مقایسه نمودارهای رنکو با نمودارهای شمعدانی

ساخت وبلاگ

تجزیه و تحلیل فنی همانطور که امروز آن را می شناسیم ، مسیری طولانی را طی کرده است. بیشتر کتابهای مربوط به تجزیه و تحلیل فنی اغلب تمایل به تمرکز بر سه زمان اصلی نمودار دارند. یعنی نمودار نوار ، نمودار شمعدان و نمودار خط.

روشهای مختلف تجزیه و تحلیل فنی وجود دارد که بسته به سبک نمودار مالی می توان از آن استفاده کرد. تجزیه و تحلیل فنی ، از همه چیز در مورد ارزیابی الگوهای تاریخی یا رفتار برای پیش بینی قیمت آینده است.

در حالی که نمودار خط ، نمودار نوار و نمودار شمعدان اغلب محبوبیت زیادی را در اختیار دارد ، نمودارهای سفارشی نیز وجود دارد. به همین دلیل شناخته شده نیست ، به دلایل مختلف ، این نمودارهای سفارشی کاملاً متفاوت هستند.

تفاوت اصلی البته در نحوه تجسم قیمت ابزارهای مالی است.

با یک قدم عقب ، اگر به طور کلی در مورد معامله گران روز صحبت کنیم ، معمولاً آنها را از نوع نمودار به نوع دیگر منتقل می کنیم. این کاملاً طبیعی است زیرا قبل از راحت شدن با یکی از آنها ، تجربه تجارت با سبک های مختلف نمودار را پشت سر می گذارد.

یکی از مهمترین دلایلی که معامله گران تمایل به تغییر سبک اصلی نمودار خود دارند ، انتظار است. اجماع عمومی در اینجا این است که با استفاده از یک نوع نمودار متفاوت در یک نمودار مالی می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

اما حقیقت دور از آن است.

در حالی که صحیح است که نمودارهای مختلف تمایل به ترسیم قیمت متفاوت دارند ، نکته اصلی این است که اطلاعاتی که ارائه می دهند دقیقاً یکسان است. فقط برای گسترش بیشتر ، انواع نمودارهای بیشتری نسبت به سه مورد فوق وجود دارد.

  • نمودارهای Heiken Ashi
  • نمودارهای نوار دامنه
  • نمودارهای نقطه و شکل
  • نمودارهای رنکو
  • نمودارهای کاگی

در میان انواع مختلفی که در بالا ذکر شد ، ما به نمودار Renko در مقایسه با نمودار Candlestick خواهیم پرداخت.

نمودار رنکو چیست؟

نمودار Renko صرفاً نوع دیگری از نمودار مالی است که برای ترسیم قیمت های تاریخی و توطئه های آینده استفاده می شود. نام رنکو از کلمه ژاپنی ، Renga ، به معنی آجر است. بر خلاف سه نوع نمودار سنتی ذکر شده ، چیزی منحصر به فرد در مورد نمودارهای Renko وجود دارد که آن را کاملاً متفاوت می کند.

این منحصر به فرد بودن این واقعیت است که نمودارهای رنکو نمودارهای مبتنی بر زمان نیستند. به عبارت دیگر ، بیشتر انواع نمودار مالی یا سهام تمایل به حمل قیمت در محور y و زمان در محور x دارند. با نمودارهای رنکو ، ما فقط قیمت آن را روی محور y ترسیم کرده ایم.

این باعث می شود که محور x از کار بیفتد.

مطمئناً برخی از مزایا در استفاده از نمودارهای Renko وجود دارد. اما کاملاً محتمل است که بیشتر این موارد ممکن است از دیدگاه روانی حاصل شود. با گفتن این موضوع ، حقیقت کمی برای آن وجود دارد.

در دنیای تجارت سریع ، معامله گران روز و دلالان مایل به کسب لبه اضافی هستند. این نکته ، بیشتر اعتقاد دارند که ممکن است وقتی به نمودارهای مالی نگاه می کنید یا آنها را متفاوت تجزیه و تحلیل کنید. این همچنین یکی از دلایلی است که روش های مختلفی وجود دارد که می توان از روشهای مختلف تجزیه و تحلیل فنی استفاده کرد (امواج الیوت ، روند زیر ، شکستن و غیره).

در زیر نمونه ای از سه نوع نمودار اصلی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم و مقایسه آن با نمودارهای Renko است.

Comparison of Renko, Candlestick, Line and Bar chart

همانطور که از مقایسه نمودار فوق می بینید ، به وضوح ، نمودارهای Renko از هم جدا هستند. در بخش بعدی نگاهی به تفاوت ها و شباهت های بین نمودار رنکو و نمودار شمعدان خواهیم داشت.

تفاوت بین نمودارهای شمعدان و رنکو

صحبت در مورد تفاوت های بین شمعدان و نمودارهای رنکو ، بیایید با آشکار و موردی که قبلاً به آن اشاره کردیم ، شروع کنیم.

نمودارهای رنکو به مدت زمان حساب نمی کنند

این اولین و بارزترین تفاوت بین شمعدان و نمودار رنکو است.

در یک نمودار شمعدانی ، بسته به مدت زمان نمودار مورد استفاده شما ، هر شمعدان آن دوره خاص را در زمان نشان می دهد. بنابراین ، به عنوان مثال ، اگر به نمودار روزانه نگاه می کردید ، هر شمعدان عملکرد قیمت را برای یک روز نشان می دهد.

وقتی به شمعدان قبلی می روید ، این عمل قیمت را برای روز قبل نشان می دهد. با نگاهی به نمودار شمعدان ، بنابراین می توان به سرعت درک کرد که چقدر قیمت در طول دوره مورد نظر حرکت می کند.

پس از پایان دوره فعلی ، شمعدان جدید ترسیم می شود.

با نمودارهای رنکو ، اینگونه نیست. تمرکز صرفاً به خود حرکت قیمت داده می شود. در نتیجه ، ضریب زمانی حذف می شود.

Ex: While it takes 1 hr and 5 mins and 13 15 minute candlestick for price to move from 1.215 to 1.216, for a 10 pip renko chart, it is just one brick

بسیاری بر این باورند که با از بین بردن زمان از معادله ، می توان به تنهایی نمای کامل از عملکرد قیمت را مشاهده کرد. این به نوبه خود انتظار می رود روند قیمت را با وضوح بیشتری نشان دهد. همچنین این بدان معنی است که یک آجر جدید رنکو تنها در صورتی ترسیم می شود که قیمت فاصله مشخصی از قیمت بسته شدن قبلی داشته باشد.

در نتیجه ، آنچه در پایان می گیرید ، صرفاً یک آجر پس از دیگری است ، در یک سری که شبیه یک پله صعودی یا نزولی است. معامله گران می توانند نمودارهای Renko خود را پیکربندی کنند تا اندازه آجری صحیح را تنظیم کنند.

روش متداول دیگر برای پیکربندی نمودار Renko استفاده از ATR یا دامنه متوسط واقعی است. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب نمودار Renko را با استفاده از ATR یا اندازه ثابت در اینجا بخوانید.

شباهت ها بین نمودارهای شمعدان و رنکو

وقتی صحبت از شباهت های بین نمودارهای رنکو و نمودارهای شمعدانی می شود ، این واقعیت است که هر دو این دو نوع نمودار در ژاپن سرچشمه گرفته اند. از این رو ، هر دو نمودار شمعدان و رنکو کاملاً باستانی هستند.

از نظر رنگ ، هر دو نمودار نشان دهنده یک چیز هستند. هنگامی که قیمت در حال افزایش است ، یا صعودی است ، شمعدان (و نمودار رنکو) می تواند به رنگ سبز یا سفید ترسیم شود. به همین ترتیب ، هنگامی که قیمت در حال سقوط است یا نزولی است ، هر دو شمعدان و نمودار رنکو را می توان به رنگ قرمز یا سیاه ترسیم کرد.

در حالی که نمودارهای سنتی Renko هیچ گونه دم یا فتیله ای نداشتند ، سیستم عامل های جدیدتر نمودار نیز ارائه این ویژگی را نیز آغاز کرده اند. این دم های رنکو نشان می دهد که قبل از بسته شدن چقدر قیمت در هر جهت حرکت کرده است.

هر دو شمعدان و نمودارهای رنکو قیمت های باز و نزدیک را دارند. اگر دم یا فتیله های Renko را درج کنید ، می توانید قیمت های بالا و پایین را نیز مشاهده کنید.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در نمودار رنکو (سنتی) فقط قیمت های باز و نزدیک وجود دارد. اما همانطور که اشاره کردیم ، همانطور که سیستم عامل های نمودار جدیدتر شروع به نشان دادن دم رنکو می کنند ، می توانید قیمت های بالا و پایین را نیز مشاهده کنید.

در مورد سؤال از قیمت ها ، هر دو نمودار Candlestick و Renko قیمت را در محور y نشان می دهند. اما همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، با نمودارهای رنکو ، آجر جدید فقط در صورت افزایش قیمت توسط چندگانه ترسیم می شود.

هر دو نمودار Candlestick و Renko نیز احساسات بازار را نشان می دهند. البته ، در نمودار رنکو مشهودتر است زیرا روند واضح تر است و در مقایسه با نمودار شمعدان. بیشتر به همین دلیل است که معامله گران تمایل دارند نمودارهای رنکو را در تحلیل فنی خود ترجیح دهند.

حکم چیست؟آیا نمودارهای رنکو بهتر از شمعدان هستند؟

سرانجام یکی به پرسیدن این سؤال پایان داد.

و مانند اکثر چیزها ، پاسخ ذهنی است. آیا شما کسی هستید که آشنایی با استفاده از نمودارهای شمعدانی را ترجیح می دهید؟آیا یک روش تجزیه و تحلیل فنی سنتی را دوست دارید که از نمودارهای شمعدانی استفاده می کند؟آیا الگوهای نمودار مانند Doji ، نوار Engulfing چیزی را که دوست دارید؟

اگر به موارد فوق پاسخ مثبت دادید ، نمودار شمعدان آشکارا راهی است که باید انجام شود.

اما اگر شما کسی هستید که ترجیح می دهید چیز جدیدی را امتحان کنید یا اگر ترجیح می دهید روند قیمت را در حال تحول ببینید ، نمودارهای رنکو ممکن است گزینه ای باشد که ارزش آن را داشته باشد.

صرف نظر از نوع نمودار که از آن استفاده می کنید ، به خاطر داشته باشید که واقعاً در بازارها لبه ای کسب نمی کنید. در پایان روز ، از چه نوع نمودار استفاده می کنید ، صرفاً به میزان راحت بودن با آن نوع نمودار بستگی دارد. همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که شما واقعاً باید درک کنید که چگونه نوع نمودار خاصی که استفاده می کنید به شما در فعالیت معاملاتی روزانه کمک می کند.

درباره نویسنده

رانگا ، یک تاجر و یک مربی است. او برای اولین بار از 12 سال پیش تجارت را آغاز کرد و روشهای مختلفی را امتحان کرد. با این حال ، با گذشت زمان ، ترجیح رانگا برای نمودارهای رنکو افزایش یافت. سرانجام ، این باعث شد Ranga https://renkotraders.com را شروع کند ، وبلاگ که در مورد نمودارهای رنکو ، استراتژی های معاملاتی بر اساس نمودارهای رنکو و موارد دیگر صحبت می کند.

مقایسه نمودارهای Renko با نمودارهای شمعدانی 2021-05-21T10: 29: 26-04: 00 2021-05-21t10: 30: 25-04: 00 Bigtrader < Span> صرف نظر از نوع نمودار شما استفاده می کنید ، در نظر داشته باشید که نمی دانیدواقعاً در بازارها لبه ای کسب می کنید. در پایان روز ، از چه نوع نمودار استفاده می کنید ، صرفاً به میزان راحت بودن با آن نوع نمودار بستگی دارد. همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که شما واقعاً باید درک کنید که چگونه نوع نمودار خاصی که استفاده می کنید به شما در فعالیت معاملاتی روزانه کمک می کند.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 15 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:29