلای با درآمد ثابت اختصاص داد.

سبد رشد

یک نمونه کارها رشد سعی می کند رشد مداوم را به بخش سرمایه گذار ارائه دهد. یک نمونه کارها رشد نسبتاً کمتری در مقایسه با یک سبد تهاجمی در سهام قرار می دهد. از طرف دیگر ، مقدار نسبتاً بالاتری در اوراق قرضه و طلا قرار خواهد داد. این نمونه کارها سعی در بازده برتر نسبت به یک نمونه کارها متعادل یا محافظه کارانه در مورد هزینه های بالاتر که انجام می دهد ، ارائه می دهد.

نمونه کارها متعادل

یک نمونه کارها متعادل ، همانطور که از نام آن پیداست ، تعادل بین کلاس دارایی تهاجمی و محافظه کار ، به عنوان مثال خواهد داشت.- 50 ٪ سهام ، 35 ٪ - بدهی و 15 ٪ - طلا. در سهام ، پرتفوی های متعادل معمولاً دارای سهام بزرگ هستند که از نظر ماهیت بی ثبات و دفاعی هستند. اوراق بهادار متعادل برای افرادی که می خواهند بازده مداوم در طول سال ها داشته باشند مناسب است و ریسک پذیر هستند.

نمونه کارها کنترل شده

یک نمونه کارها کنترل شده بازده و جریان نقدی سرمایه گذاری ها را کنترل می کند. از آنجا که جریان نقدی در اوراق بهادار بدهی قابل پیش بینی است ، چنین اوراق بهادار سرمایه گذاری های عمده دارایی خود را در اوراق قرضه دولتی که کمترین احتمال شلوغی را دارند ، دارند. مقادیر کمتری برای استفاده از بازده بالاتر در سهام بزرگ و طلا سرمایه گذاری می شود اما این وجوه بیشتر بازده آنها را از اوراق قرضه بدست می آورد.

نمونه کارها محافظه کار

یک نمونه کارها محافظه کارانه برای یک فرد ریسک پذیر مناسب خواهد بود. چنین اوراق بهادار فقط با سرمایه گذاری در طلا ، پرچین تورم را فراهم می کند و هیچ بازده اضافی را ارائه نمی دهد. آنها برای افرادی مناسب هستند که نیازهای نقدینگی بالایی دارند و نمی توانند ارزش سرمایه گذاری خود را کاهش دهند. احتمال ضرر با سرمایه گذاری در چنین نمونه کارها حداقل است.

متنوع سازی نمونه کارها را می توان با سرمایه گذاری مرتباً در بخش ها و اندازه های مختلف به دست آورد. به عنوان مثال: سرمایه گذاری در Corpus در کلاه های کوچک ، میانه و بزرگ درپوش با توجه به تمایل و توانایی یک سرمایه گذار برای ریسک پذیری.

تنوع بخش به یک سرمایه گذار در چرخه های مختلف بازار کمک می کند. به عنوان مثال: در محیط فعلی ، یک سرمایه گذار با قرار گرفتن در معرض کالاها و همچنین سهام IT Mid Cap می تواند بازده بهتری نسبت به یک سرمایه گذار که فقط در سرمایه گذاری های مالی ، اتومبیل یا سهام بزرگ IT سرمایه گذاری می کند ، ایجاد کند.

نتیجه

هر سرمایه گذار باید یاد بگیرد که چگونه قبل از شروع سرمایه گذاری ، یک نمونه کارها را متنوع کند. تنوع نه تنها خطر ابتلا به نمونه کارها را کاهش می دهد بلکه بازده بالایی را در دراز مدت نیز فراهم می کند. یک نمونه کارها متنوع به عنوان یک پرچین در برابر نوسانات بازار عمل می کند و اجازه نمی دهد که سرمایه گذاری شما به مبلغ نامطلوب کاهش یابد. اما تنوع در هزینه های آن حاصل می شود. یک نمونه کارها متنوع باید به طور مرتب خفه شوند تا درصد تخصیص دارایی را اصلی کنند. آنها همچنین سودهای سرمایه گذار را در کوتاه مدت محدود می کنند.

همه گفته می شود ، دستاوردهای بلند مدت از تنوع بسیار بیشتر از هزینه های ناشی از حفظ چنین نمونه کارها است. یک سرمایه گذار متنوع نیز یک سرمایه گذار راضی است.

به عنوان یک یادداشت احتیاط آمیز: تنوع بیش از حد خطر را کاهش می دهد ، اما همچنین منجر به بازده کم در دراز مدت می شود. بنابراین ، همیشه قبل از سرمایه گذاری در بورس سهام مشاور مالی خود را مشورت کنید.

Tavaga هر چیزی است که شما برای شروع پس انداز برای اهداف خود نیاز دارید ، در مسیر خود باشید و به موقع به آنها برسید

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 15 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 22:40