شاخص هند VIX چیست؟اینجا را بدانید!

ساخت وبلاگ

سرمایه گذاران سرمایه گذاری در بازار پول از نوسانات بازار آگاه هستند و می دانند که می تواند بر بازده آنها تأثیر بگذارد. برای درک میزان نوسانات بازار در سرمایه گذاری آنها ، سرمایه گذاران برای پایه گذاری تصمیمات خود باید نوسانات را کمیت کنند. اما چگونه نوسانات موجود در بازار را اندازه گیری می کنید؟یک شاخص نوسانات در اینجا وارد تصویر می شود. این یک شاخص برای معیار نوسانات بازار در برابر آن برای اندازه گیری تغییرات در عوامل نوسانات است. در بورس های هند ، هند VIX یک شاخص نوسانات است که به عنوان فشارسنج بازار فعالیت می کند.

نوسانات بازار چیست؟

برای ناآگاهان ، نوسانات به دوره های غیرقابل پیش بینی بودن هنگام افزایش قیمت های امنیتی از نوسانات سریع اشاره می کند. اغلب افراد نوسانات را با کاهش قیمت مرتبط می کنند. اما همچنین می تواند در یک صعود اتفاق بیفتد.

چه عواملی باعث نوسانات می شود؟عوامل مختلفی می توانند در حرکت بازار نقش داشته باشند ، همانطور که در زیر ذکر شده است.

 • عوامل سیاسی و اقتصادی
 • عملکرد صنعت و بخش
 • عملکرد شرکت

نوسانات در دراز مدت طبیعی است زیرا قیمت سهام بسته به عوامل خارجی و داخلی ، دوره های صعود و نزولی را طی می کند. این مراحل نگران کننده اما غیرقابل اجتناب است.

هندوستان VIX معنی

هند VIX به شاخص نوسانات هند اشاره دارد. این میزان نوسانات را که معامله گران طی سی روز آینده در شاخص NSE انتظار دارند ، اندازه گیری می کند. به سادگی ، این یک محاسبه از نوسانات قیمت است که سرمایه گذاران در بازار از طریق اخبار مهم بازار انتظار دارند. هنگامی که ارزش شاخص کم است ، نشانگر عدم وجود عامل ترس در بازار است ، به این معنی که سرمایه گذاران اطمینان بیشتری به سرمایه گذاری دارند. در مقابل ، ارزش بالاتر نشانه ای از افزایش عدم قطعیت ها و عوامل ترس است.

اگرچه هند VIX در سال 2008 در بازار معرفی شد ، شاخص نوسانات در ابتدا در بورس شیکاگو در سال 1993 ظاهر شد. این امر به سنجش حضور عوامل ترس در بازار کمک کرد.

هند VIX در بازار سهام چیست؟

هند VIX مونیکر است که برای شاخص نوسانات در NSE استفاده می شود. این پنج متغیر را برای محاسبه در نظر می گیرد-قیمت اعتصاب ، قیمت بازار سهام ، تاریخ انقضا ، بازده بدون ریسک و نوسانات. VIX با در نظر گرفتن بهترین پیشنهاد ، نوسانات مورد انتظار سرمایه گذاران را اندازه گیری می کند و از نقل قول های خارج از پول ، حال و قراردادهای گزینه های نزدیک به ماه درخواست می کند.

VIX و نوسانات در جهت مخالف حرکت می کنند. VIX بالاتر نشانگر نوسانات بالاتر در بازار است ، در مقابل VIX پایین تر ، این به معنای نوسانات کم در Nifty است.

بیایید با یک مثال درک کنیم.

فرض کنید ، ارزش VIX 15 است. این بدان معناست که سرمایه گذاران انتظار دارند که قیمت ها در دامنه +15 و-15 در سی روز آینده نوسان داشته باشد. از لحاظ تئوریکی ، VIX بین 15 تا 35 نوسان می کند. هر مقدار در اطراف یا زیر 15 نشان دهنده نوسانات پایین در برابر مقادیر بالاتر از 35 است ، که نشانگر نوسانات زیاد در بازار است. در گذشته ، Nifty و Vix رابطه منفی به اشتراک گذاشته بودند ، به این معنی که هر بار VIX زیر 15 بود.

هند VIX در بورس سهام نشان می دهد که آیا سرمایه گذاران در کوتاه مدت احساس ترس و یا دلسردی می کنند ، نشانه ای از خرد بودن بازار است.

درک هند Vix در بازار سهام

هند VIX برای درک ریزه کاری بازار قبل از سرمایه گذاری بسیار مهم است. از آنجا که تمام حرکات قابل توجه در بازار پیش بینی می شود ، از نظر بازاریابی ، هند VIX نقش مهمی در تعیین اعتماد به نفس یا ترس از سرمایه گذاران دارد.

 • VIX پایین تر نشانگر نوسانات پایین و دامنه پایدار برای قیمت دارایی است.
 • VIX بالاتر به معنای نوسانات بالا و عدم اعتماد به نفس سرمایه گذاران برای تجارت در محدوده فعلی بازار است. معمولاً این نشانه ای از یک حرکت جهت دار قابل توجه در بازار است که با گسترش دامنه فعلی مشخص شده است.

نوسانات و هند Vix همبستگی مثبت دارند ، به این معنی که وقتی نوسانات زیاد است ، ارزش VIX هند نیز زیاد است. به عنوان مثال ، در وضعیت پیش از کاوید ، هند VIX از سال 2014 به طور قابل توجهی پایین تر از 30 بود که نشانگر ثبات است. اما از زمان شیوع این بیماری همه گیر ، ارزش VIX هند به 50 رسید. در همین مدت ، شاخص سهام نزدیک به 40 ٪ از ارزش خود را از دست داد و در سطح 8000 معامله شد.

با این حال ، نکته مهمی که باید به خاطر بسپاریم این است که هند VIX جهت روند را نشان نمی دهد. این فقط عوامل در حال افزایش یا سقوط را ضبط می کند. از این رو ، سرمایه گذاران با قرار گرفتن در معرض بالاتر در برابر سهام ، ارزش نزدیک به ارزش هند Vix را حفظ می کنند.

مواردی از نوسانات شدید و دوره هایی وجود دارد که بازار در یک محدوده محکم حرکت می کند. اما هند VIX تمایل به بازگشت به میانگین خود ، بین 15-35 دارد. همچنین می تواند شرایطی باشد که هند Vix به صفر برسد. در این شرایط ، شاخص می تواند دو برابر شود یا به صفر برسد.

برنامه ریزی تجارت در اطراف VIX

اندازه گیری VIX نوسانات نزدیک به مدت 30 روز. از این رو ، از گزینه هایی با انقضاء ماه جاری و ماه آینده برای محاسبه استفاده می کند. فرض بر این است که حق بیمه گزینه با قیمت اعتصاب به عنوان Nifty بازتابی از نوسانات ضمنی بازار کلی است.

هند VIX میانگین کتاب سفارش گزینه های nifty را به عنوان یک معیار خوب از نوسانات بازار می داند. از یک فرمول آماری پیچیده استفاده می کند ، که نیازی به یادگیری آن ندارید. اما شما باید درک کنید که برای برنامه ریزی معاملات چیست.

 • برای معامله گران روز ، هند VIX اندازه گیری خوبی از ریسک بازار را ارائه می دهد. این ایده را به معامله گران می دهد که هنگام تغییر نوسانات بازار ، قیمت سهام بالا یا پایین می رود. به عنوان مثال ، هنگامی که مقدار VIX بالا می رود ، معامله گران داخل ریسک خطر تحریک سطح از دست دادن توقف خود را دارند. بر این اساس ، آنها می توانند اهرم خود را کاهش داده یا از دست دادن توقف افزایش دهند.
 • سرمایه گذاران بلند مدت در مورد نوسانات کوتاه مدت زحمت نمی کشند ، اما در دراز مدت ، افزایش هند VIX اندازه گیری عادلانه ای از افزایش عدم قطعیت ها را ارائه می دهد وقتی که سرمایه گذاران نهادی می توانند با استفاده از سنگین گزینه های موجود در بازار ، پرچین خود را بالا ببرند.
 • معامله گران گزینه ها به معیارهای نوسانات برای تصمیم گیری های خرید و فروش بستگی زیادی دارند. به عنوان مثال ، هنگامی که نوسانات بالا می رود ، گزینه ها برای خریداران با ارزش تر و پاداش دهنده تر می شوند. برعکس ، در مواقع نوسانات کم ، گزینه ها با رسیدن به انقضا ، ارزش خود را از دست می دهند.
 • روش های چندانی برای تجارت نوسانات وجود دارد. بازرگانان می توانند با افزایش نوسانات بازار ، Straddles یا Srongles را خریداری کنند. اما این استراتژی تجارت گران است. از این رو ، به عنوان یک گزینه دیگر ، می توان بدون نگرانی در مورد جهت بازار ، به آینده در فهرست VIX سنگین شد.
 • هند VIX و Nifty همبستگی منفی دارند. هنگامی که در جدول زمانی نه سال از شروع VIX ترسیم شد ، Nifty منعکس کننده یک حرکت مخالف بود. از این رو ، هنگامی که مقدار VIX کم است ، Nifty افزایش می یابد و در مقابل. این ایده عادلانه از رفتار بازار به سرمایه گذاران می دهد.
 • هنگامی که هند VIX ارزش قله ها ، نمونه کارها و مدیران صندوق های متقابل را افزایش می دهد ، قرار گرفتن در معرض خود را در پرتفوی های بتا بالا افزایش می دهد. به همین ترتیب ، آنها سهام کم بتا را انتخاب می کنند که مقدار VIX کم باشد.
 • هند VIX برای نویسندگان گزینه ها بسیار مهم است. ارزش VIX بالا نویسندگان گزینه هایی را با فرصت خطر نامحدود و پاداش محدود (حق بیمه) ارائه می دهد. با گذشت بازار از مرحله نوسانات بالا ، قراردادهای گزینه های پول می توانند در چند جلسه معاملاتی به پول یا حتی در قراردادهای پول تبدیل شوند.

بیایید با یک مثال درک کنیم که چگونه نویسندگان گزینه ها هنگام نوشتن قرارداد از ارزش VIX استفاده می کنند. فرض کنید یک نویسنده گزینه ها تصمیم می گیرد برای سهام ABC با قیمت فعلی 310 روپیه قرارداد 275 روپیه بنویسد. وی قصد دارد 3000 سهام را با حق بیمه 10 روپیه در یک قرارداد انقضا هفت روز بفروشد. با محدودیت نوسانات بازار در حال انجام ، قیمت قرارداد می تواند در دو روز به 230 روپیه کاهش یابد. از این رو ، از دست دادن وی پس از پنج روز خواهد بود.

قیمت اعتصاب 275 روپیه

قیمت نقطه 230 روپیه

او از دست دادن روپیه (230+10) - 275 روپیه یا 35 روپیه به دست می آورد. کل ضرر وی 105،000 روپیه در هر قطعه است. از این رو ، در حالت ایده آل ، او در صورت انجام این کار از نوشتن قرارداد خودداری می کند یا حق بیمه بالایی را شارژ می کند.

نتیجه

هند VIX یک شاخص نوسانات برای اندازه گیری انتظار بازار از نوسانات است. این یک ابزار قدرتمند برای سنجش حرکت قیمت مورد انتظار سهام است. از نظر تاریخی ، مقادیر VIX بالا با تغییر قابل توجهی در قیمت سهام و شاخص ها دنبال شد. همچنین نقش مهمی در تعیین قیمت قرارداد مشتق و حق بیمه دارد.

اکنون که شما در مورد هندوستان یاد گرفته اید به معنای تجارت با اعتماد به نفس پیش بروید.

متداول

نوسانات بازار چیست؟

نوسانات بازار به نوسانات زیادی در قیمت سهام در بازار سهام اشاره دارد. معمولاً اوراق بهادار با نوسانات بالا خطرناک تر است.

این با انحراف استاندارد از قیمت سهام از همان اوراق بهادار یا شاخص اندازه گیری می شود.

هند VIX چیست؟

هند VIX شاخص نوسانات Nifty است که در سال 2008 معرفی شده است. با استفاده از بهترین پیشنهادات محاسبه می شود و از نقل قول های خارج از پول در نزدیکی و اواسط ماه قراردادهای Nifty که در مبادله NSE معامله می شود ، می پرسد. این نشان دهنده درک سرمایه گذاران از نوسانات در آینده نزدیک است.

هند VIX چه چیزی را پیشنهاد می کند؟

هند VIX نوسانات بازار را اندازه گیری می کند. ارزش بالاتر هند VIX نشانگر نوسانات بالایی است و مقادیر پایین تر حاکی از ثبات بازار است. از نظر تاریخی ، هند VIX و Nifty یک همبستگی منفی قوی به نمایش گذاشتند. این بدان معناست که ، وقتی نوسانات بالا می رود ، ریزش های بی نظیر و در مقابل.

ارزش هند Vix چقدر است؟

هند VIX با میانگین 15-35 در یک محدوده حرکت می کند. با این حال ، در شرایط خاصی نیز می تواند به مقادیر بسیار کم یا زیاد برسد. هنگامی که مقدار Vix هند به صفر می رسد ، این شاخص می تواند دو برابر شود یا صفر شود.

با این حال ، هند VIX غیر جهت دار است ، به این معنی که نشان نمی دهد که بازار به کدام جهت تبدیل می شود. این به سادگی بیانگر پیش بینی نوسانات توسط سرمایه گذاران برای سی روز آینده است.

چه کسی می تواند از هند VIX استفاده کند؟

هند VIX توسط طیف گسترده ای از بازیگران بازار از جمله سرمایه گذاران ، معامله گران ، نویسندگان گزینه ها ، نمونه کارها و مدیران صندوق های متقابل استفاده می شود. آنها از جنبش VIX پیروی می کنند تا انتظارات بازار و قرار گرفتن در معرض بتا را تنظیم کنند.

چگونه هند VIX بر قیمت سهام تأثیر می گذارد؟

هند VIX اندازه گیری نوسانات بازار است. معمولاً وقتی هندوستان ویکس افزایش می یابد ، سقوط بسیار خوبی دارد و نشانگر زمان خوبی برای خرید سهام است.

ارزش VIX هند فقیر چیست؟

از آنجا که هند VIX در محدوده 15-35 حرکت می کند ، هر مقدار بالاتر از 35 نشان دهنده وضعیت نوسانات بالا است. ارزش سنبله های Vix هند در دوره های افزایش آشفتگی ناشی از عوامل ترس در بازار.

رابطه بین هند VIX و Nifty چیست؟

هند Vix و Nifty همبستگی منفی قوی به نمایش گذاشته بودند. هر وقت هند ویکس بالا می رود ، سقوط می کند. برعکس ، هنگامی که Vix سقوط می کند ، Nifty Rises می شود و سرمایه گذاران با کاهش نوسانات احساس اطمینان بیشتری می کنند.

چگونه می توان در nifty vix تجارت کرد؟

یکی از راه های تجارت در Nifty VIX ، خرید صندوق های مبادله ای مبادله ای است که به شاخص نوسانات مرتبط است.

حساب DEMAT رایگان را باز کنید!

از کارگزاری صفر در تحویل سهام لذت ببرید

به مشتریان 1 CR+ ما بپیوندید

مقالات مرتبط

از کارگزاری صفر در تحویل سهام لذت ببرید

از کارگزاری صفر در تحویل سهام لذت ببرید

لینک را برای بارگیری برنامه دریافت کنید

شرکت ما از نظر مشتریان فعال در NSE از سال های 2018-19 یکی از بزرگترین خانه بروکینگ خرده فروشی کامل در هند از نظر مشتریان فعال در NSE است. ما یک شرکت خدمات مالی با رهبری فناوری هستیم که خدمات کارگزاری و مشاوره ای ، بودجه حاشیه ، وام علیه سهام را ارائه می دهد. بیشتر بدانید

کارگزاران سهام می توانند اوراق بهادار را به عنوان حاشیه مشتری فقط از طریق تعهد در سیستم سپرده گذاری W. E. F. بپذیرند. 1 سپتامبر 2020.

 • شماره تلفن همراه و شناسه ایمیل خود را با کارگزار سهام/واریز سهام خود به روز کنید و OTP را مستقیماً از واریز در شناسه ایمیل و/یا شماره تلفن همراه خود دریافت کنید تا تعهد ایجاد کنید.
 • 20 ٪ یا "var + elm" را بپردازید که هر کدام بالاتر از حاشیه پیش فرض ارزش معامله برای تجارت در بخش بازار نقدی باشد.
 • سرمایه گذاران ممکن است لطفاً به سؤالات متداول مبادله (سؤالات متداول) صادر شده از مرجع دایره ای NSE/INSP/45191 مورخ 31 ژوئیه 2020 و NSE/insp/45534 مورخ 31 آگوست 2020 و سایر دستورالعمل های صادر شده از هر از گاهی در این رابطه مراجعه کنند.
 • اوراق بهادار/MF/اوراق قرضه خود را در صورتحساب حساب تلفیقی صادر شده توسط NSDL/CDSL هر ماه بررسی کنید.

"از معاملات غیرمجاز در حساب معاملات/DEMAT خود جلوگیری کنید. شماره های تلفن همراه/شناسه ایمیل خود را با کارگزاران سهام/شرکت کننده سپرده گذاری خود به روز کنید. هشدارها/اطلاعات مربوط به معامله خود را دریافت کنید/کلیه بدهی ها و سایر معاملات مهم در حساب تجارت/DEMAT مستقیماً از مبادله/CDSL در پایان روز. به نفع سرمایه گذاران صادر شده است. ""KYC یک بار تمرین است در حالی که در بازارهای اوراق بهادار انجام می شود - هنگامی که KYC از طریق واسطه ثبت شده SEBI (کارگزار ، DP ، صندوق متقابل و غیره) انجام شود ، هنگام نزدیک شدن به واسطه دیگر ، دیگر نیازی به انجام همان فرآیند ندارید.""نیازی به صدور چک توسط سرمایه گذاران در هنگام عضویت در IPO نیست. فقط شماره حساب بانکی را بنویسید و به فرم درخواست وارد شوید تا در صورت تخصیص ، به بانک خود اجازه پرداخت پرداخت را وارد کنید. هیچ نگرانی برای بازپرداخت به عنوان پول در حساب سرمایه گذار باقی مانده است.""ما می دانیم که برخی از مشاوران سرمایه گذاری ممکن است به اعضای عمومی از جمله مشتریان ما نزدیک شوند ، نمایندگی از این که آنها شرکای ما هستند ، یا نشان می دهد که مشاوره سرمایه گذاری آنها بر اساس تحقیقات ما است. لطفاً توجه داشته باشید که ما هیچ شخص ثالثی را برای ارائه هر یک از آنها درگیر نکرده ایمخدمات مشاوره سرمایه گذاری از طرف ما. ما گزارش های تحقیقاتی خود یا داده های شخصی یا مالی مشتریان خود را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذاریم و هیچ شخصی را مجاز به نمایندگی از ما به هر روشی نکرده ایم. افرادی که بر اساس چنین توصیه هایی سرمایه گذاری می کنندتمام یا بخشی از سرمایه گذاری های خود را به همراه هزینه ای که به چنین افراد بی پروا پرداخت می شود ، از دست دهید. لطفاً در مورد هر تماس تلفنی که ممکن است از افراد نماینده برای چنین مشاوران سرمایه گذاری دریافت کنید ، محتاط باشید. از طریق پیوندهای پست الکترونیکی ، WhatsApp یا پیام کوتاه پرداخت نکنید. لطفاً اطلاعات شخصی یا مالی خود را با هیچ شخص بدون Verificat مناسب به اشتراک نگذاریدیونهمیشه از طریق یک کارگزار ثبت نام شده تجارت کنید. "" "" "" با علاقه عمومی توسط Angel One Limited (که قبلاً با عنوان Angel Broking Limited شناخته می شد) صادر شده و دارای دفتر ثبت شده خود در 601 ، طبقه ششم ، ستاره Ackruti ، Central Road ، Midc ، Andheri East ، Mumbai - 400093، تلفن: +91 22 4000 3600 ، نمابر: + 91 22 2835 8811. "

سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار منوط به ریسک بازار است ، قبل از سرمایه گذاری تمام اسناد مرتبط را با دقت بخوانید. ما فقط برای اهداف تجاری مشروع ، برای تماس با شما و ارائه اطلاعات و آخرین به روزرسانی های مربوط به محصولات و خدمات ما ، جمع آوری ، حفظ و استفاده از اطلاعات تماس شما را برای اهداف تجاری مشروعیت جمع آوری ، حفظ و استفاده می کنیم. ما اطلاعات تماس شما را به اشخاص ثالث نمی فروشیم یا اجاره نمی دهیم. لطفاً توجه داشته باشید که با ارسال جزئیات فوق الذکر ، شما به ما اجازه می دهید حتی اگر ممکن است تحت DND ثبت نام کنید ، با شما تماس بگیریم. ما برای مدت 12 ماه با شما تماس خواهیم گرفت. Angel One Limited (که قبلاً به عنوان Angel Broking Limited شناخته می شد) ، دفتر ثبت شده: 601 ، طبقه 6 ، ستاره Ackruti ، جاده مرکزی ، MIDC ، Andheri East ، Mumbai - 400093. تلفن: 080-47480048. CIN: L67120MH1996PLC101709 ، SEBI Regn. شماره: INZ000161534-BSE Cash/F& O/CD (شناسه عضو: 612) ، NSE Cash/F& O/CD (شناسه عضو: 12798) ، MSEI Cash/F& O/CD (شناسه عضو: 10500) ، مشتقات کالایی MCX (شناسه عضو: 12685) و مشتقات کالاهای NCDEX (شناسه عضو: 220) ، CDSL Regn. شماره: In-DP-384-2018 ، PMS Regn. شماره: INP000001546 ، تحلیلگر تحقیق Sebi Regn. شماره: INH000000164 ، مشاور سرمایه گذاری Sebi Regn. شماره: ina000008172 ، amfi regn. شماره: ARN-77404 ، ثبت نام PFRDA No. 19092018. فقط برای طرح بازنشستگی ملی (NPS) مربوط به شکایت مربوط به [ایمیل محافظت شده] G.com برای مسائل مربوط به حملات سایبری ، با ما در شماره +91-8045070444 تماس بگیرید یا از طریق ایمیل به ما ایمیل بزنید [از طریق ایمیل محافظت می شود]

حق چاپ - کلیه حقوق محفوظ است

حساب DEMAT رایگان را باز کنید!

از کارگزاری صفر در تحویل سهام لذت ببرید

به مشتریان 1 CR+ ما بپیوندید

از تحویل سهام رایگان برای طول عمر لذت ببرید

100 ٪ رایگان را باز کنید* DEMAT & TRADING A/C اکنون!

حداقل هزینه کارگزاری

0 ₹ کارگزاری در سرمایه گذاری سهام و 0 AMC برای سال اول مسطح.

با ARQ Prime ، یک موتور سرمایه گذاری مبتنی بر قاعده تصمیمات هوشمندانه بگیرید

تجارت یا سرمایه گذاری در هر نقطه ، در هر زمان با برنامه یا سیستم عامل های وب ما

سفر سرمایه گذاری خود را با ما ، سریعترین شرکت FinTech در حال رشد هند

با اقدام ، من با T& C و سیاست حفظ حریم خصوصی موافقم.

آیا از قبل حساب دارید؟وارد شدن

حق چاپ - کلیه حقوق محفوظ است

ما فقط برای اهداف تجاری مشروع ، برای تماس با شما و ارائه اطلاعات و آخرین به روزرسانی های مربوط به محصولات و خدمات ما ، جمع آوری ، حفظ و استفاده از اطلاعات تماس شما را برای اهداف تجاری مشروعیت جمع آوری ، حفظ و استفاده می کنیم. ما اطلاعات تماس شما را به اشخاص ثالث نمی فروشیم یا اجاره نمی دهیم.

لطفاً توجه داشته باشید که با ارسال جزئیات فوق ، شما به ما اجازه می دهید تا با شما تماس بگیریم/پیامک می کنیم حتی اگر ممکن است تحت DND ثبت نام کنید. ما برای مدت 12 ماه با شما تماس خواهیم گرفت. کارگزاری از محدودیت های تجویز شده SEBI تجاوز نمی کند ، سیاست حفظ حریم خصوصی در مورد شکایات مربوط به طرح کارگزاری فوق الذکر در سکوی مبادله سرگرم نمی شود.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 23 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 0:01