ساخت I. O. U. حقوقی: سفته ها

ساخت وبلاگ

برخورد با بدهی

دادگاه مصالحه

مسابقه ما را امتحان کنید

بعد از اتمام خواندن این صفحه ، یک مسابقه کوتاه را برای آزمایش آنچه آموخته اید انجام دهید!

این برگه حقوقی در مورد آنچه که یک سفته است ، چه چیزی در آن اتفاق می افتد و سایر موارد با IOUS صحبت می کند.

سفته چیست؟

اگر وام یا وام وام می گیرید ، ایده خوبی است که یک سفته را تهیه کنید. سفته یک توافق نامه کتبی برای بازپرداخت پول به یک شخص یا یک تجارت است. سفته باید جزئیات مربوط به مواردی مانند زمان و نحوه پرداخت پول را داشته باشد ، در صورتی که به مبلغ بدهی علاقه داشته باشد ، و اگر پول بازپرداخت نشود ، چه اتفاقی می افتد.

یادداشت های سفته نیز به یادداشت های قابل پرداخت یا قابل مذاکره گفته می شود.

اگر شخصی هستید که پول را مدیون هستید ، شما وعده دهنده ، سازنده یا تعهد هستید.

اگر شخصی هستید که پول را وام می دهید ، شما قول ، گیرنده یا متعهد هستید.

پولی که بدهکار است ، اصلی نامیده می شود.

اگر سفته درست انجام شود ، قانونی است و دادگاه می تواند آن را اجرا کند. در زیر مشاهده کنید ، "چه چیزی باید در یک سفته باشد؟"یادداشت های سفته برای وام های شخصی ، وام های تجاری و معاملات املاک و مستغلات استفاده می شود.

سفته با یک I. O. U متفاوت است. از آنجا که یک سفته می گوید یک شخص پول را پس می دهد و چگونه و چه زمانی پرداخت می شود و جزئیات دیگر را پرداخت می کند. یک I. O. U. فقط می گوید که یک شخص بدهی به شخص دیگری بدهکار است.

چه زمانی از سفته استفاده می کنم؟

اگر از یک بانک پول وام بگیرید ، بانک اغلب شما سفته را امضا می کند. این بانک با شرایط یا قوانین سفته فرم خود را به شما می دهد.

شما معمولاً نمی توانید در مورد شرایط مذاکره کنید. آن را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که می فهمید چه کاری انجام می دهید ، و اگر این کار را نکنید چه اتفاقی می افتد. اگر دلیلی دارید که به آنها تغییر کرده اید ، از بانک سؤال کنید که آیا هر یک از شرایط تغییر می کند. یک دلیل خوب ممکن است این باشد که بانک می خواهد پرداخت در اول ماه را بپردازد اما شما تا 5 پرداخت نمی شوید.

هنگامی که دوستان یا خانواده به یکدیگر وام می دهند ، همیشه جزئیات وام را نمی نویسند ، مانند نحوه یا چه زمانی بازپرداخت می شوند. یک سفته می تواند کمک کند زیرا این شرایط را به وضوح بیان می کند ، بنابراین همه آنها را می شناسند.

سفته را می توان ایمن یا ناامن کرد

امنیت به این معنی است که شخصی که بازپرداخت پول را با "منافع امنیتی" یا وثیقه موافقت می کند. در اصل ، شما چیزی مانند ماشین را ارائه می دهید و اگر پول را پس نمی دهید ، وام دهنده می تواند ماشین شما را برای جبران آن ببرد.

ناامن به این معنی است که وام توسط وثیقه پشتیبان گیری نمی شود. اگر بدون دریافت وثیقه به کسی وام می دهید و آنها به شما نمی پردازند ، نمی توانید چیزی را برای جبران آن بدست آورید. شما می توانید از آنها برای پول شکایت کنید ، اما ممکن است در واقع گرفتن پول دشوار باشد.

چه چیزی باید در سفته باشد؟

اطمینان حاصل کنید که سفته شما جزئیات خاصی دارد. به این ترتیب دادگاه می تواند توافق نامه را اجرا کند.

به طور کلی ، یک سفته باید شامل موارد زیر باشد:

  • نام های قانونی ، آدرس ها و شماره تلفن برای هر شخص یا شرکت درگیر.
  • مقدار وام
  • هنگامی که وام باید بازپرداخت شود. این همه می تواند به یکباره در یک تاریخ مشخص باشد ، یا "در صورت تقاضا" بگوید. همچنین می تواند با گذشت زمان پرداخت را تنظیم کند. اگر در پرداخت است ، هنگام پرداخت هزینه ها و میزان پرداخت آن را بنویسید.
  • اگر در حال پرداخت بهره هستید ، میزان بهره را به وام کاهش دهید. مراقب باش. اگر بانک نیستید ، محدودیت هایی در مورد میزان علاقه شما می توانید هزینه کنید.
  • مبلغ نهایی وام پس از بهره به مبلغ اصلی وام اضافه می شود. این اصلی + علاقه است.
  • اصطلاحات پیش فرضچه اتفاقی می افتد اگر پرداخت ها دیر شود یا اصلاً انجام نشود؟به عنوان مثال: آیا هزینه های دیررس وجود دارد؟قبل از اقدام چند پرداخت از دست رفته؟همچنین ، اگر توافق نامه شرایط دیگری داشته باشد ، اگر آنها انجام نشود چه اتفاقی می افتد؟
  • امضاهای طرفین و تاریخی که سفته آن امضا شده است.

سفته را با دقت بخوانید!

هر زمان که یک سند حقوقی را امضا کنید ، مانند سفته ، آن را با دقت بخوانید. برخی از سفته ها ، به ویژه آنهایی که از بانک ها هستند ، اغلب درک آن دشوار است.

در اینجا چند مورد مشترک در یادداشت های سفته ها از بانک ها آورده شده است:

  • "بند شتاب."این می تواند به این معنی باشد که اگر "پیش فرض" داشته باشید ، باید کل تراز را بپردازید. وام دهنده ممکن است بگوید که مفقود شدن یک یا چند پرداخت به طور پیش فرض است.
  • سعی کنید مطمئن شوید که "پیش فرض" با دقت تعریف شده است. شما باید بدانید که چه چیزی پیش فرض پرداخت شما محسوب می شود.
  • اگر قبلاً در یادداشت سفته نیست ، از وام دهنده بخواهید که در یک دوره "فضل" یا "دوره درمانی" اضافه کند. این به شما فرصت اضافی می دهد پس از پرداخت هزینه پرداخت. تا زمانی که پرداخت را در دوره فضل یا درمان انجام دهید ، مجازاتهای پیش فرض عملی نمی شوند.

اطمینان حاصل کنید که سفته "مجازات قبل از پرداخت" ندارد. این بدان معناست که اگر می خواهید وام را زود پرداخت کنید ، باید هزینه پرداخت کنید.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 25 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 22:48