اثربخشی بالینی خمیر دندان حاوی نانوهیدروکسی آپاتیت در تسکین حساسیت به عاج: یک کارآزمایی کنترل تصادفی 8 هفته

ساخت وبلاگ

هدف از این مطالعه بررسی و مقایسه اثربخشی چندین خمیردندان حاوی نانو هیدروکسی آپاتیت (NANO-HAP) برای تسکین حساسیت به عاج (DHS) با یک دندانپزشکی حساس کننده تجاری حاوی فسفوسیلیکات سدیم کلسیم (CSPS) بود.

مواد و روش ها

در این کارآزمایی بالینی دو سو کور ، تصادفی و موازی ، بیماران مبتلا به DHS و واجد شرایط برای شرکت در چهار گروه به صورت تصادفی به چهار گروه رسیدند: خمیردندان حاوی 10 ٪ نانو-هاپ (10 ٪ نانو-هاپ) ، 15 ٪ نانو-هاپ (15٪ nano-hap) ، 10 ٪ nano-hap همراه با نیترات پتاسیم (KNO3) (10 ٪ Nano-Hapkn) یا CSP. حساسیت های اولیه و پس از درمان افراد پس از استفاده از یخ سرد و محرک های هوا با استفاده از مقیاس آنالوگ بصری (VAS) مورد بررسی قرار گرفت. افراد در روز دو بار از خمیردندان اختصاصی خود برای مسواک زدن روتین استفاده می کردند. حساسیت پس از درمان هر 2 یا 8 هفته ارزیابی شد. میانگین تغییر در VAS (MM) از پایه در هر نقطه زمانی با استفاده از رهگیری تصادفی ، تجزیه و تحلیل مدل مخلوط و آزمون دانکن مقایسه شد (P< 0.05).

نتایج

نتیجه گیری

خمیردندان حاوی نانو-هاپ (10 یا 15 ٪) به تنهایی یا همراه با KNO3به اندازه CSP برای تسکین علائم DHS در هنگام استفاده حداقل دو بار در روز مؤثر بود.

معرفی

حساسیت به عاج (DHS) یک بیماری بالینی شایع است که با درد گذرا و شدید ناشی از عاج دندان در معرض در پاسخ به محرکهای خارجی ، به طور معمول حرارتی ، تبخیر ، لمسی ، الکتریکی ، اسمزی یا شیمیایی مشخص می شود که نمی تواند به سایر بیماری های دندانپزشکی نسبت داده شود. بشر1 DHS یک پاسخ اغراق آمیز است که هنگامی رخ می دهد که یک محرک خوش خیم بر لوله های عاج تأثیر می گذارد که به دلیل رکود لثه ، از دست دادن مینای دندان یا از بین رفتن لایه سیمانی که سطح ریشه را پوشش می دهد ، در معرض دید قرار می گیرند. 2 درد DHS منجر به ناراحتی جسمی و روانی می شود که می تواند از دلخوری جزئی تا تحریک مزمن باشد. این پتانسیل را دارد که بر سلامت دهان و دندان و کیفیت زندگی بیماران تأثیر منفی بگذارد ، از جمله تأثیر منفی بر توانایی بیمار در خوردن ، نوشیدن و حفظ بهداشت دهان و دندان خوب. 3

ارقام شیوع DHS از سراسر جهان از 4 تا 74 ٪ شیوع در طول عمر حساسیت به دندان است. زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می گیرند. 4،5،6 DHS اغلب در بیماران 20 تا 50 سال گزارش می شود که شیوع آن بین 30 تا 40 سال است. 5 شیوع DHS در بیمارانی که برای مراقبت های ویژه پریودنتال ذکر شده اند بیشتر از جمعیت عمومی بیمار است. 7 متداول ترین دندان ها سگهای فک بالا و فک پایین و پرمولرها هستند که ناحیه دهانه رحم سطح باکال بیشترین ناحیه دندان را دارد. 2

تئوری گسترده ترین تئوری برای علت DHS نظریه هیدرودینامیکی است که در آن درد ناشی از مایعات موجود در لوله های عصبی در معرض اختلال در محرک های محرک خارجی است. حرکت سریع سیال در داخل لوله ها گیرنده های عصبی حسی را در داخل خمیر فعال می کند و در نتیجه درد کوتاه و تیز مشخصه DHS ایجاد می شود. 8

رویکردهای درمانی اولیه به DHS حساسیت به عصب از طریق عوامل شیمیایی است که قطبش عصبی را سرکوب یا اصلاح می کنند ، یا انسداد لوله های عاج برای کاهش نفوذپذیری عاج و در نتیجه مانع از حرکت سیال در داخل لوله ها می شوند. 9 یون پتاسیم ، به طور معمول به شکل نیترات پتاسیم (KNO3) ، تکانه عصب را با استفاده از غشای فیبر عصبی تغییر دهید و آنها را قادر به استفاده مجدد از بین ببرید و در نتیجه باعث کاهش حساسیت دندان می شود. با این حال ، هیچ مدرک محکمی برای حمایت از اثربخشی KNO در دسترس نیست3حاوی دندانپزشکان حاوی در درمان DHS. 10

متداول ترین روش درمانی انسداد شیمیایی یا فیزیکی لوله های عاج است. 9 بسیاری از عوامل موجود در این گروه منجر به تشکیل رسوبات داخل بدن یا یک لایه اسمیر بر روی عاج می شوند که ورود به لوله ها را مسدود می کند. با این حال ، بدنه فعلی تحقیقات منتشر شده یک استاندارد به اصطلاح طلا برای انسداد توبول ایجاد نکرده است.

از نظر حرفه ای فلوراید لاک به توبولهای انسداد شیمیایی به طور گسترده در درمان DHS استفاده شده است ، و در حالی که برخی از مطالعات نشان داده اند که منجر به بهبود قابل توجهی در علائم ، 1112 دو کارآزمایی کنترل شده تصادفی نشان می دهد که اثربخشی 5 ٪ سدیملاک فلوراید با لاک کنترل تفاوت معنی داری نداشت. 13،14 محصول حاوی ترکیبات اگزالات 15،16 یا بیوگلاس مبتنی بر سیلیس ، به ویژه فسفوسیلیکات سدیم کلسیم (CSP) ، 17،18،19،20 نتایج امیدوار کننده تری نشان داده اند. مطالعات در مورد اثربخشی محصولات حاوی فسفوپپتید کازئین فسفات کلسیم یا کلرید استرانسیوم بی نتیجه بوده است. 21،22،23

نانوهیدروکسی آپاتیت (NANO-HAP) عامل دیگری با پتانسیل درمان DHS است. مطالعات نشان داده اند که Nano-HAP به عنوان یک خمیردندان یا به شکل کرم موضعی اعمال می شود ، توانایی یادآوری ضایعات پوسیدگی اولیه را دارد. 24،25،26،27،28،29،30،31،32،33،34،35 تصور می شود که Nano-HAP ممکن است به عنوان یک مخزن کلسیم و فسفات عمل کند و حالت فوق اشباع این یونها را در دندان حفظ کندسطح و در نتیجه ترویج رسوب و رشد کریستال. 36 مطالعات اولیه آزمایشگاهی پتانسیل Nano-HAP را برای انسداد توبول های عاج به عنوان یک اندازه گیری جانشین از توانایی آن در تسکین علائم DHS ایجاد کرد. 37،38،39،40 یک مطالعه دیگر از یک مدل درجا استفاده کرد تا نشان دهد که خمیردندان های حاوی نانو-هاپ توانایی تشکیل یک لایه محافظ بر روی سطح عاج در نمونه های ریشه انسان را دارند ، از نظر جسمی انسداد توبولهای عاج به عنوان اندازه گیریپتانسیل آنها برای درمان DHS. 41 یک کارآزمایی بالینی کاهش قابل توجهی در DHS بلافاصله و در 4 هفته پس از یک کاربرد واحد 15 ٪ خمیر نانو-هاپ نشان داده است. 42

هدف اصلی مطالعه بالینی حاضر ، که تعدادی از محصولات خمیردندان را آزمایش کرده است ، بررسی اثربخشی چندین خمیردندان حاوی نانو-هاپ تولید شده توسط شرکت Sangi ، با مسئولیت محدود ژاپن برای تسکین DHS ، در مقایسه با موارد حساس کننده تجاری است. CSP های حاوی دندانپزشکی. این مطالعه این فرضیه را آزمایش کرد که خمیردندان های حاوی نانو-هاپ به اندازه یک خمیر دندان حاوی CSPS (Sensodyne ™ تعمیر و محافظت با Novamin ® ؛ Glaxosmithkline Consumer Consumer Consumer ، آفریقای جنوبی) در تسکین DHS مؤثر هستند.

مواد و روش ها

این یک کارآزمایی بالینی دوسوکور، تصادفی، گروه موازی و تک مرکزی برای آزمایش توانایی خمیر دندان حاوی درصدهای مختلف نانو-HAP برای تسکین علائم DHS بود. نتیجه اولیه مورد بررسی، کاهش DHS از پایه در پاسخ به تحریک هوا و سرما در هفته های 2، 4، 6 و 8 در مقیاس خطی Visual Analog Scale (VAS) بود. این مطالعه در مرکز تحقیقات بالینی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تگزاس بهداشت سن آنتونیو (UTHSA) انجام شد. هیئت بازبینی نهادی UTHSA (IRB) مطالعه را تأیید کرد (پروتکل #HSC20150221H)، و این مطالعه مطابق با استانداردهای اخلاقی مشخص شده در اعلامیه هلسینکی 1964 و اصلاحات بعدی آن انجام شد. مطالعه با ClinicalTrials. gov (NCT02918617) ثبت شد. رضایت کتبی آگاهانه از کلیه شرکت کنندگان قبل از شرکت در مطالعه اخذ شد. اکثر شرکت کنندگان از میان بیماران تحت درمان در کلینیک دانشکده دندانپزشکی و از میان کارکنان UTHSA انتخاب شدند.

جذب شرکت کننده

افراد 18 تا 80 ساله تحت معاینه غربالگری قرار گرفتند که شامل تاریخچه پزشکی، معاینه دهان و ارزیابی DHS دندان‌هایی بود که عاج دهانه رحم باکال آنها در معرض دید قرار داشت. DHS با پاسخ مثبت به انفجار 2 ثانیه ای هوا از یک سرنگ هوا-آب ارزیابی شد. 1 برای واجد شرایط بودن برای ثبت‌نام، آزمودنی باید پاسخ 20 میلی‌متری را روی یک VAS 100 میلی‌متری حداقل روی یک دندان با عاج دهانی باکال در معرض دید ثبت کرده باشد.

Exclusion criteria were a history of adverse effects with the use of any oral hygiene products; use of over-the-counter desensitizing products within the previous 3 months, use of medications that could interfere with the perception of pain including chronic use of anti-inflammatory, analgesic, anticonvulsant, sedative, or other psychotropic drugs; and pregnancy or breastfeeding. Subjects were also excluded from participation if the sensitive tooth was associated with periodontal abscess, mobility >1، یا درد ناشی از علل مرتبط با پریودنتال یا ترومای اکلوزال، یا اگر دندان حساس در 3 ماه گذشته ترمیم شده باشد، یا به عنوان تکیه گاه برای یک پروتز دندانی ثابت یا متحرک خدمت کرده است.

دوره شستشو

به آزمودنی‌هایی که معیارهای ثبت‌نام را برآورده می‌کردند، استاندارد تجاری 1100 p. m. خمیر دندان حاوی فلوراید (Colgate Cavity Protection، Colgate-Palmolive) و یک مسواک نرم بزرگسالان برای استفاده به مدت 1 هفته. به آزمودنی ها آموزش داده شد که از خمیر دندان و مسواک به مدت 2 دقیقه دو بار در روز به جای خمیر دندان و مسواک معمولی خود استفاده کنند. دوره شست‌وشو برای تضعیف اثرات باقی‌مانده خمیردندان قبلی سوژه است و به هر سوژه‌ای امکان می‌دهد روی پس‌زمینه خمیردندان مشابهی شروع شود. به آزمودنی ها در طول دوره شستشو، هیچ دستورالعمل دیگری در مورد بهداشت دهان و رژیم غذایی داده نشد.

مطالعه درمان

در پایان دوره شستشو ، بیماران برای اندازه گیری حساسیت پایه توسط معاینه بالینی (K. C. L. یا S. S) به کلینیک بازگشتند. محرک یخبندان با استفاده از اسپری مبرد (Endo-Ise ، Hygenic) روی یک گلوله پنبه به مدت 1 ثانیه استفاده شد. حداقل 10 دقیقه پس از محرک سرد یخ ، محرک هوا با استفاده از هوای تحویل داده شده از یک سرنگ هوا در واحد دندانپزشکی استاندارد در دمای اتاق استفاده شد (~3 ± 3 درجه فارنهایت) (~2 ± 2 درجه سانتیگراد) و فشار 60 psi (5 psi). هوا عمود بر سطح ریشه در معرض دندان حساس به مدت 2 ثانیه از فاصله از فاصله بود~1 سانتی متر ، و برای جلوگیری از نتایج کاذب ، دندان حساس از دندانهای مجاور (مزیال و دیستال) جدا شد و با استفاده از رول های پنبه ای که توسط انگشتان دستکش امتحان شده در محل نگهداری می شود. پاسخ بیمار به یخ سرد و محرک های هوا برای هر دندان حساس که در زمان ثبت نام مشخص شده است ، روی VAS ثبت شد.

VAS در 2 دقیقه از کاربرد محرک برای ارزیابی شدت حساسیت در هر مناسبت اندازه گیری استفاده شد. VA ها ، که به خوبی برای افراد توضیح داده شده بود ، شامل یک خط مستقیم افقی بدون علامت ، 100 میلی متر طول ، کشیده شده بر روی یک کاغذ ، به ترتیب و انتها به ترتیب هیچ درد و حداکثر درد را نشان نمی دهد. پس از استفاده از محرک همانطور که در بالا توضیح داده شد ، معاینه بالینی از موضوع خواسته بود تا یک علامت عمودی را روی خط بکشد ، و این نشان می دهد که چقدر درد او احساس کرده است ، با این که "هیچ درد" در سمت چپ مقیاس در 0 میلی متر و "وجود ندارد. درد به همان اندازه که می تواند بد باشد ، "یعنی حداکثر دردی که می تواند تجربه کند ، در سمت راست در 100 میلی متر قرار دارد. فاصله بین 0 میلی متر و علامت ساخته شده توسط موضوع در میلی متر توسط معاینه بالینی اندازه گیری شد و به عنوان نمره VAS موضوع ، یعنی سطح درد وی نشان داده شد.

برای اطمینان از تفسیر دقیق و تجزیه و تحلیل پاسخ حساسیت ، امتحان کنندگان اولیه (K. C. L.) و ثانویه (S. S.) توسط یک معاینه معیار (محقق اصلی B. T. A.) در مورد تکنیک های ارزیابی DHS آموزش داده و کالیبره شدند. از پنج فرد اول که به مطالعه جذب شدند ، برای تمرین کالیبراسیون استفاده شد. این بیمارانی بودند که به عنوان DHS تشخیص داده شده بودند. داده های ارزیابی حساسیت ثبت شده در طول کالیبراسیون شامل دو اندازه گیری ، VA های سرد و VA های هوا بود. توافق بین ارزیابی عینی دو امتحان کننده از حساسیت (توافق نامه Interexaminer) و ارزیابی حساسیت فردی هر یک از امتحان (توافق نامه داخل اگزامینر) با استفاده از آمار KAPPA (κ) بدون وزنی مورد بررسی قرار گرفت.

با استفاده از شماره های تصادفی تولید شده توسط رایانه از تیم بیستوستیک ، افراد با استفاده از تصادفی کننده مطالعه (M. N. L.) به یک گروه تصادفی شدند تا از یکی از فرمولاسیون های خمیردندان زیر استفاده کنند: خمیردندان حاوی 10 ٪ نانو-هاپ (10 ٪ نانو-هاپ) ، 15٪ nano-hap (15 ٪ nano-hap) ، 10 ٪ nano-hap همراه با 5 ٪ KNO3(10 ٪ نانو-هپن) ، یا CSP های حاوی سدیم مونوفلوئوروفسفات 1. 08 ٪ (وزنی/وزنی) (1450 p. p. m. فلوراید). توضیحات محصولات مطالعه ، ترکیب شیمیایی ، فرمول شیمیایی و ساییدگی عاج نسبی (RDA) در جدول 1 نشان داده شده است. لوله ها به طور یکسان بسته بندی شده بودند اما با حروف الفبای A از طریق D توسط شرکت تولیدی کدگذاری شدند ، که تا زمان تکمیل مطالعه و تفسیر داده ها کد را حفظ کرده بودند ، بنابراین هم افراد و هم محققان را کور می کردند. همچنین ، تنها تصادفی کننده مسئول صدور محصولات بود و در یک محفظه جدا از اتاق معاینه بالینی قرار داشت.

جدول 1 توضیحات محصولات ، ترکیب شیمیایی ، فرمول شیمیایی و ساییدگی نسبی عاج (RDA).

به بیماران دستور داده شد كه به مدت 2 دقیقه صبح و 2 دقیقه قبل از خواب ، مسواک زدن را با خمیردندان و مسواك خود ادامه دهند و در هر مناسبت با شستشوی 10 میلی لیتر آب به مدت 10 ثانیه دنبال شوند. اولین مناسبت استفاده از خمیردندان در مرکز تحقیقات بالینی صورت گرفت و تحت نظارت هماهنگ کننده مطالعه قرار گرفت. به افراد دستور داده شد كه به مدت 30 دقیقه پس از استفاده از خمیر دندان ، هیچ غذا یا نوشیدنی مصرف نکنند. به عنوان روشی برای نظارت بر انطباق ، تقویم برای ضبط استفاده روزانه از خمیر دندان به هر موضوع ارائه می شد و علاوه بر این ، لوله های خمیردندان در زمان تصادفی و در هر بازدید مطالعه وزن می شدند. به افراد دستور داده شد كه عادات رژیم غذایی طبیعی خود را حفظ كنند ، اما از استفاده از هر محصول بهداشت دهان و دندان دیگر (به عنوان مثال ، دهانشویه ، آدامس) یا محصول سفید پوست برای مدت زمان مطالعه ممنوع بودند.

افراد پس از 2 ، 4 ، 6 و 8 هفته به مرکز تحقیقات بالینی بازگشتند. در هر بازدید ، پاسخ به یخ سرد و محرک هوا در دو اندازه گیری (VA های سرد و VA های هوا) همانطور که در بالا توضیح داده شد ثبت شد. همچنین در هر بازدید ، یک معاینه بالینی با بازجویی و همچنین بررسی حفره دهان و ناحیه محیطی افراد را به دلیل عوارض جانبی غربالگری کرد.

تجزیه و تحلیل قدرت و محاسبه اندازه نمونه

The main outcomes were the difference across groups between the mean change in ice-cold and air stimuli test scores from baseline to the end of the study. The sample size calculations, which were based on a power analysis, were performed using nQuery Advisor software (Statistical Solutions). According to data from prior studies, 43,44 and for the hypothesis that nano-HAP-containing toothpastes are as effective as a CSPS-containing toothpaste in relieving DHS, an effective sample size of 20 subjects in each treatment group would have statistical power >80/0 با سطح اهمیت یک طرفه 0. 05 برای تشخیص تفاوت بین خمیر دندان نانو-هاپ و خمیر دندان CSPS و میانگین درصد تغییر در VAS ≥ 10 ٪. با استفاده از یک آزمون T زوج و نرخ برداشت/ترک تحصیل مورد انتظار 25 ٪ ، حداقل 25 نفر در هر گروه برای دستیابی به قدرت آماری 80 ٪ لازم بود. تجزیه و تحلیل اولیه یک مدل با اثر مخلوط خطی بود ، که باید به عنوان آزمون t بدون زوج به قدرت مشابه یا بیشتر برسد. نتیجه اصلی مورد بررسی در مطالعه حاضر ، درمان بیماری ، یعنی تسکین DHS بود.

روش های آماری

توزیع عادی همه نمرات با استفاده از آزمون شاپیر و-ویلک ارزیابی شد. همه افرادی که از ابتدا وارد مطالعه شدند ، مطالعه را در هر پروتکل به پایان رساندند. بنابراین ، از تجزیه و تحلیل هر پروتکل استفاده شد. مقادیر VAS به عنوان متغیرهای مداوم مورد استفاده قرار گرفتند و با استفاده از یک آنالیز تصادفی ، مخلوط مدل که همبستگی بین نتایج حاصل از همان بیمار را به خود اختصاص می دهد ، ارزیابی شدند. آزمایش اولیه اثر درمانی درمان با تعامل زمان بود. علاوه بر این ، تمام میانگین نتایج درمانی در هر نقطه زمانی با استفاده از آزمون دانکن برای تعدد با اندازه نمونه نابرابر در فاصله 5 ٪ اطمینان مقایسه شد. مقدار p از

نتایج

نمودار جریان مشارکت در آزمایش در شکل 1 نشان داده شده است. از 105 نفر که برای این کارآزمایی استخدام شده اند ، 85 بزرگسال سالم (67 زن و 18 مرد) با میانگین (SD) سن 11. 4 ± 50. 4 سال ، از قومی مختلفمنشأ و وضعیت اقتصادی اقتصادی ، مطالعه را تکمیل کرد (جدول 2). بیست نفر در طول دوره شستشو از مطالعه خارج شدند. 12 در تماس با آنها گم شدند (تماس های آنها را انتخاب نکنید) ، در حالی که 8 به دلیل دلایل مختلف قطع شده است (شکل 1). بنابراین ، تمام افرادی که پس از دوره شستشو وارد مطالعه شدند ، مطالعه را در هر پروتکل به پایان رساندند. در هیچ زمان هیچ گونه بروز عارضه جانبی یا سلامت دهان و دندان به خطر افتاد که توسط خود افراد گزارش شده یا از نظر بالینی مشخص شده باشد.

figure 1

فسفوسیلیکات سدیم کلسیم CSPS.

مقادیر توافق نامه intraexaminer (مقدار κ بدون وزنی) برای دو اندازه گیری حساسیت برای امتحان کنندگان اولیه (K. C. L.) و ثانویه (S. S.) به ترتیب. 91/0/0. 94 (VAS سرد) و 80/0/0. 88 (AIR VA) بود. ميانگين مقادير قابلیت اطمینان interexaminer براي دو اندازه گیری حساسيت در مقايسه در مقادير معیار معیار در مقابل هر دو امتحان كننده (K. C. L. و S. S) 0. 72 (اولیه) و 0. 80 (ثانویه) بود. این مقادیر قبل از آموزش و کالیبراسیون ، اهداف (0. 70) را برای پذیرش تنظیم کرده اند.

figure 2

figure 3

با مقایسه کاهش DHS در بین محصولات با استفاده از محرک سرد ، با 10 ٪ نانو-هپن در مقایسه با 10 ٪ نانو-هاپ در 2 ، 4 و 6 هفته ، کاهش قابل توجهی بیشتر وجود داشت ، اما در 8 هفته اندازه گیری نیست. کاهش حساسیت توسط CSPS در 6 و 8 هفته به طور قابل توجهی بیشتر بود که با 10 ٪ نانو-هاپ مقایسه شد. تفاوت بین 10 ٪ خمیردندان حاوی نانو-هاپ و 15 ٪ فقط در 6 هفته معنی دار بود ، با کاهش حساسیت بیشتر با 15 ٪ نانو-هاپ.

با مقایسه کاهش DHS در بین محصولات با استفاده از محرک هوای تبخیر ، تفاوت معنی داری در کاهش DHS در بین محصولات پس از 2 هفته استفاده مشاهده نشد. با این حال ، در 4 ، 6 و 8 هفته ، 10 ٪ Nano-hapkn در مقایسه با 10 ٪ Nano-HAP کاهش قابل توجهی بیشتر در حساسیت ایجاد کرد ، اما کاهش حساسیت آن به طور قابل توجهی بیشتر از 15 ٪ نانو-هاپ فقط در 6 بودهفته هاکاهش حساسیت توسط CSP به طور قابل توجهی بیشتر بود (P< 0.001) than that of 10%nano-HAP only at 8 weeks (Figs. 2 and 3).

بحث

DHS شرایطی است که در جمعیت بزرگسالان (4-74 ٪) ، 4،5،6 و معمولاً در عمل دندانپزشکی بالینی مشاهده می شود ، که نشان داده شده است که با اختلال در خوردن غذا ، نوشیدن ، بر کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان تأثیر می گذاردو مسواک زدن و همچنین دلسرد کردن آنها از ویزیت های منظم دندانپزشکی. 45،46 بنابراین ، مطالعه بالینی حاضر در مورد اثربخشی سه خمیردندان حاوی نانو-هاپ تولید شده توسط شرکت Sangi ، آموزشی ویبولیتین ژاپن برای تسکین DHS بررسی شده است. این مطالعه اثربخشی خمیردندان های نانو-هاپ را با یک خمیردندان حساس کننده تجاری حاوی CSP مقایسه کرد. فرمولاسیون خمیردندان حاوی 15 ٪ nano-hap یا 10 ٪ nano-hapkn به اندازه خمیر دندان حاوی CSPS در دسترس تجاری در کاهش DHS در تمام نقاط زمان اندازه گیری و با تمام محرک های حساسیت کاربردی مؤثر بود. بنابراین ، نتیجه مطالعه حاضر در مورد این خمیردندان ها این فرضیه را تأیید می کند که خمیردندان های حاوی نانو-هاپ به اندازه یک خمیردندان حاوی CSPS در تسکین DHS مؤثر هستند (شکل 2 و 3). با این حال ، در مورد خمیردندان حاوی 10 ٪ نانو-هاپ ، این فرضیه با CSP ها که باعث کاهش قابل توجهی بیشتر حساسیت حرارتی در 6 و 8 هفته و حساسیت تبخیر در 8 هفته رد شد (شکل 2 و 3). با این وجود ، نتیجه مطالعه حاضر مطابق با چندین مطالعه قبلی است که نشان دهنده اثربخشی در کاهش DHS NANO-HAP است که به عنوان یک خمیردندان یا به شکل کرم موضعی اعمال می شود. 42،43،47،48،49،50 اثربخشی Nano-HAP برای کاهش DHS به توانایی آن در تشکیل لایه ای از هیدروکسی آپاتیت معدنی و همچنین شاخه های هیدروکسی آپاتیت که از توبولهای دندانی جلوگیری می کنند ، نسبت داده می شود. 37،38،39،40،41 تشکیل یک لایه و شاخه های هیدروکسی آپاتیت معدنی با یافته های مطالعات قبلی پشتیبانی می شود که Nano-HAP ممکن است به عنوان یک مخزن کلسیم و فسفات عمل کند و به حفظ وضعیت موضعی از اشباع فوق العاده این یونها کمک می کند. با توجه به مواد معدنی دندان ، و در نتیجه باعث رسوب معدنی بر روی سطح بافت دندان می شود. 36،51 با استفاده از خمیردندان حاوی نانو-هاپ ، غلظت کلسیم در بزاق ، 51 و نانو-هاپ در خمیر دندان را افزایش می دهد ، همچنین گزارش شده است که با پر کردن مستقیم میکروپورها بر روی سطوح دندان ، 31 و هنگامی که به منافذ نفوذ می کند ، عملکردی دارد. در بافت دندان ،

با جذب مداوم مقادیر زیادی از یون های کلسیم و فسفات از محلول های اطراف (بزاق ، دندانپزشک ، شستشوی دهان) به بافت دندان ، به عنوان یک الگوی در فرآیند رسوب آپاتیت عمل می کند. بنابراین ، ترویج یکپارچگی و رشد کریستال. 31 به طور گسترده ای پذیرفته شده است که درد در DHS باعث می شود که محرک های محرک خارجی باعث حرکت سریع مایعات در لوله های عصبی در معرض قرار می گیرند ، که گیرنده های عصبی حسی را درون پالپ فعال می کند و در نتیجه درد کوتاه و تیز DHS ایجاد می شود. 8 بنابراین ، وصل شدن لوله های غارت شده در معرض هیدروکسی آپاتیت معدنی ، که نشان داده شده است باعث کاهش نفوذپذیری لوله ها می شود ، 41 به ناچار از اختلال مایعات درون لوله ها جلوگیری می کند و به همین ترتیب DHS را کاهش می دهد. نتایج مطالعه بالینی حاضر تأیید می کند که Nano-HAP یک ماده قوی در خمیر دندان برای کاهش DHS است.3در مطالعه حاضر تعجب آور نبود که تکمیل 10 ٪ نانو-هاپ با KNO3در یک خمیردندان منجر به کاهش بیشتر و مداوم در DHS شد ، حتی بیشتر (گرچه تفاوت معنی داری) نسبت به یک خمیردندان حساس کننده به خوبی حاوی CSP (شکل 2 و 3). مطالعات قبلی نشان داده اند که KNO3کاهش DHS توسط Nano-HAP را افزایش می دهد. 38،52 اثر KNO3در کاهش حساسیت به خوبی و مدت طولانی برقرار شده است. 53 یون پتاسیم از KNO3در امتداد لوله های عصبی برای اصلاح تکانه عصب توسط دپلاریزه کردن غشاهای فیبر عصبی و ایجاد آنها قادر به تغییر شکل مجدد ، در نتیجه باعث کاهش حساسیت دندان با ارائه اعصاب بی پاسخ به محرکهای تحریک آمیز می شود. با این حال ، اثر KNO3به تنهایی تجمعی است و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بیماران احساس کاهش درد کنند. 54 با این وجود ، هنگامی که Nano-Hap با KNO تکمیل می شود3، مانند مورد در مطالعه حاضر ، KNO3روی گیرنده های عصبی کار می کند ، در حالی که نانو-هاپ توبولهای آنالیز را برای محدود کردن حرکت مایع تزئینی مسدود می کند ، و در نتیجه اثربخشی افزایش یافته در کاهش DHS همانطور که در مطالعه حاضر نشان داده شده است. بنابراین ، اگرچه خمیر دندان حاوی 10 ٪ نانو-هاپ به اندازه سایر خمیردندان های نانو-هاپ و خمیر دندان CSP در مطالعه حاضر مؤثر نبود ، اما نتایج نشان داد که مکمل 10 ٪ نانو-هاپ با KNO3اثربخشی 10 ٪ نانو-هاپ در کاهش DHS را افزایش داد. با این حال ، نتایج در شکل ها. 2 (محرک سرد) و 3 (محرک هوا) هر دو نشان می دهند که اثربخشی 10 ٪ خمیردندان نانو-هپن راکد و حتی پس از 6 هفته کاربرد کاهش می یابد ، بر خلاف سایر محصولات آزمایش شده. این ممکن است به نانو-هاپ مسدود کردن انتشار KNO نسبت داده شود

بعد از مدت زمان طولانی تر کار به داخل لوله ها وارد شوید.

اگرچه از نظر آماری تفاوت معنی داری در کاهش حساسیت بین خمیردندان های حاوی 10 و 15 ٪ خمیر دندان نانو-هاپ در هر نقطه زمان اندازه گیری (به جز در 6 هفته با حساسیت به سرما) وجود نداشت ، اما از نظر کمی 15 ٪ نانو-هاپ باعث کاهش بیشتر هر دو سرماخوردگی شدحساسیت و حساسیت به هوای تبخیر کننده نسبت به خمیر دندان 10 ٪ نانو-هاپ در هر نقطه زمانی (شکل 2 و 3). این مشاهدات را می توان به یافتن یک مطالعه قبلی درجا نسبت داد ، که انسداد توبول آنالیز از 10 و 15 ٪ نانو-هاپ را مقایسه کرد ، و دریافت که اگرچه افزایش غلظت نانو-هاپ از 10 تا 15 ٪ در دندانپزشکی انجام دادتفاوت معنی داری در انسداد توبول آن و اثربخشی رسوب لایه مواد معدنی ایجاد نمی کند. با این وجود ، یک لایه ضخیم تر از سپرده هیدروکسی آپاتیت معدنی با غلظت 15 ٪ مشاهده شد. 41 علاوه بر این ، یافته های مطالعه حاضر نیز مطابق با یک مطالعه بالینی قبلی است که کاهش حساسیت غلظت های مختلف نانو-هاپ را مقایسه می کند ، و نشان می دهد که غلظت بالاتر احتمالاً باعث افزایش نفوذ بهتر ذرات به داخل لوله ها می شود. در این مشاهده که بیشتر بیماران در این مطالعه که از غلظت بالاتر استفاده می کردند ، تنها با یک یا دو کاربرد هیدروکسی آپاتیت تسکین یافتند. 55 با این حال ، ممکن است این واقعیت را رد نکند که اندازه نمونه در این مطالعه ممکن است خیلی کوچک باشد تا تفاوت آماری (خطای نوع II) بین دو غلظت نشان دهد.

در مطالعه حاضر ، با توجه به اینکه چندین گزارش تحقیقاتی وجود دارد که از اثربخشی این دستگاه برای کاهش DHS پشتیبانی می کند ، از یک خمیردندان تجاری موجود در موجودی مبتنی بر سیلیس ، یعنی CSP ، به عنوان استاندارد برای کاهش DHS استفاده شده است. 20،21،22،23،50،56 نحوه عملکرد این ماده بر اساس واکنش شیمیایی آن با محلول های آبی است. هنگامی که به محیط دهان وارد می شود ، طبق گزارش ها ، مواد سدیم ، کلسیم و فسفات را آزاد می کنند که سپس با مایعات خوراکی در تعامل هستند و منجر به تشکیل یک لایه آپاتیت کریستالی هیدروکسی کربنات می شوند که از نظر ساختاری و شیمیایی شبیه به مواد معدنی طبیعی دندان است. 57 با این شیوه عمل ، انتظار می رفت که CSP ها ممکن است به طور قابل توجهی بهتر از دستگاه های Nano-HAP عمل کنند. با این حال ، یون های کلسیم و فسفات در CSP توسط شیشه محافظت می شوند و ذرات شیشه ای باید برای محلی سازی کلسیم و فسفات به دام بیفتند ، و این ممکن است باعث تأخیر در عملکرد CSP ها شود ، 58 که ممکن است توضیح دهد که چرا اثربخشی اثربخشی آنخمیردندان CSPS در کاهش DHS تفاوت معنی داری با خمیردندان های حاوی نانو-هاپ ندارد. با این وجود ، این واقعیت که این سه عامل ، 15 ٪ نانو-هاپ ، 10 ٪ نانو-هاپن و CSP ها ، در کاهش DHS اثربخشی برابر دارند ، آنها می توانند به عنوان جایگزینی برای یکدیگر استفاده کنند که توسط بزرگسالانی که از DHS رنج می برند ، استفاده می شوند.

اگرچه ما معتقد بودیم که افراد استخدام شده در مطالعه به خوبی برای شرکت در این مطالعه انگیزه دارند ، اما تعداد زیادی از ترک تحصیل (20 ٪ ≈) را تجربه کردیم ، که همه در دوره شستشو رخ داده است. دلیل اصلی ارائه شده توسط افراد ، که به تیم تحقیقاتی از عقب نشینی آنها اطلاع داده اند ، مایل به ادامه کار با برنامه های محرک ، به ویژه انفجار هوا نبودند. سایر ترک تحصیل متوقف کردن تماس های تیم تحقیق شد و ما معتقدیم که آنها ممکن است به همین دلیل مشترک باشند. دوره شستشوی این بود که می تواند ضعف اثر باقیمانده از خمیردندان قبلاً مورد استفاده را داشته باشد و هر سوژه ای را قادر سازد که در همان زمینه شروع کند. علاوه بر این ، ممکن است تعجب کند که چرا میانگین ارزش نمرات حساسیت پایه در بین گروه ها متفاوت است ، به عنوان مثال ، 10 ٪ نانو-هاپ دارای بالاترین نمره پایه DHS است. این امر به این دلیل است که تصادفی سازی افراد بر اساس سن آنها انجام شده است تا اطمینان حاصل شود که به دلیل تغییر گزارش شده در شیوع DHS بین گروه های سنی ، تفاوت معنی داری بین گروه ها وجود ندارد. 5 با این حال ، باید اعتراف کنیم که طبقه بندی بر اساس مقادیر پایه DHS از سن مهمتر است ، زیرا این امر به طور بالقوه می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.

نتیجه3در محدوده این مطالعه ، می توان نتیجه گرفت که خمیردندان حاوی نانو-هاپ به تنهایی (10 یا 15 ٪ نانو-هاپ) یا همراه با KNO

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 18 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 0:04