مجله.

ساخت وبلاگ

مهمترین داستانها ، که از طریق لنزهای تجارت توضیح داده شده است. پادکست در مورد پول ، تجارت و قدرت. به میزبانی کیت لاینباگ و رایان ناتسون. این مجله یک تولید مشترک از Gimlet Media و وال استریت ژورنال است.

پنجشنبه ، 24 مارس 2022

سیستم مخفی ایران برای جلوگیری از تحریم ها

ایالات متحده و سایر کشورهای غربی تحریم های شدید را بر ایران اعمال کرده اند. اما این کشور برای تحمل آنها یک سیستم مالی مخفی ساخته است. یان تالی WSJ توضیح می دهد که ایران چگونه این کار را انجام داده است ، و این برای نفوذ غربی چیست.

رونوشت کامل

این متن توسط یک سرویس رونویسی تهیه شده است. این نسخه ممکن است در فرم نهایی خود نباشد و ممکن است به روز شود.

رایان ناتسون: بنابراین آیا می خواهید با معرفی خود شروع کنید؟

ایان تالی: بله. ایان تالی ، من مالی غیرقانونی را از دفتر واشنگتن دی سی در مجله پوشش می دهم.

رایان ناتسون: چه نوع ضرب و شتم مالی غیرقانونی است؟

یان تالی: این هر چیزی است که مجوز ندارد. بنابراین این تحریم ها ، پولشویی ، امور مالی ترور ، هر چیزی است که کسی در تلاش برای جابجایی پول که به اعتقاد آنها غیرقانونی است یا نه آنچه مقامات به آنها اجازه می دهد به طور عادی انجام دهند.

رایان ناتسون: اخیراً ، ایان مشغول کار بوده است. پس از حمله روسیه به اوکراین ، ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر تحریم های بی سابقه ای را اعمال کرده اند ، این بدان معنی است که برای یان چیزهای زیادی برای نوشتن در مورد آن وجود دارد. و یان می گوید تحریم ها علیه روسیه در واقع فقط ادامه روند طولانی است.

یان تالی: بنابراین مفهوم تحریم ها در دهه گذشته به ابزار اصلی سیاست خارجی تبدیل شده است. افزایش استفاده از پیچیدگی در زرادخانه تحریم ها وجود دارد. شما هر مشکل سیاست خارجی را می شنوید ، می شنوید که یک قانونگذار (نامفهوم) می گوید: "ما باید آنها را تحریم کنیم. ما باید تحریم ها را اجرا کنیم."

رایان ناتسون: اما این ابزار همیشه به روشی که ایالات متحده می خواهد کار نمی کند. در سالهای اخیر ، کشورهایی که تحریم شده اند ، راه هایی برای دستیابی به برخی از محدودیت ها پیدا کرده اند. مثال اصلی: ایران.

یان تالی: به گفته مقامات اطلاعاتی غربی و دیپلمات ها و بیانیه های بانکی ، اسناد شرکت ها ، می بینیم که ایران دارای شبکه ای از شرکت های پروکسی است که همه توسط دولت پشتیبانی و محافظت می شوند. آنها فقط در چند سال گذشته فقط برای جلوگیری از تحریم ها ساخته اند

رایان ناتسون: و این باعث تقویت ایران شده است و به آن هم اهرم دیپلماتیک و هم اقتصاد سالم تری می دهد. به ژورنال خوش آمدید. نمایش ما در مورد پول ، تجارت و قدرت. من رایان ناتسون هستم ، پنجشنبه ، 24 مارس است. با حضور در این نمایش ، چگونه ایران از تحریم ها و آنچه در مورد توانایی ایالات متحده در تأثیرگذاری بر سایر کشورها می گوید ، فرار کرده است. ایالات متحده برای ده ها سال است که با تحریم ها به ایران اصابت کرده است ، از زمانی که آمریکایی ها در سال 1979 در طول انقلاب ایران گروگان گرفته شدند. و حدود یک دهه پیش ، دولت اوباما به امید فشار دادن ایران برای کنار گذاشتن برنامه هسته ای خود ، تحریم ها را صادر کرد. واشنگتن و شرکای بین المللی آن گفتند که ایران در حال تلاش برای بمب است. ایران گفت این برنامه فقط برای اهداف غیرنظامی بوده است. اما به هر صورت ، تحریم ها کار کردند ، این معامله در سال 2015 امضا شد. فکر می کنید این تحریم ها بر تصمیم ایران برای ورود به آن معامله چه تأثیری داشته است؟

یان تالی: من فکر می کنم همه موافق بودند که این یک سازش بود که تهران نمی خواست بدون درد اقتصادی بسازد.

رایان ناتسون: پس از امضاء این توافق و تحریم ها برداشته شد ، اقتصاد ایران شروع به بهبودی کرد.

ایان تالی: بنابراین شما صادرات نفت را دیدید. من فکر می کنم این روز به 2 میلیون بشکه به علاوه بشکه ، یک افزایش عمده. آنها توانستند این درآمد را دریافت کنند و شما شاهد بازگشت عمده در واردات و صادرات ، ارزش و وزن ناخالص آن هستید. و این باعث شد تا اقتصاد با سرعت بسیار سریعتر رشد کند.

RYAN KNUTSON: اما در سال 2018 ، پس از آنكه رئیس جمهور ترامپ مقام را به عهده گرفت ، او آمریكا را از این معامله بیرون آورد و تحریم ها را دوباره به دست آورد و آنها را حتی شدیدتر كرد.

ایان تالی: بنابراین او تمام تحریم ها را به دست آورد تا تقریباً به همه چیز اهمیت در اقتصاد برسد. این بیمه گذاران نمی توانند کشتی ها را بیمه کنند ، تانکرها برای مصرف نفت یا محصولات در خارج از کشور نمی توانند برای هر چیزی پول دریافت کنند ، بدون صادرات اتومبیل ، فلزات ، بدون تأمین اعتبار ، اما همه جز تعداد معدودی از بانک ها از مالی جهانی قطع شدندسیستم. اینها فقط قادر به پردازش کالاهای بشردوستانه ، غلات و cetera بودند. در اصل شما کشوری دارید که قرار است کاملاً از جهانی سیستم مالی و اقتصاد جدا شود.

رایان ناتسون: چگونه تحریم ها علیه ایران تحت کمپین حداکثر فشار ترامپ با تحریم هایی که اکنون روسیه مورد اصابت قرار گرفته است ، مقایسه کرد؟

یان تالی: بنابراین شباهت های زیادی به معنای 80 ٪ از دارایی های بانکی روسیه وجود دارد ، بانکهایی که 80 ٪ از دارایی های آن را تشکیل می دهند ، مجازات شده و یا از سیستم مالی قطع شده اند. آنها نمی توانند معاملات انجام دهند. و بانک مرکزی ، که اساساً در صندلی راننده برای اقتصاد است ، آنها شتاب دهنده یا ترمزها را فشار می دهند تا اطمینان حاصل شود که اگر تورم خیلی زیاد شود ، اقتصاد رشد می کند یا نیاز به کند شدن دارد. در صورت تمایل ، غرب اساساً پدال ها و فرمان را از بین برد.

رایان ناتسون: مانند روسیه ، دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی به طور قابل توجهی قطع شد. اما هنگامی که ایران در سال 2018 با تمام آن تحریم ها برخورد کرد ، تصمیم گرفت که سعی کند به دنبال یک روش جدید برای تسکین باشد. سعی کرد راهی در اطراف آنها پیدا کند.

یان تالی: بانکهای ایرانی می دانستند که با استفاده از شرکت هایی که اساساً شرکت های پروکسی برای شرکت های ایرانی بودند که در خارج از کشور مستقر شده بودند ، امکان اتصال به سیستم مالی را فراهم می کند.

رایان ناتسون: چه کسی مسئول ایجاد سیستم است؟

ایان تالی: بنابراین عناصر خاصی در دولت ایران وجود دارد که در این ایده نفوذ کرده اند. در مورد چگونگی انجام این کار در داخل بحث داخلی وجود داشته است. و بانک مرکزی به وضوح درگیر بود. منظورم این است که شما می توانید فعالیت های آنها را ببینید.

رایان ناتسون: بنابراین واقعاً دولت ایران به نوعی این ابتکار عمل را هدایت می کند؟

ایان تالی: بله ، کاملاً.

رایان ناتسون: برای جمع آوری تصویری از نحوه عملکرد این سیستم ، ایان با مقامات و دیپلمات های اطلاعاتی غربی صحبت کرد ، اسناد محرمانه و اظهارات عمومی نخبگان سیاسی ایران را بررسی کرد. و او فهمید که در مرکز این سیستم ، سازمان های پروکسی هستند که ایرانی ها شرکت های (زبان خارجی) می نامند.

ایان تالی: کلمه تقریباً ترجمه شده است ، همانطور که می فهمم پیشگام است. این شرکت هایی هستند که توسط بانکهایی استخدام می شوند که حساب های غیرقانونی را در خارج از کشور اداره می کنند. آنها مأمورین خود را به خارج از کشور ، هم ایرانیان و هم اتباع خارجی که به نمایندگی از دولت ایران برای راه اندازی این شرکت های خارجی کار می کنند ، هدایت می کنند. این اساساً کاری است که شرکت های (زبان خارجی) انجام می دهند. آنها در حال رسیدگی به حساب های ترازنامه هستند.

رایان ناتسون: به عنوان مثال یکی از بزرگترین صنایع ایران: نفت را بگیرید. شرکت های نفتی ایران توسط ایالات متحده تحریم می شوند ، به این معنی که قرار نیست نفت خود را به کشورهای دیگر بفروشند. و مشاغل غربی قرار نیست مانند تجهیزات تجهیزات حفاری خود چیزهایی را به آنها بفروشند. بنابراین روشی که ایران برای دستیابی به این تحریم ها سعی کرده است با ایجاد یک سری شرکت های پروکسی در خارج از کشور که معاملات را نقاب می کند ، انجام شود.

یان تالی: به عنوان مثال ، این شرکت های پروکسی در خارج از کشور در بانک های خارجی پول خود را برای درآمد خود از صادرات نفت ایران دریافت می کنند. و سپس اگر آن شرکت نفت نیاز به خرید بخشی برای پالایشگاه خود یا دکل حفر آن داشته باشد ، آنها تأمین کننده خارجی را از همان حساب یا یک حساب مرتبط می پردازند.

رایان ناتسون: چه کسی با این شرکت های پروکسی ایرانی تجارت می کند و آیا آنها می دانند که با ایران تجارت می کنند؟

یان تالی: ما دقیقاً همه مشاغل درگیر را نمی دانیم. اسنادی که من به آنها نگاه کردم نشان می دهد بانک های چین ، امارات متحده عربی ، این شرکت نشان می دهد که شرکت هایی که با ایران در حال ارسال منابع مالی هستند و منابع خود را در هند و هنگ کنگ دریافت می کنند. اما ما دقیقاً نمی دانیم که آنها چه فکر می کنند. ما دقیقاً نمی دانیم بانک ها چه فکر می کنند. ممکن است که آنها نمی دانند. ممکن است که آنها چشم کور می کنند. مطمئناً نمی توانیم این را بگوییم. من فکر می کنم آنچه می توانیم بگوییم این است که اسناد نشان می دهد که تجارت به یا با ایران می رود.

رایان ناتسون: مأموریت ایران در سازمان ملل به درخواست اظهار نظر در مورد این سیستم پاسخ نداد ، اما مقامات ایرانی دقیقاً آن را مخفی نگه نداشته اند. آنها به طور علنی تلاش های خود را برای خنثی کردن تحریم ها از طریق توسعه "اقتصاد مقاومت" توصیف کرده اند. پس از وقفه ، این سیستم برای اقتصاد ایران و مذاکرات خود با ایالات متحده در مورد توافق هسته ای به معنای آن است. علی رغم اینکه سالها تحت تحریم های سنگین قرار دارد ، سیستم مالی مخفی ایران به کشور اجازه داده است تا مبلغ قابل توجهی از پول تحریم را که از دست داده است جبران کند.

یان تالی: اقتصاد آنها قادر به اجرای ، نه با سرعت کامل است ، اما بیایید بگوییم 75 ، 80 ٪ از ظرفیت آنها زیرا توانایی اتصال به سیستم مالی جهانی به اقتصاد خود اجازه می دهد تا چیزهایی را که باید اجرا کنند وارد و صادر کنندبشر

رایان ناتسون: یک شخصیت سیاسی ارشد ایرانی حتی وجود یک سیستم مالی مخفی را تصدیق کرد و در مورد آن لاف زد و گفت در یک بحث زنده در رسانه های اجتماعی در ژانویه سال 2021 ، معاملات مخفی واردات و صادرات سالانه 80 میلیارد دلار است.

بلندگو 3: (زبان خارجی).

رایان ناتسون: بنابراین این سیستم فرار از تحریم ها که ایران برپا کرده است ، چقدر مؤثر است؟

یان تالی: شما می بینید که تولید ایران به سطح قبل از تحمیل یا نزدیک شدن به سطح قبل از تحمیل نزدیک می شود. شما میانگین تجارت را می بینید. من فکر می کنم تجارت برآوردهای رسمی ایران امسال 150 میلیارد دلار در سال خواهد بود. این واردات و صادرات است. بیشتر این موارد قرار است تجارت تحریم شود. و این تقریباً میانگین سطح معاملات قبل از تحرک است. بنابراین می گویم که بسیار مؤثر بوده است.

رایان ناتسون: چنان مؤثر است که به ایران در جدول مذاکره کمک می کند. ایالات متحده و شرکای آن در حال حاضر در تلاشند تا توافق هسته ای با ایران را که ترامپ از سال 2018 عقب نشینی کرده است ، دوباره امضا کنند. و مقامات غربی می گویند که سیستم مالی مخفی ایران به این معنی است که ایران فشار زیادی برای مذاکره مانند گذشته احساس نمی کند.

یان تالی: قرار است این تحریم ها اهرم سیاسی در مذاکرات باشد. اگر این اهرم را تضعیف کند ، این امر به ایران بیشتر به مذاکره و توانایی گفتن می دهد ، خوب ، ما قصد نداریم دوباره به آن بپردازیم ، مگر اینکه شما آنچه را که ما نیاز داریم ، آنچه را که می خواهیم به ما بدهید. و اگر تحریم ها فقط 25 ٪ مؤثر باشد ، شاید ایران می گوید ، خوب ، مگر اینکه همه چیز دیگری را که می خواهیم به ما بدهید ، ما نمی خواهیم به این معامله بپیوندیم.

رایان ناتسون: آیا این امکان وجود دارد که ایالات متحده این سیستم را که ایران راه اندازی کرده است ، بشکند؟

ایان تالی: واضح است که اگر من در مورد آن آگاهی داشته باشم و در مورد آن گزارش دهم ، می تواند اختلال در آن جریان ها ایجاد شود. افرادی که مسئول مختل کردن آن معاملات هستند ، این سیستم می تواند در توانایی آنها در اختلال مؤثرتر باشد. و بخشی از آن به آنچه سیاست خارجی خالص شما چیست می رود. بنابراین چقدر مؤثر است ، اجرای خود را چقدر سخت می کنید؟چقدر سخت به دنبال تانکرها ، کاپیتان تانکرها ، بیمه گذاران هستید؟کمپین اجرایی شما چقدر تهاجمی است؟من فکر می کنم این یک سوال است.

رایان ناتسون: مقامات آمریکایی گفته اند که آنها تحریم ها را اجرا می کنند. اگر ایران نشان داده است که می توان به مرور زمان تحریم ها را به دست آورد ، این برای همه این تحریم های جدید که ایالات متحده علیه روسیه تحمیل کرده است چیست؟آیا سرانجام روسیه قادر به انجام همین کار خواهد بود؟

ایان تالی: خوب ، این یک اسب با رنگ متفاوت است ، به اصطلاح. از آنجا که شما در مورد اندازه جریان پول صحبت می کنید که باید به طور غیرقانونی تکرار شویم ، میزان بودجه ای که در اینجا صحبت می کنیم ، سفارشات بزرگی بالاتر است. و پنهان کردن این پول فقط دشوارتر است.

رایان ناتسون: اما به عبارت دیگر ، به عبارت دیگر ، ایجاد یک سیستم مشابه برای روسیه دشوارتر خواهد بود زیرا اقتصاد آنها بسیار بزرگتر است و آنها می توانند چیزهای بیشتری برای جایگزینی داشته باشند؟

ایان تالی: بله. بلهبه عبارت ساده ، بله. این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند این کار را انجام دهند. این بدان معنا نیست که آنها قادر به یافتن فرار نخواهند بود ، اما دشوار خواهد بود.

رایان ناتسون: ایان می گوید توانایی ایران و سایر کشور در فرار از تحریم ها تهدیدی برای امنیت جهانی است. با توجه به تمام مکالمات شما با مقامات دولتی ، این وضعیت در مورد اثربخشی تحریم ها چه می گوید؟

ایان تالی: خوب ، من فکر می کنم این سؤال را مطرح می کند ، فکر می کنم در هر کمپین تحریم ها به طور مداوم وجود دارد ، بحث در مورد اینکه آیا آنها بهترین ابزار هستند ، آیا آنها یک ابزار مؤثر هستند. من به عنوان یک روزنامه نگار ، من نمی توانم پاسخ قطعی را به شما بدهم زیرا این تا حدودی جایی است که شما می توانید موقعیت خود را نشان دهید. برخی از مردم بر این باورند که تحریم ها باید صرفاً به دلایل مجازات اعمال شود. و آنها ممکن است ببینند که ارسال سیگنال به جهانیان که این نوع رفتار غیرقابل قبول است و توسط جامعه جهانی تحمل نمی شود ، به خودی خود ارزشمند است. دیگران می گویند ، نگاه کنید ، خوب چه تأثیراتی دارد؟تحریم ها کجا احساس می کنند؟درد بیشترین احساس را دارد؟خوب ، معمولاً بر روی افرادی است که مسئولیت فعالیت های کشور ملت را بر عهده ندارند. آنها بسیار فقیرترین جمعیت تحت تأثیر قرار می گیرند. من فکر می کنم این سؤالاتی را ایجاد می کند که آیا تحریم ها به همان اندازه مؤثر است که قانونگذاران و سیاست گذاران می خواهند باور کنند که اینطور است.

رایان ناتسون: این همه برای امروز ، پنجشنبه ، 24 مارس است. این ژورنال تولیدی از گیملت و وال استریت ژورنال است. اگر نمایش را دوست دارید ، ما را در Spotify یا هر کجا که پادکست های خود را بدست آورید دنبال کنید. ما هر روز بعد از ظهر هفته بیرون هستیم. متشکرم که گوش دادید. فردا می بینمت.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 16 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:49