اشباع بازار چیست؟

ساخت وبلاگ

هنگامی که محصولی به مصرف کنندگان معرفی می شود ، تولید کنندگان امیدوارند که مصرف کنندگان با خرید آن محصول پاسخ مثبت دهند. اشباع بازار را می توان شواهدی از سابقه فروش موفق در نظر گرفت. هنگامی که یک بازار با یک محصول اشباع می شود ، آن محصول در بین مصرف کنندگان شیوع دارد.

اشباع بازار را می توان مثبت دانست زیرا مصرف کنندگان یک محصول ارائه شده را خریداری کردند. این خریدها در مقیاس وسیعی اتفاق افتاده است که احتمال خریدهای آینده ممکن است به شدت کاهش یابد. در بازار ماهانه کشاورز ، این یک وضعیت ایده آل است. تقریباً هرکسی که به بازار می آید مربای خانم اسمیت را خریداری می کند و غرفه خود را از بین می برد و با سود خود به خانه می رود.

با این حال ، به طور کلی ، تجارت به این روش کار نمی کند. شرکت ها خود را برای فروش ساده یک محصول و سپس از بین بردن تجارت ایجاد نمی کنند. بیشتر مشاغل سرمایه گذاری های بلند مدت هستند. بنابراین ، هنگامی که بازار با محصولات خود اشباع شد ، آنها با چالش در مورد چگونگی ادامه درآمد ارائه می شوند.

اشباع بازار را می توان با تعدادی از موارد برطرف کرد. برخی از آنها می توانند تحت تأثیر تولید کنندگان باشند اما برخی دیگر نمی توانند. یکی از عواملی که تولید کنندگان هیچ کنترلی بر آن ندارند ، اما این امر می تواند به کاهش آمار فروش کم به دلیل اشباع کمک کند ، رشد جمعیت است. تعداد بیشتری از افراد در یک جامعه تمایل دارند به تعداد مصرف کنندگان ناخواسته اضافه کنند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اشباع بازار به معنای این نیست که هر مصرف کننده محصولی دارد. در عوض ، این اصطلاح به طور کلی بدان معنی است که بخش قابل توجهی از کسانی که احتمالاً یک محصول را خریداری می کنند قبلاً این کار را انجام داده اند. خانواده ها اغلب از چندین نفر تشکیل شده اند. بنابراین ، اگر بازار مسکن مسکونی اشباع شود ، این بدان معنی است که همه افراد بلکه بیشتر خانواده ها قبلاً خانه های خریداری کرده اند.

این منجر به یک عامل اشباع می شود که تولیدکنندگان قادر به دستکاری هستند. اگر تولیدکنندگان بتوانند بر نگرش در مورد مالکیت خریدهای متعدد تأثیر بگذارند ، ممکن است در بازاری که اشباع شده باشد ، تقاضا ایجاد کنند. صنعتی که می تواند برای نمونه ای عالی از این مورد مشاهده شود ، صنعت آرایشی است که باعث می شود زنان باور کنند که یک سایه از رژ لب و سایه چشم کافی نیست. تمایل مداوم و بی توجهی به سوخت های موجود در سهام شخصی تقاضای مداوم و به طرز چشمگیری مسائل مربوط به اشباع بازار را کاهش می دهد.

اشباع بازار همیشه به دلیل موفقیت یک تولید کننده واحد نیست. در بعضی موارد ، بازارها خسته می شوند زیرا تأمین کنندگان یک محصول بسیار زیاد هستند. این نقشی را که رقابت می تواند در چنین مواردی ایفا کند ، برجسته می کند. اگر تولید کننده 1 بتواند به مصرف کنندگان تولید کننده 2 دسترسی پیدا کند ، سهم بازار تولید کننده 1 بزرگتر می شود و فرصتی برای فروش محصولات بیشتر ارائه می دهد.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

توصیه شده

همانطور که در نمایش داده شده است:
همانطور که در نمایش داده شده است:

مقالات مرتبط

  • جذابیت بازار چیست؟
  • چرخه عمر محصول چیست؟

نظرات بحث

با توجه به بازار مسکن ، زیرا در این زمان خانه های زیادی در سلب حق اقامه دعوی وجود دارد و این یک بازار خریدار است ، با تثبیت اقتصاد نتیجه نهایی چه خواهد بود؟آیا هنوز خانه های فروخته نشده زیادی وجود خواهد داشت که باعث می شود یک خانه خود را برای یک نفر سخت کند؟ANON152347 13 فوریه 2011

من بر این عقیده هستم که دلیل مشکلات اقتصادی ایالات متحده این است که ما تقریباً در هر محصول به اشباع بازار رسیده ایم. سالهای رونق دوره پس از جنگ جهانی دوم با این واقعیت هدایت شد که در سال 1946 تقریباً هیچ کس متعلق به بلیط های بزرگ مانند یخچال ، تلویزیون ، بشقاب بشقاب ، واشر و خشک کن لباس و غیره نبود. شهرهایی که به حومه شهرها ایجاد می کنند ، رونق مسکن ، رونق مبلمان و رونق دوم در ساخت خودرو ، ساختمان بزرگراه و زیرساخت ها را ایجاد کردند. اقتصاد ایالات متحده از اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 70 شروع به کند شدن کرد که همه این موارد به نقطه اشباع رسیده بودند.

از اواخر دهه 70 ، اختراعات جدیدتر یک دوره رشد اقتصادی کوچکتر را به همراه داشت - مواردی مانند مایکروویو ، VCRS و سپس بازیکنان DVD ، رایانه های شخصی و سایر تجهیزات اداری با فناوری بالا و اخیراً تلفن های همراه. اکنون ما به جایی رسیده ایم که تقریباً در هر کالای خانگی یک محصول اشباع است.

مردم هنوز هم جایگزین وسایل فرسوده قدیمی می شوند و جوانان سرانجام خانه خود را نگه می دارند ، اما تقاضا تقریباً برای هر مورد اصلی تولید شده به اوج خود رسیده است. به همین دلیل ما اکنون یک جامعه پس از صنعتی هستیم که در آن همه کارهایی که انجام می دهیم ارائه خدمات به یکدیگر است.

اما صنعت خدمات ثروت ایجاد نمی کند ، بلکه فقط ثروت را از یک شخص به شخص دیگر منتقل می کند. تا زمانی که کسی محصول جدیدی را که مردم به آن نیاز دارند اختراع کند ، می ترسم که از این واقعیت گیر کرده باشیم. Suntan12 16 ژانویه 2011

SurfNTurf-من موافقم به همین دلیل است که شرکت ها باید خود را با تغییرات بازار وفق دهند تا به طور مستمر خدمات خود را از رقبای خود متمایز کنند.

به عنوان مثال، سالن‌های ورزشی Gymboree اکنون برنامه‌های موسیقی، هنر، آواز و صدا و سایر برنامه‌های آمادگی مهدکودک را ارائه می‌دهند تا بچه‌ها بتوانند به رفتن به Gymboree ادامه دهند، حتی زمانی که از کلاس‌های بازی سنتی که قبلاً در سه سالگی به حد مجاز رسیده بود، بزرگتر شده‌اند.

آنها همچنین در روزهای جمعه شب های خانوادگی را ارائه می دهند که در آن والدین می توانند فرزند خود را برای چند ساعت رها کنند تا آنها بدون فرزندان خود برای شام عاشقانه بیرون بروند.

Gymboree این تغییرات برنامه نویسی را به منظور رقابت و رشد سهم بازار خود در بازاری که بیش از حد از برنامه های کودکان اشباع شده است، انجام داد.

Crispety- گاهی اوقات در بازار امتیازات اشباع بیش از حد وجود دارد. این را زمانی متوجه خواهید شد که شرکت ارائه دهنده حق امتیاز برخی از واحدهای خود را تعطیل کند.

وقتی این اتفاق می افتد به این معنی است که شرکت با مدل موجود خود به ظرفیت خود در زمینه کسب درآمد اضافی رسیده است.

این اتفاق در صنایع بسیار رقابتی زیاد است. به عنوان مثال، سال‌ها پیش دو فرنچایز مرکز یادگیری Kumon وجود داشت که اکنون منقرض شده‌اند.

بازار آموزش تکمیلی با تعداد رقبای بیشتری به قدری رشد کرده است که این دو مکان نمی توانند با هم رقابت کنند زیرا بازار در منطقه بیش از حد اشباع شده بود.

این اتفاق در مورد شرکت های فرنچایز نیز می افتد. یک شرکت فرنچایز که مکان‌های جغرافیایی خود را به دقت برنامه‌ریزی نمی‌کند، در معرض خطر ارائه امتیازهای بسیار زیاد است که سودآور نیستند و در نهایت به دلیل اشباع بیش از حد بازار عمده‌اش تعطیل خواهند شد. کریسپتی 12 ژانویه 2011

گاهی اوقات اشباع بازار با توجه به فرنچایزها دیده می شود. اغلب در تلاش برای رشد بازار شرکت ها یا بخش بازار، آنها اجازه می دهند چندین فرنچایز توسط صاحبان امتیاز خریداری شوند.

این استراتژی اشباع بازار به یک شرکت اجازه می دهد تا زمانی که چندین واحد در یک زمان در حال کار هستند، تأثیر بیشتری بگذارد.

به عنوان مثال، فرنچایزهای Five Guys Burger باید در چندین مکان خریداری و اجرا شوند تا مشتریان به برند عادت کنند و شروع به شناسایی آن کنند.

همچنین به مردم این فرصت را می دهد که در مکان های مختلف همبرگرها را امتحان کنند و در نهایت درآمد شرکت را به طور تصاعدی افزایش می دهد.

این دقیقاً همان چیزی است که با فرنچایز Five Guys Burger اتفاق افتاده است و این شرکت در نتیجه موفقیت چشمگیری دارد.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 17 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:18