چرا با افزایش نرخ بهره ، قیمت اوراق پایین می آید؟

ساخت وبلاگ

در اینجا آنچه شما باید بدانید در مورد چگونگی محاسبه قیمت اوراق قرضه است.

بن لوتی از سال 2013 در مورد امور مالی شخصی می نویسد و به مردم کمک می کند تا درک کنند که چگونه می توانند بیشترین پاداش کارت اعتباری را کسب کنند و تصمیمات مالی هوشمندانه بگیرند. وی از جمله دیگران برای Nerdwallet ، قهرمان وام دانشجویی ، ایالات متحده اخبار و گزارش جهانی و بانکداری نوشت.

دیوید مهربانی یک حسابدار عمومی معتبر (CPA) و یک متخصص در زمینه حسابداری مالی ، برنامه ریزی و تهیه مالیاتی شرکت و فردی و برنامه ریزی سرمایه گذاری و بازنشستگی است. دیوید به هزاران مشتری کمک کرده است تا سیستم های حسابداری و مالی خود را بهبود بخشند ، بودجه ایجاد کنند و مالیات خود را به حداقل برسانند.

Mrinalini سردبیر ارشد سرمایه گذاری در The Balance است و یک متخصص در سرمایه گذاری ، روزنامه نگاری مالی ، رسانه های دیجیتال و موارد دیگر است. او بیش از 10 سال در سازمان هایی مانند Financial Times و Investopedia روزنامه نگار بوده و دارای کارشناسی ارشد گزارشگری تجاری و اقتصادی از دانشگاه نیویورک است.

Woman holds a tablet and explains bonds to another woman during a meeting

Klaus Vedfelt /Getty Images

اوراق قرضه می تواند وسوسه کننده سرمایه گذاری باشد: تصور می شود آنها نسبت به سهام خطر کمتری دارند و صادرکننده اوراق قرضه قول بازپرداخت اوراق را می دهد. یک نمونه کارها متنوع با ترکیبی از سهام و اوراق قرضه می تواند بازده شما را به حداکثر برساند و قرار گرفتن در معرض خطر شما را محدود کند.

نحوه محاسبه قیمت اوراق قرضه می تواند کمی مشکل باشد. حتی اگر به احتمال زیاد اوراق قرضه منفرد را برای نمونه کارها خود خریداری نمی کنید ، خوب است که درک کنید که چگونه آنها کار می کنند و چگونه قیمت آنها محاسبه می شود.

غذای اصلی

 • قیمت اوراق قرضه با نرخ بهره رابطه معکوس دارد. این بدان معناست که وقتی نرخ بهره افزایش می یابد ، قیمت اوراق قرضه کاهش می یابد.
 • اوراق قرضه در مورد درآمد بهره ای که ارائه می دهد با یکدیگر رقابت می کنند تا آنها را برای سرمایه گذاران جذاب جلوه دهند.
 • هنگامی که نرخ بهره بالا می رود ، اوراق جدیدتر نرخ بهره بالاتری دارند ، بنابراین اوراق قرضه با نرخ ثابت موجود باید با تخفیف برای رقابت به فروش برسند.
 • تخفیف تابعی از نرخ بهره غالب ، ارزش هر پرداخت کوپن پرداخت کوپن و ارزش آینده اوراق است.
 • سرمایه گذاری صندوق های اوراق قرضه یا اوراق قرضه که در طیف گسترده ای از اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنند می توانند به کاهش برخی از آن ریسک نرخ بهره کمک کنند.

چرا با تغییر نرخ بهره ، قیمت اوراق قرضه تغییر می کند

با افزایش نرخ بهره ، قیمت اوراق بهادار به طور معمول کاهش می یابد. در مقابل ، قیمت اوراق پس از کاهش نرخ بهره افزایش می یابد. این رابطه معکوس می تواند در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد ، اما این یک مفهوم مهم برای درک هر کسی است که سرمایه گذاری در اوراق قرضه را درک کند.

بر خلاف سهام ، اوراق قرضه نوعی وام است که توسط یک سرمایه گذار ساخته شده است. غالباً وام به یک شرکت یا آژانس دولتی است. در عوض ، سرمایه گذار درآمد سود ثابت را دریافت می کند ، معمولاً نیمه ساله ، که با وجود تغییر نرخ بهره بازار ممکن است یکسان باشد.

اوراق قرضه در مورد درآمد بهره ای که ارائه می دهد با یکدیگر رقابت می کنند تا آنها را برای سرمایه گذاران جذاب جلوه دهند. هنگامی که نرخ بهره بالا می رود ، اوراق جدید با نرخ بالاتری همراه است و درآمد بیشتری را ارائه می دهد. با پایین آمدن نرخ ها ، اوراق قرضه جدید نرخ کمتری دارند و به اندازه اوراق قرضه قدیمی وسوسه انگیز نیستند.

خبر بد برای دارندگان اوراق قرضه این است که صادرکنندگان اوراق قرضه با نرخ ثابت نمی توانند نرخ خود را به همان سطح افزایش دهند زیرا اوراق قرضه شماره جدید هنگام بالا رفتن نرخ ها. نرخ اوراق قرضه قدیمی بر اساس اصطلاحات اصلی قفل شده است.

در نتیجه ، تنها راه افزایش رقابت و جذب سرمایه گذاران جدید ، کاهش قیمت اوراق است. در نتیجه ، دارنده اوراق قرضه دارای دارایی است که قیمت آن کاهش یافته است. همچنین به اندازه اوراق قرضه مشابه جدید در بازار پرداخت نمی کند.

اوراق قرضه معمولاً بر اساس میزان بازپرداخت سرمایه گذاران به عنوان کوتاه مدت ، متوسط یا میانی و بلند مدت طبقه بندی می شوند.

یک مثال باند

فرض کنید شما باید یک اوراق قرضه با ارزش 1000 دلار که در 10 سال بالغ می شود خریداری کنید. در تاریخ بلوغ اوراق قرضه ، 1000 دلار اصلی را پس می گیرید.

این اوراق قرضه دارای 3 ٪ کوپن (یا پرداخت بهره) است ، به این معنی که سالانه 30 دلار به شما پرداخت می کند. اگر هر شش ماه یکبار پرداخت می شوید ، 15 دلار در پرداخت کوپن دریافت خواهید کرد.

فرض کنید شما می خواهید یک سال بعد اوراق خود را بفروشید ، اما نرخ بهره بازار به 4 ٪ افزایش یافته است. از آنجا که خریداران هم اکنون می توانند با پرداخت کوپن شش ماهه 20 دلار وثیقه 1000 دلاری خریداری کنند ، پرداخت کوپن 15 دلاری شما چندان عالی به نظر نمی رسد.

 • اوراق قرضه جدید: خریدار سالانه 40 دلار به مدت 10 سال با مبلغ 400 دلار دریافت می کند.
 • اوراق قرضه شما: خریدار سالانه 30 دلار به مدت نه سال به مبلغ 270 دلار دریافت می کند.

برای القاء خریدار ، باید اوراق قرضه خود را با تخفیف بفروشید. آنها باید به جای 1000 دلار که سال قبل پرداخت کرده اید ، اوراق قرضه شما را از 925 دلار خریداری کنند. اما چگونه این شماره تصمیم می گیرد؟

با افزایش نرخ بهره ، اوراق قرضه چقدر کاهش می یابد؟

این بسیار پیچیده است که بفهمید تخفیف چقدر ممکن است باشد ، که این متغیرها را در نظر می گیرد:

 • نرخ بهره فعلی
 • چه تعداد کوپن یا پرداخت بهره را انتظار دارید تا زمانی که بالغ شود
 • چقدر پرداخت کوپن هر باند است
 • مقدار آینده اوراق قرضه (مقدار چهره)

به عنوان مثال ، اگر اوراق قرضه 1000 دلاری را با بهره 3 ٪ خریداری کرده اید ، که 18 دلار پرداخت کوپن 15 دلار باقی مانده است ، اینگونه است که یک محیط افزایش نرخ بهره بر ارزش بازار اوراق قرضه شما تأثیر می گذارد.

نرخ بهره امروزارزش بازار
4%925. 04 دلار
5%856. 47 دلار
6%793. 70 دلار

در اینجا چگونگی کاهش نرخ بهره در همان وثیقه آمده است:

نرخ بهره امروزارزش بازار
2%1081. 99 دلار
1%1171. 73 دلار
0%1270. 00 دلار

شما می توانید یک کپی از ماشین حساب باند Google Sheet ما تهیه کنید تا در صورت تغییر نرخ بهره ، اوراق قرضه شما چقدر ارزش داشته باشد ، یا می توانید ریاضی را انجام دهید.

اصطلاح مدت زمان حساسیت یا نوسانات اوراق بهادار به تغییرات نرخ بهره بازار را اندازه گیری می کند. پرداخت کوپن و تاریخ بلوغ اوراق قرضه را در نظر می گیرد. مدت زمان اوراق قرضه از نظر سالها بیان شده است و به شما در مقایسه اوراق قرضه یا وثیقه های مختلف کمک می کند. هرچه مدت زمان پیوند طولانی تر باشد ، تغییرات نرخ بهره حساس تر است.

به خاطر داشته باشید که برخی از اوراق-مانند صندوق های اوراق قرضه با نرخ شناور و صندوق های اوراق بهادار تنظیم شده با تورم-ممکن است پرداخت سود خود را برای افزایش نرخ بهره تنظیم کنند.

افزایش نرخ صندوق های اوراق بهادار در مقابل اوراق قرضه فردی

اوراق قرضه منفرد می تواند یک جریان درآمد پایدار را هنگام بلوغ و پرداخت تضمین شده در سررسید فراهم کند ، اما می تواند متنوع سازی نمونه کارها شما و محدود کردن قرار گرفتن در معرض ریسک نرخ بهره با اوراق بهادار تنها باشد.

نرخ بهره یکی از مهمترین عوامل در قیمت اوراق است. قیمت فعلی هر اوراق قرضه بر اساس چندین عامل دیگر است که شامل نوع اوراق قرضه ، شرایط بازار و مدت زمان است.

صندوق اوراق قرضه یا اوراق قرضه ETF که در مجموعه بزرگی از اوراق قرضه مختلف سرمایه گذاری می کند می تواند به کاهش ریسک همراه با تغییرات نرخ بهره کمک کند. به عنوان مثال ، اگر فقط یک پیوند با مدت هفت سال و دیگری با مدت زمان سه سال دارید ، پیوند دوم به کاهش قرار گرفتن در معرض خطر کل شما کمک می کند.

اکنون ، در نظر بگیرید که صندوق های اوراق قرضه در انواع مختلفی از اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنند و این اثر را بزرگ می کنند. با این تنوع ، صندوق های اوراق قرضه تمایل دارند سپر بهتری را در برابر افزایش نرخ بهره نسبت به اوراق بهادار واحد فراهم کنند. آنها همچنین پیش فرض را پایین می آورند و ریسک فراخوانی می کنند (وقتی وام گیرنده اوراق قرضه را قبل از تاریخ بلوغ خریداری می کند).

آیا باید با افزایش نرخ اوراق قرضه بخرید؟

نرخ بهره همیشه تغییر خواهد کرد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که چگونه آنها با گذشت زمان تغییر می کنند. چه نرخ بهره در حال افزایش باشد یا در حال کاهش باشد ، مهم است که عملکرد خود را برای سررسید برای هرگونه خرید اوراق بهادار در نظر بگیرید و در صورت خرید اوراق قرضه جدید ، آن را با آنچه می توانید بدست آورید مقایسه کنید.

قیمت گذاری اوراق قرضه می تواند پیچیده باشد ، بنابراین با یک مشاور مالی کار کنید. آنها می توانند به شما در اجرای شماره ها کمک کنند و بفهمند که آیا خرید اوراق بهادار مناسب برای اهداف شما است یا خیر.

خط پایین

اوراق قرضه می تواند یک بخش اساسی از یک نمونه کارها به خوبی متعادل باشد. این کمک می کند تا بدانید که نرخ بهره چگونه بر قیمت آنها تأثیر می گذارد تا بتوانید در صورت تغییر نرخ ، دارایی های خود را تنظیم کنید. مگر اینکه از انجام ریاضیات لذت ببرید ، ممکن است به سرمایه گذاری در صندوق های متقابل اوراق قرضه یا ETF کمک کند ، که می تواند به کاهش خطر شما کمک کند و ریاضیات را به سمت متخصصان سوق دهد.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

کدام نوع اوراق قرضه نسبت به تغییرات نرخ بهره حساس ترین هستند؟

هرچه مدت اوراق قرضه طولانی تر باشد ، نسبت به تغییر نرخ بهره حساس تر است. از دست دادن 0. 25 ٪ از پرداخت بهره در طی یک سال چندان بد نیست ، اما از دست دادن 0. 25 ٪ هر سال برای ده ها سال هزینه های قابل توجهی خواهد داشت. این هزینه های فرصت هر بار که نرخ تغییر می کند به ارزش اوراق قرضه قیمت می شود.

خرید و فروش اوراق قرضه فدرال رزرو چگونه بر نرخ بهره تأثیر می گذارد؟

برای اکثر دارندگان اوراق قرضه ، تغییرات نرخ بهره برای شما اتفاق می افتد ، نه اینکه چیزی باشید که می توانید ایجاد کنید. با این حال ، فدرال رزرو آنقدر قدرت خرید دارد که می تواند با خرید یا فروش اوراق به بازار اوراق قرضه وسیع تر تأثیر بگذارد. خرید اوراق قرضه در هنگام رکود اقتصادی می تواند نرخ بهره را سرکوب کرده و وام گرفتن پول را آسان تر کند. فروش اوراق قرضه در حین گسترش اقتصادی می تواند با سرکوب قیمت اوراق بهادار و نرخ پیاده روی ، از گرمای بیش از حد اقتصاد جلوگیری کند.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 18 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 0:49