چرا طلا در سال 2023 یک سرمایه گذاری جذاب است

ساخت وبلاگ

Muhammad Umair profile picture

یادداشت سردبیر: به دنبال آلفا مفتخر است که از محمد امیر به عنوان یک همکار جدید استقبال می کند. به راحتی می توان به یک مشارکت کننده به دنبال آلفا تبدیل شد و برای بهترین ایده های سرمایه گذاری خود درآمد کسب کرد. مشارکت کنندگان فعال همچنین دسترسی رایگان به SA Premium دریافت می کنند. برای یافتن اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید "

stack of shiny gold bars on financial gold price graph 3d illustration

هنگامی که بازار متوجه می شود که تورم جهانی حتی اگر سیاست های پولی محکم شود ، همچنان ادامه خواهد داشت ، قیمت طلای نقطه (Xauusd: CUR) در هر اونس به 2500 دلار افزایش می یابد. علیرغم بهبودی کوتاه مدت در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ، اقتصاد با تورم شدید روبرو است که باعث حل و فصل های اقتصادی و مالی نمی شود. انتظارات بالاتر تورم در نهایت از بازار فلزات گرانبها سود خواهد برد. از طرف دیگر ، انتظار می رود دلار آمریکا به دلیل الگوهای قوی نزولی ، که یک مزیت اضافی برای بازار طلا است ، بیشتر شود.

از نظر فنی ، بازار طلا در 29 ماه گذشته بین 2،075 دلار در هر اونس و 1680 دلار در هر اونس تلفیق شده است. در نمودارهای بلند مدت ، این ادغام به عنوان فشرده سازی قیمت در نظر گرفته شده است و هرگونه برکناری از این محدوده به عنوان حرکت قوی بعدی مشاهده می شود. به نظر من ، این شکست به دلیل تورم بالاتر ، یک دلار ضعیف تر و خطرات ژئوپلیتیکی به صراحت اتفاق می افتد. این بازار بالاتر از نقطه تورم 1680 دلار در هر اونس است و 2021 و 2022 به عنوان سالانه در داخل میله ها است. بنابراین ، 1680 دلار یک فرصت خرید قوی در بازار طلا برای سرمایه گذاران بلند مدت محسوب می شود.

تأثیر تورم بالا در بازار طلا

نمودار زیر درصد تغییر در CPI را برای همه مصرف کنندگان شهری از سال گذشته برای کلیه موارد در میانگین شهر ایالات متحده برای پنج سال گذشته نشان می دهد. CPI در 12 ماه گذشته 7. 1 ٪ افزایش یافته است ، در حالی که CPI هسته 6. 0 ٪ افزایش یافته است. با این حال ، در سه ماه گذشته افت کمی در CPI وجود داشت. افت CPI به دلیل انتظار تورم پایین ، بازار را تحت تأثیر قرار داد و این منجر به کاهش شدید عملکرد 10 ساله خزانه داری شد و به دنبال آن یک اصلاح برای مقاومت در برابر آزمایش در 3. 5 ٪. تورم قیمت انرژی نیز از ژوئن 2022 تا نوامبر 2022 65. 09 ٪ کاهش یافت و در نتیجه 34. 018 ٪ کاهش در CPI شد.

Consumer Price Index measures inflation

شاخص قیمت مصرف کننده (فرد)

به طور مشابه ، شاخص CPI برای قیمت های چسبنده نیز طی سه ماه گذشته اندکی به 5. 7 ٪ رسید. عدم پیشرفت در تورم چسبنده عمدتاً به دلیل رشد دستمزد قوی است و هزینه اشتغال در 5. 05 ٪ در Q2 و Q3 پایدار مانده است. رشد دستمزد بعید است در بازار کار سخت فعلی ، جایی که دهانه های شغلی از بیکاری فراتر می روند ، کند باشد.

با توجه به بازار سخت کار ، تورم ثابت می کند که پایدار است. در نتیجه ، فدرال رزرو بعید است تا زمانی که اندازه گیری تورم چسبنده ، تورم اصلی مصرف شخصی (PCE) ، زیر هدف قرار دهد ، زیر هدف تورم 2 ٪ فدرال رزرو قرار بگیرد. تا زمانی که بیکاری بیش از رشد سالانه PCE سالانه باشد ، تورم بعید است که به طور قابل توجهی متوسط باشد. منطقه مشخص شده در نمودار زیر نشانگر دوره تورم بالا است که همزمان با نرخ بیکاری که زیر نرخ اصلی PCE قرار دارد ، همزمان است. برای کنترل تورم ، فدرال رزرو نیاز به افزایش نرخ بیکاری بالاتر از 5 ٪ (نرخ اصلی PCE) دارد.

Personal Consumption Expenditure (PCE)

هزینه مصرف شخصی (فرد)

به طور معمول ، بین افزایش نرخ بهره و تأثیر آنها در بازار کار ، تاخیر شش ماهه وجود دارد. بنابراین ، در نیمه اول سال 2023 ، کاهش در شغلی و افزایش نرخ بیکاری پیش بینی می شود. با این حال ، من انتظار دارم که فدرال رزرو به دلیل کمبود نیروی کار فعلی ، در افزایش نرخ بیکاری بالاتر از رشد اصلی PCE مشکل داشته باشد. بنابراین ، من انتظار دارم افزایش نرخ اضافی و تورم بالاتر در سال 2023. محیط بالاتر تورم برای بازار طلا بسیار صعودی است و به نظر من ، بازار طلا این تأثیر را تحقق می بخشد.

دلار آمریکا قرار است کاهش یابد

با توجه به سناریوی فعلی تورم بلند مدت و نرخ بهره بالاتر ، بازده خزانه داری زیر 4. 0 ٪ کاهش یافته است و در نتیجه تعصب نزولی در شاخص دلار آمریکا ایجاد شده است. نمودار زیر خط روند 37 ساله را از سال 1985 نشان می دهد. این خط روند در سال 2015 شکسته شد ، که باعث شد شاخص دلار آمریکا افزایش یابد. به دنبال برکردن خط روند قرمز ، شاخص دلار آمریکا در کانال آبی تجارت می کند ، که در محدوده 114-115 با مقاومت شدید روبرو می شود ، که به عنوان "هدف" این بازار تعیین شده است. دستیابی به هدف منجر به افت قابل توجه در شاخص دلار آمریکا شد. ساختار قیمت اخیر نشان می دهد که شاخص دلار آمریکا همچنان در حال سقوط خواهد بود و به احتمال زیاد به 95 سطح می رسد ، همانطور که توسط Arrow Red مشاهده می شود. کاهش شاخص دلار آمریکا به عنوان نشانه ای مثبت برای بازار طلا مشاهده می شود.

Monthly chart for US Dollar Index

شاخص دلار آمریکا (Stockcharts.com)

آماده سازی طلا برای تظاهرات بعدی

تحلیل تاریخی

دیدگاه اساسی بازار طلا به دلیل تورم فعلی و سیاست های فدرال رزرو صعودی بوده است. دیدگاه فنی همچنین نشان دهنده دیدگاه اساسی است ، زیرا بازار طلا در یک محدوده باریک فشرده می شود و آماده حرکت بالاتر همانطور که در نمودار 50 ساله طلا مشاهده می شود.

در نمودار زیر ، میله های داخلی توسط شمع های سالانه مربوطه خود نشان داده می شوند. نوار داخلی 1975 و 1977 در سال 1978 شکسته شد. این شکست منجر به افزایش قابل توجهی در قیمت های طلا در سال 1980 شد. قیمت ها در سال 1980 به شدت به عقب کشیده شد و باعث ایجاد یک شمع سایه فوقانی بلند شد و دلالت بر این داشت که بازار طلا برای چند نفر باقی خواهد ماندسال ها. از آنجا که بازار طلا از سال 1980 در مرحله تحکیم بوده است ، همه در داخل میله های 1988 ، 1994 ، 1995 و 2000 شکست خوردند. بازار طلا در سال 2002 آغاز شد ، که منجر به افزایش قیمت 450 ٪ شد و در سال 2011 به 1900 دلار در هر اونس رسید.

Gold Yearly Chart with Inside Bars

نمودار سالانه طلا (Stockcharts.com)

چشم انداز طلا برای سال 2023

میله های داخلی برای 2021 و 2022 را می توان در نمودار فوق مشاهده کرد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که میله های داخلی برای 2021 و 2022 بالاتر از نقطه تورم 1680 دلار تولید شده است. 1680 دلار به دلیل سطح بسته شدن برای نوار 2012 در سال 2012 به عنوان نقطه تورم در نظر گرفته می شود. یکی دیگر از دیدگاه های صعودی در نمودار فوق ، تشکیل یک پایین گرد با یک شکست بالاتر از 1680 دلار است.

اگر بازار بالاتر از اوج نوار قبلی باشد ، حرکات سریع ایجاد می کند. اوج نوار داخلی برای 2021 و 2022 2،075 دلار بود ، بنابراین ، اگر بازار طلا از 2،075 دلار شکسته شود ، به سرعت به سطح مقاومت بعدی 2500 دلار منتقل می شود. شکستن بالاتر از 2،075 دلار براساس دیدگاه اساسی و فنی فعلی ، که در بخش های فوق مورد بحث قرار گرفته است ، بسیار محتمل است.

Yearly chart for gold market

نمودار سالانه طلا (Stockcharts.com)

شرایط فعلی بازار

همانطور که در نمودار ماهانه برای بازار طلا مشاهده می شود ، بازار فعلی بین 1680 دلار و 2،075 دلار است. این واقعیت که طلا بار دیگر بالاتر از میانگین حرکت 10 و 20 نمایی (EMA) است ، یک سیگنال مهم است که بازار طلا در نیمه اول سال 2023 صعود خواهد کرد. وقتی 10 EMA از 20 EMA در سال 2019 عبور کرد ،قیمت در یک روند صعودی بود. در حال حاضر ، 10 EMA در حال عبور از 20 EMA است و با نقض سطح 2،075 دلار ، این تأیید می شود. RSI همچنین به سمت بالا از سطح میانه ، که همچنین یک شاخص صعودی است ، گرایش دارد.

Monthly chart for gold market

نمودار ماهانه طلا (Stockcharts.com)

خطرات بازار طلا

هرگونه پیش بینی برای سال 2023 به دلیل اعلامیه های کاهش شغل ، نرخ بهره بالاتر و خطرات شدید رکود اقتصادی ، در معرض عدم اطمینان بیشتر از حد معمول است. فشار تورمی به دلیل تنش های ژئوپلیتیکی باقی مانده است ، به موجب آن عدم انتقال سیاست در اقتصاد وجود دارد که منجر به کاهش شدید اقتصادی و شرایط رکود اقتصادی می شود. خطر نزولی در سناریوهای سرزمین نرم وجود دارد که در آن دارایی های خطرناک ممکن است از آن بهره مند شوند و بازده اوراق قرضه بالا باقی بماند ، که این یک محیط چالش برانگیز برای طلا است. عدم اطمینان ژئوپلیتیکی ناشی از جنگ های تجاری ، COVID-19 و درگیری اوکراین و روسیه بر تجارت جهانی و ریسک مالی تأثیر می گذارد. با این حال ، از آنجا که سرمایه گذاران به دنبال محافظت از خود در برابر این جابجایی ها هستند ، تنش ها یک عامل مثبت برای سرمایه گذاری طلا است. نمودار زیر سطح خطر ژئوپلیتیکی را نشان می دهد ، که هنوز هم بسیار زیاد است.

geopolitical risk

شاخص ریسک ژئوپلیتیکی (شورای جهانی طلا)

نتیجه

براساس بحث فوق ، به دلیل گسترش سریع عرضه پول ، سطح بیکاری بالا و گردش مالی اقتصادی ، کنترل تورم طولانی مدت دشوار خواهد بود. همچنین انتظار می رود تورم بلند مدت سرمایه گذاری های اضافی را هم توسط افراد و هم توسط بانک های مرکزی افزایش دهد. انتظار می رود تنش های ژئوپلیتیکی افزایش یابد و همچنان بر سیستم مالی غربی تأثیر بگذارد ، که این یک نشانه منفی برای دلار آمریکا و عامل مثبت برای بازار طلا است. نتیجه گیری هرچه باشد ، مطمئناً طلا نقش بیشتری در منابع ذخیره خارجی برای بانکهای مرکزی خواهد داشت. از نظر فنی ، قیمت های بلند مدت طلا صعودی ساخته شده است ، با 2،075 دلار به عنوان محوری برای تجمع بزرگ بعدی. براساس بحث و تحلیل فوق ، من انتظار دارم که محوری 2،075 دلار در سال 2023 شکسته شود تا 2500 دلار هدف قرار دهد.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 22 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:41