ارزش خالص: چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟یک راهنمای کامل

ساخت وبلاگ

ارزش خالص ثروت شخصی است که فرد بدون در نظر گرفتن بدهی خود جمع کرده است. به همین ترتیب ، ارزش خالص یک شرکت بازتاب دارایی های خود بدون بدهی است. در زمینه هر دو ، آنها نشانگر سلامت مالی هستند. این مقاله را بخوانید تا در مورد ارزش خالص ، نحوه محاسبه و اهمیت ارزش خالص اطلاعات بیشتری کسب کنید.

معرفی

Aliko Dangote به تازگی در نوامبر 2022 1. 5 میلیارد دلار ثروتمندتر شد. وی همچنین جایزه دستاورد Lifetime NECAS را دریافت کرد. وی در حال حاضر دارای ارزش خالص 19. 1 میلیارد دلار است. علاوه بر این ، در مورد الون مسک و ارزش خالص او وزوز زیادی وجود دارد~185 میلیارد دلار با توجه به مالکیت وی در SpaceX و تسلا.

پس از خواندن تمام اخبار مربوط به Dangote و Musk ، باید تعجب کنید که ارزش خالص چیست و چگونه ارزش خالص را محاسبه کنید. ارزش خالص به یک موضوع جالب بحث در مورد فرهنگ پاپ تبدیل شده است.

این مقاله را بخوانید تا بفهمید ارزش خالص برای مشاغل و افراد به طور یکسان چیست.

ارزش خالص چیست؟

ارزش خالص ارزش دارایی های یک فرد یا شرکت است ، منهای بدهی یا بدهی که مدیون آنها هستند. این یک معیار اساسی برای درک عملکرد مالی شرکت یا سلامت مالی یک فرد است. ارزش خالص نیز اغلب به عنوان ثروت خالص شناخته می شود.

ارزش خالص یک اندازه گیری کمی از یک نهاد است که تصویری از سلامت مالی و عملکرد را ارائه می دهد. افرادی که ارزش زیادی دارند به عنوان افراد با ارزش خالص شناخته می شوند. چهره های عمومی و افراد ذکر شده در Forbes 400 افراد HNWI یا افراد با ارزش خالص هستند.

ارزش خالص از اهمیت برخوردار است زیرا تصور سلامت مالی شما را به شما می دهد. اگر دارایی های شما بیشتر از بدهی های شما باشد ، سلامت مالی شما از نظر وضعیت خوبی است. اگر بدهی های شما بیشتر از دارایی های شما است ، باید روی بازپرداخت بدهی کار کنید. ارزش خالص به سرمایه گذاری و دارایی بیش از درآمد خود متکی است. ممکن است فکر کنید که یک فرد با حقوق بالا در مقایسه با فردی که مبلغ متوسطی کسب می کند ، ارزش خالص بالاتری دارد. اگر فرد با حقوق بالا هزینه بیشتری را خرج کند و با هوشمندی سرمایه گذاری نکند ، احتمالاً می تواند ارزش خالص پایین تر از فردی که با درآمد متوسط کسب می کند ، داشته باشند.

چگونه ارزش خالص را محاسبه می کنید؟

برای خلاصه کردن و توضیح ارزش خالص در یک معادله ساده ،

ارزش خالص = دارایی - بدهی ها

اگر یک فرد یا شرکت دارای دارایی باشد که بیشتر از بدهی های آنها باشد ، این نشان دهنده ارزش خالص مثبت است. ارزش خالص مثبت نشانگر مالی سالم است. هنگامی که بدهی ها از دارایی ها فراتر می روند ، ارزش خالص منفی را نشان می دهد. ارزش خالص منفی نشان می دهد که فرد یا شرکت قادر به پرداخت بدهی و تسویه بدهی های خود نیست.

ارزش خالص محدود به افراد یا سازمان ها نیست. ارزش خالص برای گروه های مختلف ، دولت ها یا حتی کشورها قابل اجرا است.

محاسبه ارزش خالص در سطح آسان به نظر می رسد اما می تواند پیچیده شود که یک بار در نظر گرفتن نحوه طبقه بندی دارایی ها و بدهی ها در نظر گرفته شود.

هنگام محاسبه دارایی ها در معادله ارزش خالص ، باید تمام دارایی هایی را که شامل یک مقدار ملموس است ، در نظر گرفت. افراد می توانند شامل دارایی های مادی مانند اتومبیل ، هنر ، خانه ها ، حساب های بانکی و سرمایه گذاری در بخش دارایی های خالص باشند. به طور معمول ، وسایل شخصی مانند مبلمان دارایی در نظر گرفته نمی شوند زیرا این وسایل در صورت ورشکستگی فروخته نمی شوند.

هنگام محاسبه بدهی ها در معادله خالص ارزش ، بدهی و تعهداتی که نیاز به بازپرداخت دارند در نظر گرفته می شود. این می تواند شامل وام های دانشجویی و خانه ، وام و موارد دیگر باشد. محاسبه بدهی ها همچنین بازپرداختهای برجسته ای را در نظر می گیرد و نه بازپرداختی که در آینده انجام می شود. در بیشتر موارد ، اجاره خانه نیز از بدهی ها و محاسبات ارزش خالص خارج می شود.

همانطور که قبلاً می خوانیم ، مبلغ دارایی خالص پس از کم کردن بدهی ها باعث ارزش خالص می شود. محاسبه ارزش خالص نتیجه تهیه لیستی از دارایی ها و بدهی ها و کسر بدهی های دارایی است. این امر می تواند به صورت سالانه برای درک سلامت مالی یک فرد یا یک سازمان ارزیابی شود.

ارزش خالص در تجارت

هنگام تدوین ارزش خالص برای یک تجارت ، همان معادله ایستاده است.

ارزش خالص = دارایی - بدهی ها

در زمینه تجارت یا سازمان ، یک دارایی یک ملک متعلق به ارزش پولی است. بدهی ها مسئولیت هایی هستند که به ارزش دارایی می خورند.

وقتی کسی به دارایی در یک شرکت نگاه می کند ، مواردی را که شامل ارزش ملموس است ، در نظر می گیرد. دارایی های مادی مانند تجهیزات صنعتی و حمل و نقل. به همین ترتیب ، دارایی های نامشهود مانند ثبت اختراعات دارایی خالص با ارزش خالص در نظر گرفته می شود.

ارزش خالص در یک شرکت یا سازمان مثبت یا منفی است. اگر ارزش خالص مثبت باشد ، دارایی ها در مقایسه با بدهی ها ارزش بیشتری دارند. این نشانگر سلامت مالی خوب و ارزش خالص مثبت است. از طرف دیگر ، اگر بدهی بیش از دارایی باشد ، نشانگر کاهش یا ارزش خالص منفی است.

برای بهبود ارزش خالص و مثبت کردن ارزش ، یک سازمان باید اطمینان حاصل کند که دارایی های آن با بدهی یا بدهی ها به تدریج کاهش می یابد.

هنگام بحث در مورد مشاغل ، ارزش خالص به عنوان سهامداران سهامداران شناخته می شود. ترازنامه در پایان سال مالی به عنوان بیانیه خالص ارزش سازمان شناخته می شود. مقادیر موجود در ترازنامه یک شرکت همیشه مقادیر کتاب را برجسته می کند که در وضعیت فعلی مبتنی بر ارزش بازار نیستند.

هر زمان که یک وام دهنده یا طلبکار سعی کند ارزیابی کند که آیا یک تجارت از نظر مالی سالم است ، آنها به ارزش خالص سازمان نگاه می کنند. اگر کل بدهی ها بیش از کل دارایی ها باشد ، وام دهنده یا طلبکار قبل از اجازه سرمایه گذاری اعتماد به نفس آنها را زیر سوال می برد.

این نشانگر این واقعیت است که با توجه به بار موجود بدهی های موجود در ترازنامه شرکت ، ممکن است به موقع پرداخت نشود.

اگر شرکت یا سازمان سال به سال سودآور باشد ، ارزش خالص فزاینده ای را ثبت می کند ، مشروط بر اینکه سود به طور کامل به عنوان سود سهام به سهامداران داده نشود. به همین ترتیب ، یک شرکت دولتی با افزایش ارزش خالص آن ، افزایش قیمت سهام را مشاهده می کند.

ارزش خالص در امور مالی شخصی

با کم کردن بدهی های دارایی می توان ارزش خالص یک فرد را محاسبه کرد. بدهی های یک فرد شامل بدهی کارت اعتباری ، وام های آموزشی و وام می شود.

علاوه بر این ، از تعهداتی که نمی توان از قبض و مالیات جلوگیری کرد نیز می تواند در این تعریف در نظر گرفته شود.

از طرف دیگر ، دارایی ها شامل پول در یک حساب پس انداز ، سرمایه گذاری در دارایی های مختلف مانند سهام و صندوق های متقابل ، املاک و مستغلات و قیمت فعلی یک ماشین یا دوچرخه می شوند. هرچه ممکن است پس از پرداخت بدهی و فروش دارایی ، ارزش خالص شخصی شخص را تعیین کند.

ارزش عملکرد ارزش خالص شخصی در قیمت های فعلی بازار و نه در ارزش کتاب در مقایسه با مشاغل و سازمان ها.

افراد با ارزش خالص افرادی با ارزش خالص قابل توجهی هستند. آنها به عنوان مشاوران سرمایه گذاری و مدیران ثروت عمل می کنند ، که اغلب تأثیر اجتماعی دارند. سرمایه گذاران معتبر کسانی هستند که حداقل 1 میلیون دلار بدون در نظر گرفتن ملک خود دارند.

نمونه ای از ارزش خالص

یک جفت را با این دارایی ها در نظر بگیرید:

 • 2 اقامتگاه BHK در NGN 350،000،000
 • سرمایه گذاری با ارزش 300،000،000 NGN
 • دارایی های دیگر با ارزش 100،000،000 NGN

در عین حال ، آنها همچنین بدهی هایی دارند که شامل موارد زیر است:

 • مانده وام مسکن برجسته NGN 100،000،000
 • وام آموزشی 30،00،000 NGN

ارزش خالص این زوج چیزی شبیه به این خواهد بود:

 • [NGN 350،000،000 + NGN 300،000،000 + NGN 100،000،00] - [NGN 100،000،000 + NGN 30،00،000] = NGN 377،000،000

بیایید فرض کنیم که در پنج سال ، مالی این زوج تغییر می کند. چیزی شبیه به این است:

 • 2 اقامتگاه BHK در NGN 400،000،000
 • سرمایه گذاری با ارزش 500،000،000 NGN
 • دارایی های دیگر با ارزش 150،000،000 NGN

در عین حال ، آنها همچنین بدهی هایی دارند که شامل موارد زیر است:

 • مانده وام مسکن برجسته 30،000،000
 • وام آموزشی NGN 0 ، به عنوان وام پرداخت شده است

ارزش خالص جدید به این شکل است:

 • [NGN 400،000،000 + NGN 500،000،000 + NGN 150،000،000] - [NGN 30،000،000] = NGN 10،20،000،000

ارزش خالص با افزایش بدهی ها و وام ها در حالی که ارزش دارایی ها افزایش یافته است ، افزایش یافته است.

ارزش خالص منفی

هنگامی که بدهی های آن بیشتر از دارایی های آن باشد ، یک فرد یا تجاری با ارزش خالص منفی روبرو می شود. یا هنگامی که بدهی آنها از دارایی های آنها فراتر می رود. اگر صورتحساب کارت اعتباری فرد ، وام های آموزشی و بیشتر از ارزش کل سرمایه گذاری های آنها فراتر رود ، ارزش خالص هنوز منفی خواهد بود.

ارزش خالص منفی نشانه این است که فرد باید بر کاهش بدهی تمرکز کند. استفاده از بودجه صوتی ، کاهش بدهی بدون اثر گلوله برفی و حتی مذاکره با وام دهندگان می تواند افراد و خانواده ها را از تله بدهی خارج کند. هنگامی که فردی از این امر صعود می کند ، می توانند ارزش خالص خود را در جهت مثبت ایجاد کنند.

هنگام شروع به عنوان یک جوان جوان که درآمد دارد ، ارزش خالص منفی غیر معمول نخواهد بود. وام های آموزش و پرورش و سایر هزینه ها برای جوانان می تواند آنها را مدیون پول باشد. شرایط پیش بینی نشده مانند شرایط اضطراری پزشکی نیز می تواند افراد را به سمت ارزش خالص منفی سوق دهد.

نتیجه

ارزش خالص بینشی برای درک ثروت واقعی یا واقعی یک فرد یا تجارت می دهد. اگر کسی تصمیم بگیرد فقط به دارایی ها نگاه کند و نه بدهی ها ، می تواند یک تصویر نامشخص را نقاشی کند. بدهی های خاصی را می توان با دارایی جبران کرد. ارزش خالص فرد افزایش می یابد که دارایی ها بیشتر از بدهی ها باشند.

متداول

چه چیزی ارزش خالص خوبی محسوب می شود؟

ارزش خالص خوب یک تصمیم ذهنی است. این مبلغ برای هر فرد بر اساس شرایط ، موقعیت ها و سبک زندگی آنها متفاوت است. فرد باید تلاش کند تا تا حد امکان ارزش خالص خود را به سمت مثبت برساند.

چگونه ارزش خالص خود را محاسبه کنم؟

برای محاسبه ارزش خالص شخصی خود ، بدهی های خود را از دارایی های خود کم کنید. دارایی های شما شامل سرمایه گذاری ، سپرده های نقدی و هر سهام دیگری است که شما در اختیار دارید. علاوه بر این ، بدهی ها شامل وام دانشجویی و بدهی است. می توانید ماشین حساب های خالص ارزش را بصورت آنلاین بررسی کنید تا بینش بهتری در مورد مناطقی که باید در آن بهبود پیدا کنید ، بدست آورید.

چقدر باید پس انداز کرده باشم؟

پس انداز شما به سن ، پتانسیل درآمد ، انتخاب شغلی ، سبک زندگی و شرایط شخصی بستگی دارد. به عنوان بهترین روش ، صرفه جویی در حداقل سه برابر حقوق سالانه شما در سن 40 سالگی در حساب های بازنشستگی شما گزینه مناسبی است.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 21 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:20