استیبل کوین ها چند سنت کمتر از قابل احترام بودن هستند

ساخت وبلاگ

نیویورک، 23 نوامبر (عکس از رویترز) - با فروپاشی FTX، بازی بزرگ در سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال از «بیایید پول درآوریم» به «پول دقیقا کجاست؟» تغییر کرد. انفجار بدون تشریفات صرافی Sam Bankman-Fried نشان داد که چه اتفاقی می‌افتد زمانی که وجوهی که قرار است در یک مکان وجود داشته باشد، در جایی دیگر یا اصلاً در هیچ کجا قرار نمی‌گیرد. این موضوع بحث درباره نحوه تنظیم دارایی‌های دیجیتال را دوباره برانگیخت - به‌ویژه وقتی صحبت از استیبل کوین‌ها می‌شود، پولی‌ترین بخش ارز دیجیتال. اما سیاستگذاران باید نسبت به اعمال فشار بیش از حد محتاط باشند.

استیبل کوین‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که برای داشتن ارزش ثابت طراحی شده‌اند، معمولاً با اتصال به ارزهای واقعی مانند دلار آمریکا. از آنجایی که قیمت‌های آن‌ها تغییر نمی‌کند، یک معامله‌گر می‌تواند وجوه خود را در یک استیبل کوین بین فروش یک دارایی کریپتو و خرید دیگری پارک کند. مطمئناً، آنها می‌توانند پول را نیز در بانک خود بگذارند، اما یک استیبل کوین مانند USD Coin، Tether یا Binance USD به این معنی است که نیازی به ترک پیله بلاک چین نیست. انتقال فوری و اغلب بدون هزینه است.

به ازای هر دلار استیبل کوینی که کاربر در اختیار دارد، قرار است یک دلار یا چیزی شبیه به یک دلار در یک خزانه استعاری قرار گیرد. اما این یک دستورالعمل است، نه یک الزام. گاهی اوقات آنچه در خزانه می نشیند در واقع یک دلار نیست، بلکه یک اوراق بهادار دیگر است، مانند اوراق قرضه شرکتی. و در مورد برخی از به اصطلاح استیبل کوین های الگوریتمی، چیزی که از استیبل کوین پشتیبانی می کند ممکن است یک توکن دیجیتال دیگر بدون ارزش اساسی باشد. TerraUSD، یکی از این سکه ها، در ماه مه گیر نکرد.

FTX که در این ماه با شکست مواجه شد و بیش از 1 میلیون طلبکار و مشتری قادر به برداشت پول خود نبودند، یک صرافی بود نه یک کوین پایدار. اما این یک هشدار قوی از وحشتی بود که وقتی مشتریان می‌ترسند وجوه‌شان به‌هم ریخته است و عجله برای پول نقد دارند، ایجاد می‌شود. این ترس از چیزی شبیه به یک بانکداری است که باعث صحبت در مورد قوانینی برای روشن شدن نحوه عملکرد و عدم کارکرد استیبل کوین ها شده است، از جمله صورتحساب های احتمالی حمایت شده توسط سناتور کرستن گیلیبراند و نمایندگان ماکسین واترز و پاتریک مک هنری.

پایدار و پایدارتر

سوال بزرگ برای هر استیبل کوین این است که چه چیزی پشتیبان آن است و کاربران با چه سرعتی می توانند آن را نقد کنند. ایمن ترین نوع ابزاری است که در آن هر دارنده ای می تواند به صورت تئوری سکه خود را با ارز دنیای واقعی فوراً بدون کمانش سیستم و در کجا دلار عوض کند. پشتیبانی از استیبل کوین برای بازخرید در دسترس خواهد بود حتی اگر شرکتی که آن را ایجاد کرده به ورشکستگی منجر شود.

برخی از سکه ها چیزی نزدیک به آن را امتحان کرده اند. به عنوان مثال ، Stablecoins Paxos از سپرده های نقدی و بانکی که در یک اعتماد ذخیره می شوند ، پشتیبانی می شود ، نوعی ساختار قانونی که این شرکت نمی تواند برای اهداف خاص خود به آن بپردازد و در ورشکستگی قرار می گیرد. stablecoin USDC Circle چند قدم عقب مانده است ، صورتحساب های خزانه داری و پول نقد را در حساب های جدا از خود Circle نگه می دارد ، اگرچه بدون اطمینان واضح از ساختار اعتماد.

اما کمی کمتر از پول کاربران را به خود جلب نکرده است. Tether ، بزرگترین Stablecoin با سرمایه گذاری در بازار 66 میلیارد دلار ، همانطور که اخیراً در تاریخ 30 سپتامبر 12 میلیارد دلار اوراق بهادار شرکت ، فلزات گرانبها ، وام های تضمین شده و "سرمایه گذاری های دیگر" را در اختیار داشت. قیمت معاملات آن در بازارهای ثانویه در 9 نوامبر به زیر 98 سنت فرو رفته است. فقط سال گذشته توسط دادستان کل نیویورک به دلیل اظهارات دروغین در مورد پشتوانه سکه و تجارت غیرقانونی ارزهای مجازی ، جریمه شد.

نگه داشتن تغییر

راه آشکار برای متوقف کردن یک مارپیچ مرگ به سبک FTX به یک Stablecoin-و همچنین سخت ترین راه برای تنظیم-رفتار با صادرکنندگان مانند بانک ها است. این امر مستلزم درخواست آنها برای مجوزهای رسمی است که با قوانین سنگین و الزامات عملیاتی همراه است. صادرکنندگان ممکن است همان ضمانت سپرده های دولتی را که بانکهای منظم انجام می دهند ، با هزینه محدود بودن در نوار قرمز دریافت کنند. جیمی دیمون ، رئیس JPMorgan (JPM. N) یک بار با عصبانیت از اینکه کارمندانش عملاً به یک وکیل و یک روانپزشک در دست هر زمان که تجارت می کنند نیاز دارند.

این به نظر می رسد مانند Overkill است. یک دوره بهتر این است که اطمینان حاصل کنید که Stablecoins فقط برای هدف فعلی خود - یعنی تجارت رمزنگاری - به اندازه کافی ایمن هستند. یک گزینه ایجاد مجوز پرداخت ملی برای جایگزینی وصله 47 منشورهای دولتی است که شرکت هایی مانند Circle و Tether در حال حاضر استخدام می شوند. نگهبانان می توانند نیاز داشته باشند که بنگاهها دارایی های مناسب مایع را در طول بازو نشان دهند ، شاید با اعتماد مانند Paxos.

نکته این است که در حال حاضر خوب است که اجازه دهید Stablecoins پولی نباشد. طبق گفته Coingecko ، مبلغ کل Stablecoins Major Dollar Dollar Mountive کمتر از 145 میلیارد دلار است. تقاضای واقعی ، نهایی برای کانال های پرداخت دیجیتال ارزان قیمت ، می تواند به تریلیون ها برسد. خانوارها می توانند ثروت خود را در USDC ، Tether و Binance USD بریزند. Stablecoins می تواند آنقدر بزرگ شود که اجرای آن بتواند باعث افزایش فروش صورتحساب های خزانه داری توسط صادرکننده خود شود و بازار را بی ثبات کند - از نظر تئوری. اما این نوع فرزندخواندگی مسیری طولانی است و بعد از اینکه FTX نشت کرد ، کمتر به نظر می رسد.

در هر صورت ، مقررات می تواند استابلها را از یک ایده جذاب به یک نگرانی سیستمی تبدیل کند. قوانین سخت تر بودجه بیشتری را به خود جلب می کند ، و دستاوردهای دست مانند یک مزیت رقابتی عظیم. این دقیقاً همان اتفاقی است که در بانکداری رخ داده است ، جایی که تنظیم کننده ها به طور موثری یک خندق عظیم و پر از کوسه را محافظت می کنند که از سپرده گذاران بزرگ مانند Bank of America ، JPMorgan و Wells Fargo (WFC. N) از رقابت محافظت می کنند. جای تعجب نیست که دایره و دیگران به قانون گذاران فشار می آورند تا قلم را به کاغذ بگذارند.

خود بانکها یک بیمه نامه خوب در برابر Stablecoins هستند که به یک خطر عمده برای سیستم مالی تبدیل می شوند-زیرا اگر تقاضا واقعاً از بین برود ، این یک شرط ایمن است که وام دهندگان اصلی در عضله قرار می گیرند. JPMorgan در حال حاضر نوعی سپرده بانکی مبتنی بر blockchain را به وجود می آورد. سکه JPM. فدرال رزرو در حال بررسی یک سکه دیجیتالی به خودی خود است که ممکن است از طریق بانک های مستقر کار کند و پول پایدار ، قابل اعتماد و فوراً قابل انتقال را در دسترس همه قرار دهد. اگر بانک های مستقر شروع به ارائه محصولات شبیه به StableCoin کنند ، به احتمال زیاد مشتریان و خانوارهای بزرگ شرکت ها از آنها استفاده می کنند. از این گذشته ، بیشتر مردم در حال حاضر با سپرده های بانکی مانند پول رفتار می کنند.

درست است ، بحران هایی مانند فروپاشی FTX باید درسهایی ایجاد کند که باعث انفجار آینده شود. اما بازار به هر حال بخش عمده ای از این کارها را انجام خواهد داد. به عنوان مثال ، بسیاری از سرمایه گذاران اکنون سؤالات سخت تری را در مورد اینکه وجوه آنها هنگام پارک کردن آنها در مکان های ظاهراً قابل پیش بینی ، خواه این یک حساب ارز باشد و چه یک stablecoin ، می پرسند. اگر "کجا پول" به یک کنسرت رایج در رمزنگاری تبدیل شود ، تنظیم کننده ها و سیاستمداران از ترس چیز کمی ندارند.

Johnsfoley را در توییتر دنبال کنید

(نویسنده یک ستون نویس رویترز BreakingViews است. نظرات بیان شده خود اوست.)

اخبار متن

FTX ، مبادله دارایی رمزنگاری که برای ورشکستگی تشکیل شده است ، بیش از 1. 2 میلیارد دلار پول نقد دارد ، طبق پرونده دادگاه از مشاوران بازسازی این شرکت.

Edgar Mosley از شرکت مشاوره Alvarez & Marsal در این پرونده گفت: مانده نقدی FTX از 20 نوامبر "قابل ملاحظه ای بالاتر" از آنچه قبلاً تصور می شد "بود.

این 1. 2 میلیارد دلاری شامل حدود 400 میلیون دلار در حساب های مربوط به تحقیقات Alameda ، شرکت معاملاتی رمزنگاری متعلق به بنیانگذار FTX سام بانکمن فری و 172 میلیون دلار در بازوی ژاپن FTX است.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 13 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 1:05