به سمت یک بازار جهانی که برای همه کار می کند

ساخت وبلاگ

اقتصاد جهانی بازتر فرصت های جدیدی را به همراه دارد ، خلاقیت و نوآوری را تحریک می کند. این کشورهای فقیرتر را قادر می سازد تا از اقتصاد جهانی مقیاس استفاده کنند. اما جهانی سازی نیز چالش هایی را به همراه می آورد ، زیرا ممکن است مزایای آن را به طور نابرابر در بین افراد و مناطق گسترش دهد ، که برخی از آنها برای تصرف پتانسیل های خود به خوبی موقعیتی دارند.

این مزایا و چالش ها همچنین برای سیاست رقابت در دنیای جهانی شده اعمال می شود. بازارهای باز بیشتر باید برای همه کار کنند. در OECD ، کار ما معمولاً بر سیاستهای ضد انحصار و ادغام و چگونگی سازگاری این سیاست ها و تطبیق آنها با زمینه جهانی متمرکز است. با این حال ، تمرکز بر جنبه دیگری از سیاست رقابت ، یعنی حمایت دولت نیز به همان اندازه مهم است. چنین پشتیبانی می تواند تأثیرات مثبتی برای شرکت ها ، کارگران و مصرف کنندگان داشته باشد ، اما همچنین می تواند رقابت عادلانه را به ضرر سایر شرکت ها ، کارگران و مصرف کنندگان تحریف کند.

حمایت دولت از صنعت محلی در بازارهایی که بیش از حد وجود دارد می تواند تحریف جدی رقابت را ایجاد کند. اگر بازار بین المللی باشد و سایر دولتها به طور یکسان فکر کنند ، این مسئله به جای حل آن ، فقط مشکل را تشدید می کند. مورد صنعت فولاد نمونه خوبی است.

همچنین روش های دیگری وجود دارد که جهانی سازی می تواند "نژادهای یارانه ای" بین کشورها ایجاد کند. هرچه سرمایه گذاری بیشتر می شود ، چندین کشور ممکن است برای همان سرمایه گذاری رقابت کنند و سعی کنند از یکدیگر پیشی بگیرند. شرکت ها ممکن است در بازی دولت ها در برابر یکدیگر موفق باشند تا بتوانند پرسود ترین بسته های یارانه را بدست آورند. این ممکن است برای شرکت های درگیر بسیار سودآور باشد ، اما تحریف در بازار برای کسانی که قبلاً تأسیس شده اند و بدون یارانه رقابت می کنند ، ایجاد می کند.

من موازی بین آنچه برای دستیابی به یک بازار مجزا با عملکرد در اتحادیه اروپا ضروری است ، و آنچه اکنون در بازار جهانی به آن احتیاج داریم ، می بینم. سیستم کنترل کمک دولت ما به خوبی به ما خدمت کرده است. این امر بر این واقعیت ایجاد می شود که از یک سو ، کمک های دولتی با پرداختن به خرابی بازار و حفظ سهام بین مناطق در اتحادیه اروپا می توانند تأثیرات مثبتی داشته باشند. از طرف دیگر ، داشتن رشته هایی در این زمینه مهم است تا حمایت دولت رقابت را تا حدی بر خلاف عملکرد مناسب بازار واحد تحریف نکند.

به همین ترتیب ، اثرات مثبت تجارت و آزادسازی سرمایه گذاری در سطح جهان نباید با حمایت دولت ناعادلانه تضعیف شود. شرکت ها باید بتوانند در بازار جهانی با شرایط مساوی رقابت کنند و شانس عادلانه ای برای موفقیت در شایستگی خود داشته باشند. این امر محصولات بهتری را با قیمت های پایین تر و نوآوری های جدید برای مصرف کنندگان به ارمغان می آورد. و به همان اندازه مهم ، به شهروندان این امکان را می دهد تا جهانی سازی را عاملی برای دنیای عادلانه تر و عادلانه تر ببینند.

دستیابی به یک زمین بازی در سطح جهانی به مجموعه اصلی قوانین در مورد اعطای یارانه هایی که بر تجارت در مرزها تأثیر می گذارد ، نیاز دارد. مجموعه ای از قوانین در مورد یارانه ها به به حداقل رساندن تحریف رقابت در بازارهای جهانی کمک می کند.

اتحادیه اروپا در حال افزایش تلاش های خود برای انجام کارهای بیشتر در زمینه یارانه ها در یک زمینه بین المللی است. ما در تمام توافق های تجاری دو جانبه خود این موضوعات را مطرح می کنیم. در بیشتر موارد ، شرکای تجاری ما با پذیرش مقررات اساسی در مورد یارانه ها ، چه در شفافیت (از جمله در یارانه به خدمات) ، تسهیل مشاوره ها یا محدود کردن تحریف ترین انواع یارانه ها ، اهمیت موضوع را تأیید کرده اند.

با این حال ، یک سیستم چند جانبه که یارانه ها را به صورت جامع تر می کند ، ترجیح داده می شود. بنابراین ما باید به جای مقررات موقت ، متمایز در هر بخش یا در هر منطقه ، به دنبال مجموعه ای از قوانین جهانی باشیم. چنین سیستم جهانی امکان ایجاد مجموعه ای از قوانین را فراهم می کند که می تواند به طور یکنواخت در همه کشورها اعمال شود ، و این امر باعث می شود که کشورها "سوار آزاد" تلاش دیگران شوند. WTO در حال حاضر برخی از عناصر اساسی چنین سیستمی را در خود جای داده است. این بنا بر شفافیت ، مشاوره ساخته شده است و در حال حاضر ابزارهای دفاعی تجاری را برای پرداختن به یارانه های تحریف ارائه می دهد. ما باید بیشتر این سیستم را توسعه دهیم ، و از جمله موارد دیگری که در اتحادیه اروپا به دست آورده ایم ، بسازیم. من می خواهم به دو مثال اشاره کنم.

در اتحادیه اروپا ، ما اخیراً قوانین شفافیت خود را تقویت کرده ایم زیرا آموخته ایم که این یک عنصر اساسی برای هر سیستم کنترل کمک دولتی است. رقبا و شهروندان باید بدانند که چگونه از پول دولت استفاده می شود. به همین ترتیب ، خوب است که ابزارهای جامع تری برای اطمینان از شفافیت جهانی در حمایت از دولت داشته باشیم. در اقتصاد امروز ، این قوانین باید هر دو کالا و همچنین خدمات را پوشش دهند.

در اتحادیه اروپا ، ما آموخته ایم که حمایت دولت برای وثیقه شرکت های بیمار به ویژه تحریف کننده است زیرا این امر به توانایی رقبا در رقابت با شایستگی آسیب می رساند ، زیرا این امر ساختارهای ناکارآمد بازار را حفظ می کند ، با تأثیرات منفی بر رشد و اشتغال. همچنین در این زمینه می توان ابزارهای چند جانبه را بیشتر توسعه داد.

ساختن یک قانون جهانی قوی تر یک شب اتفاق نمی افتد و هرگز بدون رهبری فکری قوی اتفاق نمی افتد. از این نظر OECD نقش مهمی ایفا می کند. تمرین تحلیلی آن برای نقشه برداری از حمایت دولت در بخش های خاص در حال حاضر کارهای مهم و مهمی را برای پایه گذاری اقدامات آینده ما فراهم می کند. من می خواهم OECD را به عنوان اولویت بیشتر در زمینه حمایت ، تحقیق و نظارت بر حمایت دولت ترغیب کنم و افراد ذینفع را برای گفتگو در مورد جنبه های چند جانبه حمایت دولت جمع کنم.< SPAN> در اتحادیه اروپا ، ما آموخته ایم که حمایت دولت برای وثیقه شرکت های بیمار به ویژه تحریف کننده است زیرا به توانایی رقبا در رقابت با شایستگی ها آسیب می رساند زیرا این امر ساختارهای ناکارآمد بازار را حفظ می کند و اثرات منفی کلی بر رشد و اشتغال دارد. همچنین در این زمینه می توان ابزارهای چند جانبه را بیشتر توسعه داد.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 23 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 0:50