اگر کارگزار شما ورشکست شود چه اتفاقی می افتد؟

ساخت وبلاگ

اگر کارگزاری شما از کار بیفتد، چگونه از سرمایه گذاری خود محافظت کنید

مارک پرلمن یک مشاور مستقل سرمایه گذاری در شرکت مشاوران اوراق بهادار آمریکا است که در آن بیش از 20 سال یک مدیریت موفق سرمایه گذاری را حفظ کرده است. او در مورد سرمایه‌گذاری برای The Balance نوشته است، و متخصص در محتوایی است که به سرمایه‌گذاران جدید کمک می‌کند تا گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری پول خود داشته باشند. پیش از این، او همچنین مجری یک برنامه رادیویی مالی شخصی به نام پول شما مهم است.

جفردا آر. براون یک مشاور مالی، مدرس آموزش مالی معتبر و محققی است که در طول بیش از دو دهه کار به هزاران مشتری کمک کرده است. او مدیرعامل Xaris Financial Enterprises و تسهیل کننده دوره برای دانشگاه کرنل است.

Businessman in abandoned office after he lost funding for the building.

منبع تصویر / گتی ایماژ

اگر در یک شرکت کارگزاری حساب دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا پول شما واقعاً امن است یا خیر. به هر حال، یک شرکت کارگزاری می تواند مانند هر تجارت دیگری ورشکست شود. چه اتفاقی برای سهام، اوراق قرضه، صندوق های سرمایه گذاری متقابل و سایر اوراق بهادار شما می افتد؟این یک فکر هشدار دهنده است، اما برخی از محافظت ها وجود دارد که به شما کمک می کند.

شکست در دوران سخت اقتصادی

برخی از برجسته‌ترین و با سابقه‌ترین مؤسسات مالی ممکن است در طول مشکلات اقتصادی از بین بروند.

شرکت‌های کارگزاری تنها یکی از مؤسسات مالی هستند که در دوران رکود اقتصادی بزرگ می‌توانند با مشکل مواجه شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، شرکت‌هایی که دارای نفوذ مالی زیادی هستند ممکن است با شرکت‌های دیگر شریک شوند تا رقابتی یا حتی دوام بیاورند. برخی دیگر ممکن است به سادگی بسته شوند و خود منحل شوند.

داستان Bear Steas، بانک سرمایه‌گذاری جهانی و شرکت کارگزاری را در نظر بگیرید که پس از رکود مالی سال 2008 شکست خورد. درگیری آن با بحران وام مسکن به سقوط و خرید بعدی توسط JPMorgan Chase منجر شد. نمونه دیگری از بانکی که فکر می‌کرد «بسیار بزرگ برای شکست خوردن» بود، Lehman Brothers بود که چهارمین بانک سرمایه‌گذاری بزرگ در ایالات متحده قبل از ورشکستگی در سال 2008 بود. این بانک نیز قبل از شکست خود درگیر بحران وام‌های اقلامی بود.

شبکه ایمن برای سرمایه گذاری های شما

یک فکر اطمینان‌بخش این است که شرکت‌های کارگزاری وقتی صحبت از وجوه سرمایه‌گذار به میان می‌آید، تحت نظر هستند. مقررات بسیاری وجود دارد - به غیر از آژانس های نظارتی - که برای کاهش خطر شکست کارگزاری در نظر گرفته شده است.

به عنوان مثال ، کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات متحده (SEC) چیزی به نام قانون حمایت از مشتری دارد که شرکت ها را ملزم به جداسازی دارایی های مشتری از دارایی های شرکت می کند. دسترسی به پول در حساب های مشتری باعث تقلب می شود. یکی دیگر از آیین نامه های SEC ، به نام قانون خالص سرمایه ، می گوید که شرکت ها بسته به اندازه خود باید حداقل دارایی های مایع را حفظ کنند.

FINRA ، سازمان نظارتی صنعت مالی ، به طور مرتب بنگاه ها را برای رعایت این و سایر مقررات نظارت می کند.

حفاظت از سرمایه گذار اوراق بهادار (SIPC) یک لایه دیگر حمایت از سرمایه گذاران است: این سازمان سرمایه گذاری ها را بیمه می کند و بر انحلال شرکت های عضو خود هنگام بسته شدن نظارت می کند و به سرمایه گذاران کمک می کند تا حساب های خود را منتقل کرده و از دارایی های خود در صورت بروز فاجعه مالی محافظت کنند.

چگونه SIPC می تواند کمک کند

SIPC از پول نقد و اوراق بهادار مشتری ، مانند سهام و اوراق قرضه که در بنگاه های مالی مشکل دار نگهداری می شوند ، محافظت می کند. SIPC حداکثر 500000 دلار پول نقد و اوراق بهادار محافظت می کند. از این طریق ، 250،000 دلار ممکن است به صورت نقدی باشد.

بسیاری از بنگاهها بیمه تکمیلی خود را نیز دارند که دارایی های مشتری را در صورت عدم موفقیت مالی پوشش می دهد.

کاری که SIPC انجام نمی دهد

اگرچه SIPC اوراق بهادار مانند سهام و اوراق قرضه را در بر می گیرد ، اما همه چیز را پوشش نمی دهد. قراردادهای کالا ، مشارکت محدود ، صندوق های تامینی و قراردادهای سالانه ثابت واجد شرایط برای حمایت از SIPC نیستند.

SIPC همچنین ضررهای شما در بازار ، تصمیمات ضعیف سرمایه گذاری یا فرصت های سرمایه گذاری از دست رفته را پوشش نمی دهد. اینها هنوز مسئولیت شما هستند و آنها فقط بخشی از خطر سرمایه گذاری هستند.

سرانجام ، SIPC یک آژانس دولتی نیست ، اگرچه طبق قانون فدرال ایجاد شده است. SIPC همانند شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) کار نمی کند. این پوشش پتو را ارائه نمی دهد ، بلکه در صورت عدم موفقیت کارگزاری شما به شما کمک می کند.

چگونه از خود محافظت کنیم

اولویت شما این است که در مورد سبد سرمایه گذاری خود کوشا باشید. هیچ کس بیش از آنچه که انجام می شود ، هرگز به سلامت مالی و امنیت شما اهمیت نمی دهد. حتی اگر یک کارگزار اخلاقی دارید که با او رابطه دیرینه ای دارید ، هنوز هم وظیفه شما این است که با دقت کافی خود را انجام دهید.

بنابراین ، شما باید بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که بنگاهی که با آن سر و کار دارید عضو SIPC است. فقط چند دقیقه طول می کشد تا این موضوع را تأیید کند ، بنابراین ارزش این تلاش را دارد.

راه ساده دیگر برای محافظت از خود ، حفظ سوابق سازمان یافته اوراق بهادار و حساب های خود است. اگر شرکت کارگزاری که با آن سر و کار دارید باید از کار خود خارج شود ، نگه داشتن مدارک خود به ترتیب به شما کمک می کند. ممکن است شما به این بیانیه های حساب احتیاج داشته باشید تا ثابت کنید که در صورت خرابی یک شرکت کارگزاری ، آنچه را که می گویید در اختیار دارید. به یاد داشته باشید ، ممکن است شما کارگزار خود را بدانید و به آن احترام بگذارید ، اما او ممکن است در مورد سلامت مالی شرکت در تاریکی باشد.

برای به دست آوردن تصویری از نحوه عملکرد شرکت ، پرونده های شرکت خود را با SEC بررسی کنید. این سوابق اطلاعات مهمی را در مورد امور مالی شرکت به شما نشان می دهد. همچنین می توانید با خود شرکت بررسی کنید تا ببینید آیا بیمه بیشتری فراتر از آنچه SIPC پوشش خواهد داد ، ارائه می دهد.

از طرف دیگر ، شما می توانید دارایی های خود را مستقیماً از طریق چیزی مانند سیستم ثبت نام مستقیم نگه دارید ، یا می توانید یک ترتیب حضانت را با یک بخش اعتماد بانکی بسیار قوی تنظیم کنید. هر دوی این گزینه ها از شما و پول شما در برابر یک فاجعه پیش بینی نشده محافظت می کنند.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

محدودیت های بیمه SIPC چیست؟

محدودیت های بیمه SIPC تا 500000 دلار پوشش ، از جمله 250،000 دلار پول نقد را فراهم می کند. این حد حساب های نگهدارنده در یک موسسه واحد را ترکیب می کند ، اما افراد می توانند با باز کردن حساب ها با کارگزاران متعدد ، پوشش را گسترش دهند.

به عنوان مثال ، یک سرمایه گذار با دو حساب وفاداری پوشش SIPC ترکیبی 500000 دلار را دریافت می کند. سرمایه گذار دیگر ، که دارای یک حساب وفاداری و یک حساب پیشتاز است ، با پوشش SIPC در هر دو ، در مجموع 1 میلیون دلار پوشش دارد.

کدام یک بهتر ، بیمه FDIC یا SIPC است؟

بیمه FDIC به اوراق بهادار گسترش نمی یابد ، بنابراین SIPC بهترین گزینه (و تنها) شما برای اطمینان از کارگزاری یا حساب بازنشستگی شما است. وقتی صحبت از پول نقد می شود ، بیمه FDIC و بیمه SIPC تا 250،000 دلار پوشش ارائه می دهند.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 15 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:39