مشاوران درخت بنیان

ساخت وبلاگ

مارس 2022: شاخص کالا CRB در چند دهه ارتفاع

ما در خبرنامه های قبلی خود در مورد افزایش تورم در سطح جهان صحبت کرده ایم و دوست داریم کمی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. آخرین خواندن تورم برای ماه فوریه 2022 در ایالات متحده با 7. 9 ٪ به دست آمد - افزایش بی امان تورم گزارش شده در ایالات متحده با هر کنه بالاتر از ماه قبل رخ داده است. تورم در ایالات متحده ، انگلیس و اروپا در اوج چند دهه است. در حالی که به دلیل تنگناهای عرضه تأثیر بر تورم تأثیر گذاشته است ، در طی 12 ماه گذشته نیز افزایش قابل توجهی در قیمت کالاهای جهانی رخ داده است.

شاخص کالای CRB یک شاخص از 19 کالا است و به عنوان شاخص نماینده بازارهای جهانی کالا عمل می کند. در زیر داده های دم بلند آن به 25 سال دیگر باز می گردد.

در طی 12 ماه گذشته افزایش شدید قیمت کالاها رخ داده است زیرا قفل شدن در سطح جهان کاهش یافته و اقتصاد به یک مسیر عادی تر می رود. در زیر تغییرات 12 ماهه در کالاهای منتخب طی 12 ماه گذشته وجود دارد.

 

تغییر قیمت کالا12 ماه
برنت خام68. 5 ٪
طلا13. 1 ٪
الومینیوم61. 6 ٪
فلز مس17. 9 ٪
پنبه74. 5 ٪
قند31. 1 ٪
گندم66. 9 ٪

همانطور که از نمودار شاخص کالای CRB مشاهده می شود ، ما طی 25 سال گذشته دو سنبله بزرگ را در قیمت کالاها مشاهده کرده ایم - قسمت قبلی حدود سال 2010 بود و در قسمت فعلی ، این شاخص از قبل از سال 2010 خود عبور کرده است. برخی از ناظران اظهار داشته اند که افزایش قیمت انرژی و همچنین فلزات صنعتی با پدیده "تورم سبز" مرتبط است. این اصطلاح به افزایش تورم در کالاهای خاص به دلیل عدم سرمایه گذاری در طی چند سال گذشته در این بخش ها به دلیل نگرانی های ESG (زیست محیطی ، اجتماعی و حاکمیتی) اشاره دارد. قیمت مواد غذایی نیز در اوج چند ساله است و برخی از تحلیلگران گفته اند که این می تواند تأثیر تغییرات آب و هوایی بر تولید این کالاها باشد.

شاید تصادفی نباشد که افزایش بزرگ شاخص CRB در هر دو مورد (یعنی 2010 و اکنون) پس از دوز سرسخت "چاپ پول" یا کاهش کمی (QE) که توسط بانکهای مرکزی جهانی در پاسخ به یک بحران انجام شده است ، اتفاق افتاده است. بشردر سال 2008-09 QE برای مبارزه با بحران جهانی بانکی انجام شد و این بار در پاسخ به COVID انجام شد. ترازنامه فدرال ایالات متحده در حال حاضر تقریباً 8 تریلیون دلار است و بیشتر بانکهای مرکزی بزرگ جهانی نسخه خود را از تسکین کمی در نبرد خود با بحران Covid انجام داده اند.

آنچه شاید باعث افزایش تورم در کالاها شده باشد ، محرک بزرگی است که دولت ها در سراسر جهان در سمت مالی قرار داده اند تا تأثیر Covid و قفل های مربوط به زندگی مردم را نرم کنند. در دنیایی که پول فیات در مقادیر فزاینده ای برای مقابله با یک بحران تأمین می شود ، شاید طبیعی باشد که چیزهایی که در عرضه محدود هستند (مانند کالاها) با استناد به پول فیات بالا بروند.

قدرت اساسی در کالاها در طی 12 ماه گذشته بیشتر توسط جنگ در اوکراین کمک شد زیرا غرب به دلیل حمله به اوکراین تحریم های شدید بر روسیه را تحمیل کرده است. روسیه تولید کننده اصلی کالاهای مختلف ، به ویژه نفت ، گاز طبیعی و گندم است. در اواخر مارس 2022 ، پیشرفت هایی در مذاکرات صلح بین اوکراین و روسیه وجود داشت و در نتیجه سقوط قیمت کالاها رخ داد. کسی امیدوار است که مذاکرات صلح در روزهای آینده حرکت بیشتری کسب کند.

تورم از دو طریق بر اقتصاد تأثیر می گذارد - یکی این که قدرت خرید مصرف کننده را برای مصرف کالاها و خدمات کاهش می دهد ، زیرا درآمد آنها به طور معمول با همان نرخ تورم در حال رشد نیست. برای شرکت های انفرادی ، اثرات تورم ممکن است متفاوت باشد - شرکت هایی که دارای یک حاشیه رقابتی قوی یا خندق هستند ، می توانند تورم را در ورودی های خود منتقل کنند ، به مشتریان خود - شرکت هایی که دارای مزیت رقابتی ضعیف هستند ، ممکن است برای انجام همان کار تلاش کنندبشر

تأثیر دوم تورم این است که بانکهای مرکزی را وادار می کند تا در تلاش برای مقابله با تورم و انتظارات تورم ، نرخ بهره را افزایش دهند. این امر بر تقاضا در بخش های حساس به نرخ بهره اقتصاد تأثیر می گذارد. فدرال رزرو ایالات متحده نرخ صندوق های فدرال (نرخی را که به بانک ها وام می دهد) با 25 امتیاز پایه در آخرین جلسه سیاست خود افزایش داده و 6 افزایش مشابه در سال 2022 را نشان داده است. بسیاری از تحلیلگران اظهار داشتند که فدرال رزرو پشت منحنی در افزایش استنرخ به عنوان سنبله تورم - بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده از اکتبر 2021 حدود 100 امتیاز افزایش یافته است. تأثیر نتیجه ای از افزایش نرخ بهره ، این است که بر ارزیابی شرکت ها تأثیر می گذارد زیرا نرخ بهره در محاسبه ذاتی در مخرج استارزش یک شرکت.

ما بیشتر در شرکت هایی با حاشیه رقابتی قوی سرمایه گذاری می کنیم و این مشاغل باید تا حد زیادی بتوانند با گذشت زمان تورم هزینه ورودی را به مشتریان خود منتقل کنند. ما همچنین مواضع خود را کاهش داده ایم یا به طور کامل از شرکت هایی که در پایان بالاتر از محدوده ارزیابی خود تجارت می کردند ، کاملاً خارج شده ایم. بنابراین ما احساس می کنیم که این نمونه کارها به خوبی موقعیت دارد تا از عدم قطعیت های مربوط به تورم که ممکن است آشکار شود ، سوار شود.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 20 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 22:30