حباب اقتصادی چیست و چگونه با مثال کار می کند

ساخت وبلاگ

آیا کنتون یک متخصص در اقتصاد و قوانین و مقررات سرمایه گذاری است. وی پیش از این نقش های سرمقاله ارشد را در Investopedia و Kapitall Wire برگزار می کرد و دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد از مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی و دکتر فلسفه در ادبیات انگلیسی از NYU است.

گوردون اسکات به مدت 20+ سال یک سرمایه گذار فعال و تحلیلگر فنی اوراق بهادار ، آینده ، فارکس و سهام پنی بوده است. وی عضو هیئت بررسی مالی سرمایه گذاری Investopedia و همکار سرمایه گذاری برای پیروزی است. گوردون یک تکنسین بازار منشور (CMT) است. او همچنین عضو انجمن CMT است.

تیموتی لی مشاور ، حسابدار و مدیر دارایی با MBA از USC و بیش از 15 سال تجربه مالی شرکت است. تیموتی به ارائه مدیرعامل و CFO با تجزیه و تحلیل عمیق شیرجه کمک کرده است ، و داستانهای زیبایی را در پشت تعداد ، نمودارها و مدلهای مالی ارائه می دهد.

حباب چیست؟

حباب یک چرخه اقتصادی است که با افزایش سریع ارزش بازار ، به ویژه در قیمت دارایی ها مشخص می شود. این تورم سریع با کاهش سریع ارزش یا انقباض ، که گاهی اوقات به عنوان "تصادف" یا "پشت سر هم حباب" گفته می شود ، دنبال می شود.

به طور معمول ، حباب با افزایش قیمت دارایی ایجاد می شود که ناشی از رفتار بازار بسیار زیاد است. در طی حباب ، دارایی ها به طور معمول با قیمت یا در محدوده قیمت تجارت می کنند که از ارزش ذاتی دارایی فراتر می رود (قیمت با اصول دارایی هماهنگ نیست).

علت حباب ها توسط اقتصاددانان مورد اختلاف است. برخی از اقتصاددانان حتی مخالف این هستند که حباب ها به هیچ وجه اتفاق می افتد (بر این اساس که قیمت دارایی ها اغلب از ارزش ذاتی خود منحرف می شوند). با این حال ، حباب ها معمولاً پس از افت شدید قیمت ها فقط در گذشته نگر شناسایی و مورد مطالعه قرار می گیرند.

حباب

چگونه یک حباب کار می کند

حباب اقتصادی در هر زمان رخ می دهد که قیمت یک کالای خوب بسیار بالاتر از ارزش واقعی مورد باشد. حباب ها به طور معمول به تغییر در رفتار سرمایه گذار نسبت داده می شوند ، اگرچه چه چیزی باعث این تغییر در رفتار می شود.

حباب در بازارهای سهام و اقتصاد باعث می شود منابع به مناطقی از رشد سریع منتقل شوند. در پایان حباب ، منابع دوباره جابجا می شوند و باعث کاهش قیمت ها می شوند.

اقتصاد ژاپن در دهه 1980 حباب را تجربه کرد پس از آنکه بانکهای این کشور تا حدی از بین رفتند. این امر باعث افزایش قیمت املاک و مستغلات و قیمت سهام شد. رونق Dot-Com ، که به آن حباب Dot-Com نیز گفته می شود ، حباب بازار سهام در اواخر دهه 1990 بود. این با گمانه زنی های بیش از حد در شرکت های مرتبط با اینترنت مشخص شد. در طول رونق Dot-Com ، مردم سهام فناوری را با قیمت های بالا خریداری می کردند-با این که می توانستند آنها را با قیمت بالاتر بفروشند-تا زمانی که اعتماد به نفس از بین برود و تصحیح بازار بزرگی رخ داد.

غذای اصلی

  • حباب یک چرخه اقتصادی است که با افزایش سریع ارزش بازار ، به ویژه در قیمت دارایی ها مشخص می شود.
  • این تورم سریع با کاهش سریع ارزش یا انقباض ، که گاهی اوقات به عنوان "تصادف" یا "پشت سر هم حباب" گفته می شود ، دنبال می شود.
  • حباب ها به طور معمول به تغییر در رفتار سرمایه گذار نسبت داده می شوند ، اگرچه چه چیزی باعث این تغییر در رفتار می شود.

تحقیقات هیمن پی مینسکی اقتصاددان آمریکایی به توضیح در مورد توسعه بی ثباتی مالی کمک می کند و توضیحی در مورد ویژگی های بحران های مالی ارائه می دهد. مینسکی از طریق تحقیقات خود پنج مرحله را در یک چرخه اعتباری معمولی مشخص کرد. در حالی که نظریه های وی برای چندین دهه عمدتاً زیر رادار پیش رفت ، بحران وام مسکن در سال 2008 علاقه خود را به فرمولاسیون های وی تجدید کرد ، که همچنین به توضیح برخی از الگوهای حباب کمک می کند.

جابه جایی

این مرحله زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذاران شروع به توجه به الگوی جدید مانند یک محصول یا فناوری جدید یا نرخ بهره کم تاریخی کنند. این می تواند اساساً هر چیزی باشد که توجه آنها را به خود جلب کند.

قیمت ها شروع می شوند. سپس با ورود سرمایه گذاران بیشتر به بازار ، آنها حتی بیشتر حرکت می کنند. این مرحله را برای رونق تنظیم می کند. یک احساس کلی در مورد عدم پرش وجود دارد و باعث می شود حتی تعداد بیشتری از افراد شروع به خرید دارایی کنند.

رضایت

هنگامی که سرخوشی و قیمت دارایی ها به سرعت بالا می رود ، می توان گفت که احتیاط از طرف سرمایه گذاران بیشتر از پنجره بیرون رانده می شود.

سودمند

فهمیدن زمان ترکیدن حباب آسان نیست. هنگامی که یک حباب پشت سر گذاشته شد ، دوباره باد نمی شود. اما هرکسی که بتواند علائم هشدار دهنده اولیه را شناسایی کند ، با فروش موقعیت ها درآمد کسب می کند.

وحشت

قیمت دارایی دوره و افت کار را تغییر می دهد (گاهی اوقات به همان سرعت که برخاست). سرمایه گذاران می خواهند آنها را به هر قیمتی نقدینگی کنند. قیمت دارایی به عنوان تقاضای عرضه کاهش می یابد.

نمونه هایی از حباب

تاریخ اخیر شامل دو حباب بسیار پیامد است: حباب Dot-Com دهه 1990 و حباب مسکن بین سالهای 2007 و 2008. با این حال ، اولین حباب سوداگرانه ضبط شده ، که از سال 1634 تا 1637 در هلند رخ داده است ، یک درس مصور را ارائه می دهد که مربوط به آن است. روز مدرن.

شیدایی لاله

در حالی که ممکن است به نظر برسد که یک گل می تواند یک اقتصاد کامل را به وجود آورد ، این دقیقاً همان اتفاقی است که در اوایل دهه 1600 در هلند رخ داده است. تجارت لامپ لاله در ابتدا به طور تصادفی آغاز شد. یک گیاه شناس لامپ های لاله ای را از قسطنطنیه به ارمغان آورد و آنها را برای تحقیقات علمی خود کاشت. سپس همسایگان لامپ ها را به سرقت بردند و شروع به فروش آنها کردند. ثروتمندان شروع به جمع آوری برخی از انواع نادر به عنوان یک کالای لوکس کردند. با افزایش تقاضای آنها ، قیمت لامپ ها افزایش یافت. برخی از انواع نادر لاله ها به قیمت های نجومی دستور می دهند.

لامپ ها برای هر چیزی با یک فروشگاه با ارزش ، از جمله خانه ها و سطح زمین مورد معامله قرار گرفتند. در اوج خود ، شیدایی لاله چنان دیوانگی را ایجاد کرده بود که ثروت یک شبه ساخته می شد. ایجاد مبادله آتی ، جایی که لاله ها از طریق قراردادهایی که بدون تحویل واقعی خریداری و فروخته می شوند ، به قیمت گذاری سوداگرانه دامن می زدند.

هنگامی که یک فروشنده با خریدار خرید بزرگی را ترتیب داد ، حباب پشت سر گذاشت و خریدار نتوانست نشان دهد. در این مرحله مشخص بود که افزایش قیمت ناپایدار است. این باعث ایجاد وحشت شد که در سراسر اروپا مارپیچ شد و ارزش هر لامپ لاله را به بخش کوچکی از قیمت اخیر خود منتقل کرد. مقامات هلندی با اجازه دادن به دارندگان قرارداد برای 10 ٪ از ارزش قرارداد ، برای آرامش وحشت وارد شدند. در پایان ، ثروت توسط اشراف و افراد غیرمجاز از بین رفت.

حباب نقطه

حباب dot-com با افزایش بازارهای سهام که به سرمایه گذاری در شرکت های اینترنتی و مبتنی بر فناوری دامن زده می شود ، مشخص شد. این از ترکیبی از سرمایه گذاری سوداگرانه و بیش از حد سرمایه گذاری در شرکت های نوپا رشد کرد. سرمایه گذاران در دهه 1990 شروع به ریختن پول در استارتاپ های اینترنتی کردند ، با این امید که سودآور باشند.

از آنجا که فناوری پیشرفته و اینترنت شروع به تجارت می کند ، شرکت های نوپا در بخش اینترنت و فناوری به افزایش بازار سهام که از سال 1995 آغاز شد ، کمک کرد. حباب بعدی با پول ارزان و سرمایه آسان شکل گرفت. بسیاری از این شرکت ها به سختی سود یا حتی یک محصول مهم را به دست آورده اند. صرف نظر از این ، آنها توانستند پیشنهادات عمومی اولیه (IPO) را ارائه دهند. قیمت سهام آنها شاهد اوج فوق العاده ای بود و باعث ایجاد دیوانگی در بین سرمایه گذاران علاقه مند شد.

اما با اوج بازار ، وحشت در بین سرمایه گذاران اتفاق افتاد. این منجر به ضرر 10 ٪ در بازار سهام شد. سرمایه ای که زمانی به دست آوردن آن آسان بود ، شروع به خشک شدن کرد. شرکت هایی با میلیون ها سرمایه در بازار در مدت زمان بسیار کمی بی ارزش شدند. با پایان سال 2001 ، بخش خوبی از شرکت های عمومی DOT-COM جمع شده بودند.

حباب مسکن ایالات متحده

حباب مسکن ایالات متحده یک حباب املاک و مستغلات بود که در اواسط دهه 2000 بیش از نیمی از ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داد. این تا حدی نتیجه حباب dot-com بود. از آنجا که بازارها شروع به سقوط کردند ، ارزش های موجود در املاک و مستغلات افزایش یافت. در عین حال ، تقاضا برای مالکیت خانه در سطوح تقریباً نگران کننده شروع به رشد کرد. نرخ بهره کاهش یافته است. یک نیروی همزمان یک رویکرد ملایم از طرف وام دهندگان بود. این بدان معنی بود که تقریباً هر کسی می تواند صاحب خانه شود.

بانکها الزامات خود را برای قرض گرفتن کاهش دادند و شروع به پایین آمدن نرخ بهره خود کردند. وام های با نرخ قابل تنظیم (ARMS) با نرخ مقدماتی پایین و گزینه های بازپرداخت در طی سه تا پنج سال مورد علاقه قرار گرفتند. بسیاری از افراد شروع به خرید خانه کردند و برخی از افراد برای سود آنها را به هم زدند. اما هنگامی که بازار سهام دوباره شروع به افزایش کرد ، نرخ بهره نیز شروع به افزایش کرد. برای صاحبان خانه با اسلحه ، وام های آنها با نرخ بالاتر شروع به بازپرداخت کردند. ارزش این خانه ها باعث ایجاد یک فروش در اوراق بهادار تحت حمایت وام (MBSS) شد. این سرانجام به محیطی منجر شد که منجر به میلیون ها دلار پیش فرض وام شد.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 14 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 20:38