انرژی و فلزات گرانبها - بررسی هفتگی و چشم انداز

ساخت وبلاگ

کالاها 11 دسامبر 2022 05:13 AM ET

Energy & precious metals - weekly review and outlook

© رویترز

موقعیت با موفقیت به:

موقعیت با موفقیت به:

موقعیت با موفقیت به:

موقعیت با موفقیت به:

توسط Barani Krishnan

Investing.com - قیمت نفت خام فقط در نه ماه بدترین هفته خود را داشت ، که ناشی از عناوین مربوط به رکود اقتصادی و یک کلاه قیمت برای نفت روسیه است ، در حالی که به سختی به اظهارنظرهای دو مرد که به طور معمول جهت بازار را دیکته می کنند ، توجه می کند: روسای جمهور ولادیمیر پوتین و روسای جمهور ولادیمیر پوتین وشی جینپینگ.

پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، اگر "احمق" غرب - بله ، این همان چیزی است که او آن را صدا می کند - تهدید می کند که باعث کاهش تولید آن می شود.

شی ، رهبر چین ، در مورد خرید نفت بیشتر از عربستان سعودی صحبت کرد و صحبت از استفاده از ارز کشورش ، یوان را برای تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس احیا کرد.

"مه" ، گفت: بازار - یا معادل هر چیز دیگری - و به پایین تر ادامه داد.

اینگونه نیست که معامله گران نفت دیگر پوتین یا XI را به اندازه کافی جالب نمی دانند. در شرایط عادی ، هر دو مرد می توانند با هر دو کلمه یا سیاست ، قیمت نفت خام را در ضربان قلب حرکت دهند.

اما این زمان معمولی در روغن نیست. اگر متوجه نشده اید ، روایت در روغن در دو تا سه چهارم گذشته به شدت تغییر کرده است.

اد مویا ، تحلیلگر در بستر معاملاتی آنلاین Oanda ، در تفسیری که روز جمعه منتشر شد ، گفت: "چشم انداز جهانی عذاب و غم و اندوه ، چشم انداز تقاضای نفت خام را کشته است."

مویا گفت: "چشم انداز تقاضای نفتی کوتاه مدت به طور قابل توجهی رو به وخامت گذاشته است زیرا هیچ کس در مورد اینکه رکود اقتصادی به اقتصاد ایالات متحده چقدر بد خواهد رسید ، دست و پنجه نرم نمی کند.""وضعیت Covid چین همچنین همچنان یک نگرانی بزرگ است زیرا پایان استراتژی Covid-Zero آنها می تواند سیستم بهداشتی آنها را فلج کند."

از یک محیط با عرضه که در ماه مارس یک بشکه برنت را به میزان 14 ساله تقریبا 140 دلار فرستاده است ، اکنون بازار تحت تأثیر نگرانی های تقاضا قرار دارد زیرا معامله گران نگران نحوه عملکرد اقتصاد جهانی در سال 2023 در صورت ذخیره فدرال رزرو به آن هستند. بانک مرکزی اروپا نرخ پیاده روی را برای تسخیر تورم متوقف نمی کند.

بنابراین ، کلاه قیمت 60 دلار در هر بشکه تحمیل شده به نفت خام روسیه فقط به معنای محدود کردن درآمد حاصل از نفتی است که به بودجه جنگ مسکو در اوکراین می روند.

طرفداران کلاه قیمت - متشکل از گروه هفت قدرت اصلی ، اتحادیه اروپا و استرالیا - معتقدند که برای جبران تأثیر رکود عمیق ، باید قیمت انرژی نیز محدود شود.

البته برای تولید کنندگان نفتی مانند روسیه ، این منطق فقط کود اسب است.

پوتین گفت: "این منجر به فروپاشی صنعت خواهد شد ، زیرا مصرف کننده همیشه اصرار خواهد داشت که قیمت پایین تر باشد."این سرمایه گذاری به صفر کاهش می یابد. "

"همه اینها در مرحله ای به افزایش فاجعه آمیز قیمت ها و فروپاشی بخش انرژی جهانی منجر می شود. این یک پیشنهاد احمقانه ، بد تصور و اندیشه ضعیف است."

اظهارات وی نشان داد كه وی از ایده ایالات متحده و متحدانش با استفاده از روغن خود روسیه به عنوان سلاحی ناراحت است تا تلاش خود را در اوكراین متوقف كند - هرگز به این نکته توجه نکنید كه او فقط چند ماه پیش با تهدید به غرب به انرژی روسیه گروگان گرفته است. برای قطع منابع گاز به اروپا.

پوتین گفت که تلاش های غرب برای فشار دادن درآمد نفت روسیه از طریق کلاه قیمت کار نمی کند زیرا روسیه در حال حاضر نفت خام خود را در حدود 60 دلار در هر بشکه می فروخت.

آنچه او نتوانست تحقق بخشد این بود که معامله گران در همان چیز شرط بندی می کردند - این کلاه برای مسکو مهم نخواهد بود که بتواند آن را تلافی کند ، مگر اینکه قیمت های واسطه و برنت غرب تگزاس بسیار بیشتر شود (برای شیرجه عمیق تر روی کلاه قیمتو آنچه واقعاً باعث می شود آن را تیک بزنید ، تحلیل ما را بخوانید).

بنابراین ، هنگامی که پوتین اظهار داشت که روسیه ممکن است با کاهش تولید تلافی کند ، بازار قبلاً آگاه بود که هیچ فوریتی برای انجام این کار مسکو وجود ندارد. برای اندازه گیری خوب ، پوتین افزود که "مراحل بتونی" در حکم ریاست جمهوری "که طی چند روز آینده آزاد می شود" بیان می شود. ما با صبر و حوصله منتظر آن هستیم.

در مورد Xi ، وی گفت که چین می خواهد روغن بیشتری از عربستان سعودی بخرد و روز جمعه به رهبران خلیج فارس گفت که کشورش آرزو دارد از ارز یوان خود برای تجارت نفت و گاز با آنها استفاده کند.

مذاکرات با چین در مورد قراردادهای نفتی با قیمت یوان به مدت شش سال خاموش و روشن شده است اما امسال شتاب گرفته است زیرا سعودی ها از تعهدات امنیتی چند دهه قدیمی ایالات متحده برای دفاع از پادشاهی به طور فزاینده ای ناراضی شده اند.

سعودی ها همچنین از فشار ایالات متحده برای جداسازی همکار اوپک+ تولید کننده نفت روسیه در مورد حمله اوکراین مخالفت کرده اند.

چین بیش از 25 ٪ نفتی را که عربستان سعودی صادر می کند خریداری می کند. اگر آرزوی این امر برای پذیرش سعودی ها برای پذیرش یوان حتی از راه دور باشد ، در حمایت از هدف پکن برای ایجاد ارز خود در سطح بین المللی و تضعیف چنگال دلار در تجارت جهانی مسیری طولانی خواهد بود.

آخرین باری که عربستان سعودی در حال مذاکره فعال با پکن در مورد استفاده از یوان برای تجارت بود ، در اواسط ماه مارس بود ، هنگامی که بازارهای نفتی در اوایل حمله اوکراین به اوج خود رسید.

این بار ، Xi در یک سفر دولتی بسیار منتشر شده از ریاض ، در حال مشارکت ین بود ، جایی که شاهزاده ولیعهد سعودی محمد بن سلمان میزبان او بود تا جاه طلبی جوان سلطنتی را برای گسترش روابط با بزرگترین قدرت آسیا برای دادن انگشت دیپلماتیک به عرب نشان دهد. شریک سنتی جهان: ایالات متحده.

شی گفت که چین "مقیاس تجارت نفت خام" را با عربستان سعودی گسترش خواهد داد.

وی سپس ملل خلیج فارس را ترغیب كرد كه از كامل از تبادل نفتی شانگهای و مبادله گاز ملی به عنوان بستری برای انجام تسویه حساب یوان از معاملات نفت و گاز استفاده كنند.

چین و ایالت های شورای همکاری خلیج فارس (GCC) شرکای طبیعی برای همکاری هستند.

معامله گران نفت گوش می دادند و به سختی واکنش نشان دادند - اثبات ذهن آنها در جایی دیگر بود.

نفت: شهرک ها و فعالیت های بازار

WTI ، یا نفت خام واسطه ای ایالات متحده آمریکا وست تگزاس ، تجارت نهایی 71. 59 دلار را در مورد نفت خام تحویل خود پس از تسویه حساب رسمی جمعه با 44 سنت ، 0. 6 ٪ ، با 71. 02 دلار در هر بشکه انجام داد.

معیار نفت خام ایالات متحده هفته به 9. 28 دلار یا 11. 6 ٪ به پایان رسید و این بدترین هفته را از 25 مارس به پایان رساند. جلسه WTI پایین 70. 11 دلار بود - پایین که از 21 دسامبر 2021 دیده نمی شد و عملاً یک سکه بالاتر از کلید پشتیبانی 70 دلار بود.

از روز جمعه ، WTI برای تمام سال 2022 4. 8 ٪ کاهش یافته است. در مقایسه ، معیار نفت خام ایالات متحده در ماه مارس 73 درصد افزایش یافته است که دقیقاً بالای 130 دلار در هر بشکه معامله می کرد.

برنت نفت خام برای تحویل در ماه فوریه ، پس از حل و فصل جلسه رسمی روز جمعه 5 سنت یا 0. 07 ٪ ، با 76. 10 دلار ، تجارت نهایی 76. 82 دلار در هر بشکه را انجام داد.

برای هفته ، معیار نفت خام جهانی بیش از 9. 47 دلار یا 11 ٪ کاهش یافته است. پایین داخل برنت 75. 14 دلار بود - یک فروند از 23 دسامبر 2021 و کمتر از 15 سنت بالاتر از پشتیبانی کلید 75 دلار.

برنت در سال 1. 4 درصد تخفیف داشت ، پس از 80 درصد در ماه مارس ، هنگامی که آن را به 140 دلار در هر بشکه خجالتی کرد.

در همین حال ، تجارت نفت در سال 2023 به عنوان کلاه قیمت غرب بر روی نفت روسیه و سرچشمه های روسیه به رشد جهانی ، افزایش تقاضای بالقوه و خرد شدن را جبران می کرد.

جان كیلدف ، شریک در صندوق پرچین انرژی نیویورک ، گفت: "كلمه ای برای توصیف چگونگی احتمالاً بازارهای نفتی در روزها و هفته های آینده است."

وی گفت: "نگرانی هایی در مورد اروپا در رکود اقتصادی و بانکهای مرکزی وجود دارد که برای بدست آوردن یک دسته از تورم. سپس ، شما تیتر گاه به گاه خط لوله را در مشکل دارید ، مانند Keystone. هر چیزی می تواند در هر روز دو دلار بازار را تکان دهد. بازار به عنوان یک کنه عصبی است. "

چشم انداز فنی قیمت نفت: WTI

WTI سعی کرد دسته روانشناختی 70 دلار را آزمایش کند ، قبل از تسویه حساب هفته با 71. 50 دلار-یک TAD بالاتر از میانگین متحرک 50 ماهه (EMA) 71. 09 دلار ، اگرچه زیر میانگین حرکت ساده 200 ماهه (SMA) 72. 50 دلار ، Sunil Kumarدیکسیت ، استراتژیست اصلی فنی در Skcharting.com ، گفت.

دیکسیت گفت: "اگرچه به طور سنتی ، این دو میانگین بزرگ در حال حرکت در بازه زمانی طولانی تر تأثیر قابل توجهی دارند و از پتانسیل عظیمی برای معکوس روند برخوردار هستند ، به همان اندازه مهم است که به یاد داشته باشید که روند شیوع نزولی می تواند عمیق تر حفر شود."

"این می تواند پشتیبانی فوری و قابل اعتماد با 65 دلار داشته باشد ، که همزمان با SMA 200 هفته ای 65 دلار و 38. 2 ٪ سطح فیبوناچی اصلاح شده از سطح بالایی است."

دیکسیت گفت ، در این رویداد با پشتیبانی فعال 70 دلار شروع می شود ، پس از آن 73. 60 دلار و 76. 30 دلار می تواند خط فوری و اول مقاومت باشد.

دومی همچنین می تواند یک نقطه شتاب برای بازگشت بیشتر به سمت SMA 100 هفته 82 دلار باشد.

طلا: شهرک ها و فعالیت های بازار

معیار Futures Futures در ماه فوریه پس از تسویه رسماً جلسه جمعه با قیمت 1810. 70 دلار در Comex نیویورک ، 9. 20 یا 0. 5 ٪ ، تجارت نهایی 1،809. 40 دلار در هر اونس انجام داد. هرچند برای هفته ، این قرارداد تقریباً مسطح بود و فقط 1. 10 دلار افزایش یافت.

قیمت نقطه طلا ، که از نزدیکتر از آینده توسط برخی از معامله گران پیروی می شود ، با این حال ، کمی با علامت 1800 دلار - با قیمت 1،797. 26 دلار ، برای جمعه 8. 19 دلار یا 0. 5 ٪ افزایش یافته است. برای هفته ، تقریباً مسطح بود ، دقیقاً مانند آینده طلا ، 56 سنت کشید.

به نظر می رسد Longs Gold در پایان سال با 1800 دلار در هر اونس یا بالاتر خم شده است. شاخص قیمت مصرف کننده روز سه شنبه یا CPI گزارش برای ماه نوامبر احتمالاً تعیین خواهد کرد که آیا این امکان پذیر است یا خیر.

خواندن CPI که به طور قابل اندازه گیری پایین تر از 7. 7 ٪ گزارش شده برای سال تا اکتبر است ، احتمالاً به فدرال رزرو کمک می کند تا با تصمیم افزایش نرخ 14 دسامبر ، به دلیل یک روز پس از داده های تورم ، کمتر هجوم آورد. این می تواند تجمع طلا را به منطقه 1850 دلار گسترش دهد.

اما خواندن CPI جدید 8 ٪ یا اطراف آن برای سال به احتمال زیاد به فدرال رزرو نشان می دهد که باید با افزایش سرعت در سال 2023 ادامه یابد زیرا تورم به سختی راه خود را به دست می آورد. این می تواند برای امیدهای Gold Longs برای نگه داشتن فلز زرد به هدف 1800 دلاری و هزینه آنها مشکل ایجاد کند.

CPI در سال تا ژوئن 9. 1 درصد رشد کرد و به اوج 40 سال رسید. در ضمن تورم هدف فدرال رزرو فقط 2 ٪ در سال است.

در تلاش برای کنترل قیمت های افزایش ، بانک مرکزی از ماه مارس از طریق شش افزایش نرخ ، 375 امتیاز پایه را به نرخ بهره اضافه کرده است. پیش از آن ، نرخ بهره فقط در 25 امتیاز پایه به اوج خود رسید ، زیرا فدرال رزرو پس از شیوع جهانی COVID-19 در سال 2020 ، آنها را تقریباً صفر کرد.

فدرال رزرو ، که از ژوئن تا نوامبر ، چهار افزایش نرخ جامبو با 75 امتیاز پایه را اجرا کرد ، در حال فکر کردن در مورد افزایش متوسط 50 برقی در ماه دسامبر است.

چشم انداز فنی طلا: قیمت نقطه

Dixit of Skcharting گفت: به نظر می رسد طلا در عزم خود برای به دست آوردن 1800 دلار قیمت گذاری با وجود برخی از حرکات جانبی ، محکم است.

دیکسیت ، که قیمت نقطه طلا را دنبال می کند ، گفت: "این از حمله دوم که در SMA 100 هفته ای 1800 دلار در طول هفته به پایان رسیده است ، مشخص است."

آخرین ریباند با حمایت استراتژیک وام توسط 38. 2 ٪ اصلاح فیبوناچی که از تصحیح 2،070-1614 دلار به دست آمده است ، دامن زده شد.

دیکسیت گفت: "جدا از این ، خریداران هیچ فرصتی برای اصلاحات از دست نمی دهند.""این از روشی که خریداران ارزش خریداری کرده اند وقتی قیمت ها به سطح 1765 دلار کاهش یافته است ، آشکار است."

علاوه بر این ، EMA 5 هفته ای از 1767 دلار در تلاش بود تا از EMA 50 هفته ای 1،772 دلار از پایین عبور کند و این نشانگر پشتیبانی فنی و استراتژیک برای یک پا بیشتر است.

"مقاومت اصلی و هدف بعدی در حالی که پشتیبانی عمده با قیمت 1765 دلار نشان داده شده است ، در حالی که حرکت کوتاه مدت به صورت نزولی می چرخد و طلا را به سمت 1750 دلار و بعداً 1730 دلار سوق می دهد."

"شکست زیر 1722 دلار یا سطح فیبوناچی 23. 6 ٪ ، بازگشت مجدد فعلی را باطل می کند."

سلب مسئولیت: Barani Krishnan در کالاها و اوراق بهادار که در مورد آنها می نویسد ، جایگاه ندارد.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 38 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:02