اتاق بازرسی چیست؟راهنمای ما.

ساخت وبلاگ

blog post image for what is an inspection chamber

 

 • محفظه بازرسی نام بخشی از زیرزمینی است که معمولاً به عنوان "منهول" شناخته می شود
 • از آنها برای دسترسی به کارهای تعمیر و نگهداری استفاده می شود تا به آنها امکان بازرسی و انجام هرگونه تعمیرات مورد نیاز برای خدمات زیرزمینی را بدهد.
 • آنها همیشه باید برای یک پوشش منهول/دسترسی به هدف مناسب تحت پوشش قرار بگیرند.
 • اتاق های قابل قبول به طور کلی به 2 یا بیشتر خدمات دسترسی می دهند در حالی که یک اتاق غیر قابل قبول فقط به یک (معمولاً در یک ملک داخلی) دسترسی می دهد
 • اتاق های بالاتر از 600x900mm اتاق های دسترسی به انسان هستند ، با این اندازه به عنوان اتاق بازرسی گفته می شود.

   

اتاق های بازرسی ، که بیشتر برای افراد خارج از صنایع ساخت و ساز و زهکشی به عنوان منهول شناخته می شود ، بخش مهمی از هر سیستم زهکشی زیرزمینی است. آنها به عنوان یک نقطه دسترسی عمل می کنند و به کارگران تعمیر و نگهداری اجازه می دهند تا زهکشی ها را بازرسی و پاک کنند و هرگونه انسداد را مرتب کنند. اتاق های بازرسی به افراد به سیستم زیرزمینی اجازه می دهد تا کارهای تعمیر و نگهداری را انجام دهند ، بنابراین همیشه باید به درستی با پوشش منهول صحیح پوشانده شوند. این امر به ویژه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا در حالی که برخی از اتاق های بازرسی فقط چند پا به زمین می روند ، برخی از آنها می توانند چند متر عمق داشته باشند ، و خطرات دیگری نیز در رابطه با برخورد با آنها وجود دارد.

در اینجا ، ما اطلاعات اساسی در مورد این موارد مهم سیستم زهکشی و همچنین طیف وسیعی از انواع و کلاسهای مختلف را که می توانید هنگام جستجوی اتاق های بازرسی و جلد آنها انتظار داشته باشید ، می پردازیم.

از کجا می توان از یک محفظه بازرسی استفاده کرد

شما به یک محفظه بازرسی نیاز دارید هر زمان که تغییر در اندازه لوله وجود داشته باشد ، یک حرکت مستقیم لوله کشی بیش از 22 متر ، هنگامی که یک زهکشی جهت بیش از 30 درجه تغییر می دهد ، و هنگامی که یک لوله شاخه به یک زهکشی اصلی در زهکشی می پیونددسیستم. در اصل ، هر زمان که یک تغییر قابل توجه در سیستم وجود داشته باشد ، به یک مورد نیاز خواهید داشت - باید اطمینان حاصل کنید که یک میله زهکشی می تواند به هر قسمت از سیستم برسد تا هیچ انسویی از دسترس متخصصان نگهداری نباشد.

قطعاتی برای اتاق های بازرسی

چند قسمت اساسی برای یک اتاق بازرسی وجود دارد:

 • محفظه بازرسی / پایه منهول - این در پایین نزدیک به زهکشی قرار دارد و به طور کلی مجهز به چند ورودی است که می توانید لوله زهکشی را در آن قرار دهید.

manhole base 450mm x 160mm brett martin b5494

 • Riser Campect Riser - این در بالای پایه قرار دارد و به گونه ای طراحی شده است که پایه را از طریق مهر و موم های لاستیکی به پوشش روی سطح وصل کنید. Risers در ارتفاعات مختلفی قرار می گیرند (و معمولاً خود را کاهش می دهند) تا با عمق پایه محفظه مطابقت داشته باشند.

picture of a 470mm manhole base riser

 • مهر و موم های بالابر منهول - مهر و موم های بالابر منهول برای جلوگیری از نشت ، باید اتصال ضد آب را در پایه منهول نگه دارید. اگر مهر و موم ها از بین بروند ، اتاق مقررات انگلستان را رعایت نمی کند.

picture of sealing ring

 • Cover Access/Manhole - این بخشی است که شما بیشتر از آن برای دیدن در خیابان ها و باغ ها استفاده خواهید کرد. آنها قصد دارند عموم مردم را از سیستم زهکشی دور نگه دارند و همانطور که تصور می کنید ، آنها در شکل ها ، رنگ ها و اندازه های متنوعی قرار می گیرند و بسته به کلاس خود می توانند مقادیر مختلفی از وزن را تحمل کنند.

picture of round manhole cover

در مقابل اتاقهای غیر قابل قبول قابل قبول است

اصطلاحات "قابل تصویب" و "غیر قابل قبول" اساساً فقط در مورد تعداد مکانهایی که یک اتاق بازرسی در آن خدمت می کند صحبت می کنند. اتاق های قابل قبول به طور کلی برای خدمت به دو یا چند مکان در آنجا هستند و به شبکه فاضلاب انگلستان وصل می شوند. از طرف دیگر ، اتاق های غیر قابل قبول معمولاً یک مکان را که تمایل به یک ملک داخلی دارد ، خدمت می کنند و مالک مسئولیت نصب و نگهداری عمومی اتاق را بر عهده دارد.

پلاستیک در مقابل اتاق های بتونی

بنابراین ، آیا باید به دنبال گرفتن یک محفظه پلاستیکی یا یک محفظه بتونی باشید؟این بیشتر به اندازه خود محفظه بستگی دارد - اتاق های بالاتر از 600x900mm در واقع اتاق های دسترسی به انسان محسوب می شوند ، در حالی که آنهایی که در زیر اتاق های بازرسی هستند. برای یک محفظه بازرسی کوچکتر ، پلاستیک می تواند یک انتخاب عالی باشد ، زیرا کار با بتن حجیم آسان تر است. از طرف دیگر ، اگر اتاق شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا شخص متناسب باشد ، بتن احتمالاً گزینه قوی تر است.

category picture of a plastic inspection chamber

کلاسهای پوشش اتاق بازرسی

وقتی صحبت از روکش های منهول می شود ، چند کلاس مختلف وجود دارد که می توانید آن را با استفاده های مختلف بدست آورید. در اینجا یک طرح سریع از هر یک وجود دارد ، همانطور که توسط دستورالعمل های BS EN124 تعریف شده است:

 • F900 - اینها بار آزمایش 90 تن دارند و در مناطق بار سنگین مانند فرودگاه ها استفاده می شود
 • E600 - اینها بار آزمایش 60 تن دارند و در مکان هایی مانند مناطق بارگیری و اسکله مناسب هستند
 • D400 - اینها بار آزمایش 40 تن دارند و برای استفاده در مناطقی مانند شانه های سخت و کالسکه ها طراحی شده اند
 • C250 - اینها بار آزمایش 25 تن دارند و می توانند در پارکینگ های اتومبیل و ایستگاه های خدماتی مورد استفاده قرار گیرند
 • B125 - اینها بار آزمایشی 12. 5 تن دارند و می توانند در جاده های داخلی و پارکینگ های کوچک نصب شوند
 • A15 - اینها فقط برای مناطق عابر پیاده مناسب هستند و بار آزمایش 1. 5 تن دارند

برای رعایت مقررات مربوط به پروژه خود باید از نوع مناسب پوشش استفاده کنید. همچنین برخی از عوامل دیگر نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید ، مانند انواع غیر منهای غیر تکان دهنده ، هنگامی که به دنبال رعایت استانداردهای صحیح با اتاق بازرسی جدید خود هستید.

انسداد اتاق بازرسی

اگر تخلیه بازرسی شما سرریز شده است ، یا اگر متوجه شده اید که آب برای تخلیه بسیار طولانی تر می شود ، ممکن است لازم باشد یک انسداد در سیستم را مرتب کنید. اما مگر اینکه یک متخصص واجد شرایط باشید ، باید این کار را به متخصصان واگذار کنید ، که از تجهیزات مکانیکی ویژه با جت های آب با فشار بالا استفاده می کنند تا انسداد را پاک کنند. حتماً از انسداد چشم پوشی کنید تا بتوانید قبل از اینکه به یک مسئله واقعی تبدیل شوند ، از آنها مراقبت کنید - در صورت عدم بررسی ، انسداد در محفظه بازرسی شما می تواند منجر به مشکلات جدی در زمینه سلامتی و ایمنی شود.

محفظه بازرسی و ایمنی فاضلاب

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که اتاق های بازرسی و منهول ها می توانند برای کار با آن بسیار خطرناک باشند و هرگز نباید خودتان را بازرسی کنید مگر اینکه کاملاً واجد شرایط باشد. این امر به این دلیل است که شما می توانید به گازهای مضر بروید ، که می تواند به افرادی که در آن نفس می کشند آسیب برساند یا حتی بکشد - بنابراین به متخصصان اجازه دهید آن را اداره کنند ، یا مطمئن شوید که آموزش مناسب دارید.

بیشتر تولید کنندگان یک حلقه کاهش دهنده را برای قرار دادن روی منهای پلاستیکی 450 میلی متر یا 470 میلی متر می فروشند. این باعث می شود اندازه سوراخ در سطح زمین کاهش یابد تا افراد یا اشیاء از داخل آن جلوگیری کنند.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 16 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 1:04