فرار آسانی از دام بدهی جهانی وجود ندارد

ساخت وبلاگ

ما یک ایمیل DIGEST DAILY DIGEST را برای شما ارسال خواهیم کرد که هر روز صبح آخرین اخبار جهانی اقتصاد را جمع می کند.

نویسنده ، مدیر ارشد جهانی مدیریت سرمایه گذاری مورگان استنلی ، نویسنده "ده قانون ملل موفق" است

یکی از اسرار بزرگ در اقتصاد جهانی این است که به همین دلیل است که ، اگرچه تورم باعث بازگرداندن شدید می شود ، نرخ بهره بلند مدت در ماه های اخیر به سختی جوانه زده است.

تاکنون تحلیلگران این رفتار بازار عجیب و غریب را به عنوان نشانه ای از بیماری همه گیر توضیح داده اند ، که ناشی از ترس از افزایش دیگر موارد ، یا خریدهای گسترده دارایی بانک مرکزی است ، یا مهمتر از همه - این عقیده که سنبله تورم فعلی موقتی است.

هیچ یک از این توضیحات با توجه به داده های اخیر خوب نیست ، اما توضیحی وجود دارد که انجام می دهد: جهان در یک تله بدهی است.

در طی چهار دهه گذشته ، کل بدهی بیش از سه برابر 350 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی. از آنجا که بانک های مرکزی نرخ بهره را به پایین ترین نرخ های اخیر خود کاهش دادند ، پول آسان به سهام ، اوراق قرضه و سایر دارایی ها به افزایش مقیاس بازارهای جهانی از همان اندازه تولید ناخالص داخلی جهانی به چهار برابر بزرگتر کمک کرد. اکنون ممکن است بازار اوراق قرضه احساس کند که اقتصاد جهانی خیس و دارایی دارایی دارایی چنان حساس است که نرخ افزایش می یابد که هرگونه افزایش قابل توجه فقط پایدار نیست.

مطمئناً ، اگر تمام توضیحات استاندارد از هم پاشیده شود ، باید چیزی عمیق تر ادامه یابد. علیرغم رو به افزایش در حال افزایش Covid ، ترس از تأثیر اقتصادی آن به این فرض که واکسن ها و درمان های جدید Covid را به بخش عادی زندگی مانند آنفولانزا تبدیل می کنند ، می دهد. داده های جهانی نشان می دهد که مصرف کنندگان دوباره به خرید و رفتن به رستوران ها در سطح قبل از ارزش گذاری مراجعه می کنند.

در اوج بحران ، فدرال رزرو ایالات متحده 41 درصد از کل مسائل مربوط به خزانه داری را خریداری می کرد ، اما بازده بلند مدت حتی پس از آنکه فدرال رزرو و سایر بانکهای مرکزی در اوایل پاییز شروع به سیگنالینگ کردند ، در نزدیکی کمترین میزان ثبت قرار گرفتند. بشرعلاوه بر این ، بانک های مرکزی در حال خرید اوراق بهادار از تمام مدت زمان هستند ، بنابراین چرا اکنون نرخ ها فقط برای اوراق قرضه کوتاه مدت افزایش می یابد؟

این جایی است که سناریوهای تورم وارد می شوند-یا سنبله فعلی به عنوان کمبود عرضه ناشی از همه گیر می گذرد ، یا اینکه جهان وارد دوره ای مانند دهه 1970 می شود و تورم در سیستم و روان مردم جاسازی می شود.

شواهد در حال افزایش است که تورم به همان اندازه که بانک های مرکزی اصرار دارند "گذرا" نیست. توجه به تورم تیتر متمرکز شده است ، که در ماه گذشته در ایالات متحده بیش از 6 درصد رکورد بیش از 6 درصد داشت. اما اقدامات تورم اصلی-که قیمت های بی ثبات مانند غذا و انرژی را حذف می کند و به عنوان شاخص بهتری از روندهای بلند مدت خدمت می کند-در سراسر جهان افزایش یافته است و در حال حاضر بالاتر از 4 درصد در ایالات متحده است. دستمزدها با فشار طولانی مدت نیز روبرو هستند: اکنون بیش از شش دهانه شغلی برای هر آمریکایی بیکار ، دو دهه بلند وجود دارد.

در اوایل سال جاری ، دلیلی وجود داشت که امیدواریم افزایش بهره وری ممکن است تحمل کند و تورم را در دراز مدت مهار کند ، اما محو شده است. نظرسنجی ها نشان می دهد که افرادی که از خانه کار می کنند ، ساعات طولانی تری را برای تولید همان سطح تولید می گذارند.

بازارهای جهانی اوراق قرضه در انتظار قیمت ها که تورم و رشد بالاتر باعث می شود بانکهای مرکزی را مجبور به افزایش نرخ های کوتاه مدت با شروع سال آینده کنند. در حقیقت ، افزایش نرخ های کوتاه مدت ، بازارهای اوراق قرضه دولتی جهان را برای بدترین سال بازده خود از سال 1949 در مسیر خود قرار می دهد.

با این حال ، بازده اوراق قرضه دولتی 10 ساله اکنون پایین تر از نرخ تورم در هر کشور توسعه یافته است. بازار احتمالاً شهادت می دهد ، مهم نیست که چه اتفاقی در مدت زمان نزدیک به تورم و رشد می افتد ، در نرخ بهره بلند مدت نمی تواند بالاتر برود زیرا جهان بسیار بدهکار است.

از آنجا که بازارهای مالی و کل بدهی ها به عنوان سهم تولید ناخالص داخلی رشد می کنند ، به طور فزاینده ای شکننده می شوند. قیمت دارایی و هزینه سرویس دهی بدهی نسبت به افزایش نرخ حساس تر می شود و اکنون یک تهدید مضاعف برای اقتصاد جهانی است. در چرخه های محکم گذشته ، بانکهای اصلی مرکزی به طور معمول نرخ حدود 400 تا 700 امتیاز پایه را افزایش می دهند.

اکنون ، سخت گیری بسیار خفیف تر می تواند بسیاری از کشورها را به مشکلات اقتصادی سوق دهد. تعداد کشورهایی که در کل بدهی بیش از 300 درصد از تولید ناخالص داخلی در طی دو دهه گذشته از نیمی از دوجین به دو ده نفر از جمله ایالات متحده افزایش یافته است. افزایش نرخ تهاجمی همچنین می تواند قیمت دارایی بالا را کاهش دهد ، که معمولاً برای اقتصاد نیز کاهش دهنده است. این آسیب پذیری ها توضیح می دهند که چرا بازار چنان بر سناریوی "خطای سیاست" متمرکز شده است ، که در آن بانک های مرکزی مجبور می شوند نرخ ها را به شدت افزایش دهند ، اقتصاد را کاهش دهند و در نهایت نرخ ها را به عقب برگردانند.

در واقع ، جهان در تله بدهی گیر کرده است ، که نشان می دهد در حالی که امتناع از نرخ های بلند مدت برای افزایش قابل توجهی جدید و غیر منتظره است ، اما ممکن است کاملاً منطقی باشد.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 17 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 23:06