واژگونی دو برابر

ساخت وبلاگ

واژگونی Double Top یک الگوی معکوس نزولی است که به طور معمول در نمودارهای نوار ، نمودارهای خط و نمودارهای شمعدانی یافت می شود. همانطور که از نام آن پیداست ، این الگوی از دو قله متوالی تشکیل شده است که تقریباً برابر هستند و یک فرورفتگی متوسط در بین است.

توجه داشته باشید که یک واژگونی دو برابر در یک نوار یا نمودار خط کاملاً متفاوت از یک شکست دوتایی در نمودار P& F است. یعنی ، دو برابر بر روی نمودارهای P& F الگوهای صعودی است که نشانگر یک شکست مقاومت در برابر صعودی است.

Gillette Co. (G) Double Top Reversal example chart from StockCharts.com

اگرچه می تواند تغییراتی وجود داشته باشد ، اما کلاسیک واژگونی دو برابر کلاسیک حداقل یک دوره متوسط ، اگر طولانی مدت نباشد ، تغییر در روند از صعودی به نروش دارد. بسیاری از معکوس های دوتایی بالقوه می توانند در طول مسیر شکل بگیرند ، اما تا زمانی که پشتیبانی کلیدی شکسته نشود ، معکوس نمی تواند تأیید شود. برای شفاف سازی ، ما به نقاط اصلی شکل گیری نگاه خواهیم کرد و سپس با یک مثال قدم می زنیم.

روند قبلی: با هر الگوی معکوس ، باید یک روند موجود برای معکوس وجود داشته باشد. در مورد واژگونی دو برابر بالا ، صعود قابل توجهی از چند ماه باید وجود داشته باشد.

اوج اول: اوج اول باید بالاترین نقطه روند فعلی را نشان دهد. به همین ترتیب ، اوج اول نسبتاً طبیعی است و صعود در این زمان در معرض خطر نیست (یا مورد نظر).

از طریق: بعد از اولین قله ، عموماً 10-20 ٪ کاهش می یابد. حجم کاهش از اوج اول معمولاً بی نتیجه است. پایین آمدن گاهی اوقات کمی گرد یا کشیده می شود ، که می تواند نشانه ای از تقاضای تند و تیز باشد.

قله دوم: پیشروی پایین معمولاً با حجم کم اتفاق می افتد و مقاومت از بالاترین سطح قبلی را برآورده می کند. مقاومت از ارتفاع قبلی باید انتظار داشته باشد. حتی پس از دیدار با مقاومت ، فقط احتمال وارونگی دو برابر وجود دارد. این الگوی هنوز باید تأیید شود. مدت زمان بین قله ها می تواند از چند هفته تا ماههای مختلف متفاوت باشد و این هنجار 1-3 ماه باشد. در حالی که قله های دقیق ارجح هستند ، برخی از راه های راه دور وجود دارد. معمولاً اوج در 3 ٪ از ارتفاع قبلی کافی است.

کاهش از اوج: کاهش بعدی از قله دوم باید شاهد گسترش حجم و/یا نزول شتاب باشد ، شاید با یک شکاف یا دو مشخص شود. چنین کاهش نشان می دهد که نیروهای تقاضا ضعیف تر از عرضه هستند و آزمایش پشتیبانی قریب الوقوع است.

BREAK پشتیبانی: حتی پس از معامله برای پشتیبانی ، واژگونی دو برابر و وارونگی روند هنوز کامل نیست. شکستن پشتیبانی از پایین ترین نقطه بین قله ها ، واژگونی دو برابر را تکمیل می کند. این نیز باید با افزایش حجم و/یا نزول شتاب رخ دهد.

مقاومت در برابر مقاومت در برابر: پشتیبانی شکسته به مقاومت بالقوه تبدیل می شود و گاهی اوقات آزمایش این سطح مقاومت جدید با یک تظاهرات واکنش وجود دارد. چنین آزمایشی می تواند فرصتی دوم برای خروج از موقعیت یا شروع کوتاه باشد.

هدف قیمت: فاصله از شکست پشتیبانی تا اوج را می توان از شکست پشتیبانی برای یک هدف قیمت جدا کرد. این استنباط می شود که هرچه شکل گیری بزرگتر باشد ، کاهش بالقوه بزرگتر می شود.

در حالی که ممکن است شکل گیری واژگونی دو برابر ساده به نظر برسد ، تکنسین ها باید برای جلوگیری از وارونگی های دوتایی فریبنده ، اقدامات مناسبی انجام دهند. قله ها باید حدود یک ماه از هم جدا شوند. اگر قله ها خیلی نزدیک باشند ، آنها فقط می توانند مقاومت عادی را به جای تغییر پایدار در تصویر عرضه/تقاضا نشان دهند. اطمینان حاصل کنید که حداقل بین قله ها حداقل 10 ٪ کاهش می یابد. کاهش کمتر از 10 ٪ ممکن است نشانگر افزایش قابل توجه فشار فروش نباشد. پس از کاهش ، سرنخ های مربوط به قدرت تقاضا را تجزیه و تحلیل کنید. اگر فرورفتگی کمی بکشد و در بازگشت به عقب مشکل داشته باشد ، تقاضا می تواند خشک شود. هنگامی که امنیت پیش می رود ، به دنبال یک انقباض در حجم به عنوان نشانه دیگری از تضعیف تقاضا باشید.

شاید مهمترین جنبه واژگونی دو برابر ، جلوگیری از پریدن اسلحه باشد. صبر کنید تا پشتیبانی به روشی قانع کننده شکسته شود و معمولاً با گسترش حجم. یک فیلتر قیمت یا زمان می تواند برای تمایز بین استراحت های پشتیبانی معتبر و کاذب اعمال شود. یک فیلتر قیمت ممکن است قبل از اعتبار سنجی نیاز به 3 ٪ پشتیبانی داشته باشد. یک فیلتر زمانی ممکن است قبل از در نظر گرفتن معتبر ، 3 روز از استراحت پشتیبانی استفاده کند. این روند تا زمانی که در غیر این صورت اثبات شود ، لازم است. این امر در مورد واژگونی دو برابر نیز صدق می کند. تا زمانی که پشتیبانی به روشی قانع کننده شکسته نشود ، روند به پایان می رسد.

Ford Motor Co. (F) Double Top Reversal example chart from StockCharts.com

وارونگی دو برابر در فورد حدود 5 ماه طول کشید تا شکل بگیرد. حتی پس از استراحت پشتیبانی ، تقریباً 4 ماه بعد آزمایش دیگری از مقاومت تازه وارد شد.

از پایین نزدیک به 10 در مارس 97 ، فورد تا دسامب ر-98 به 36 رسید. خط روند که از MAR-97 گسترش می یابد ، یک خط روند داخلی است و فورد در بالای آن تا زمان وقفه در ماه مه 99 نگه داشته شده است.

از اوج اول ، سهام حدود 15 ٪ کاهش یافت تا از طریق فرورفتگی تشکیل شود.

پس از رسیدن به پایین نزدیک به 30 1/2 در اوایل فوریه ، این فرورفتگی طی 2 ماه آینده شکل گرفت و تا اوایل آوریل تجمع نکرد. این پایین مدت طولانی ، تقاضای ریز و درشت را نشان می دهد.

کاهش از 36. 80 با دو شکاف پایین و افزایش حجم رخ داده است. علاوه بر این ، جریان پول Chaikin به سرعت زیر 10 ٪ حرکت کرد. سرعت بدتر شدن جریان پول نشان دهنده افزایش جدی در فروش است.

در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن ، سهام با حمایت از پایین قبلی حدود 3 هفته معامله شد. در این زمان ، جریان پول زیر 20 ٪ کاهش یافته است. حتی اگر اوضاع شوم به نظر می رسید ، تا زمان شکسته شدن حمایت کامل نمی شود.

پشتیبانی در اوایل ماه ژوئن شکسته شد که سهام زیر 28 1/2 سقوط کرد که بیش از 3 ٪ زیر پشتیبانی در 30 1/2 بود. پس از این افت شدید ، یک پیشرفت به همان اندازه تیز بالاتر از سطح مقاومت جدید وجود داشت. در حالی که می توان از آزمایش پشتیبانی شکسته انتظار داشت ، به طور معمول این اوایل نیست. پیشروی 32 در اواخر ماه ژوئن ممکن است باعث شده است که برای کسانی که در اولین استراحت پشتیبانی از آن پرش کردند ، پوشش کوتاه ناخوشایندی را ایجاد کند. سهام به 25 سقوط کرد و سپس پیشروی اصلاح را آغاز کرد که در نهایت پشتیبانی را آزمایش می کند.

Ford Motor Co. (F) Double Top Reversal example chart from StockCharts.com

در نمودار دوم ، 30 3/4 سطح مقاومت در برابر مقاومت را نشان داد ، و 31 نفر 50 ٪ از کاهش این کاهش از 36. 80 به 25 را نشان داد. همراه با عمل قیمت در اوایل ژوئن و اوایل ژوئیه ، احتمالاً یک منطقه مقاومت می تواند ایجاد شودبین 31 تا 32. سهام متعاقباً در 30 ژانویه در 30 ژانویه در 30 سطح پایین تر تشکیل شد و تا اواسط ماه مارس به حدود 22 کاهش یافت.

کتاب آموزش بورس...
ما را در سایت کتاب آموزش بورس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محسن زنجانچی بازدید : 16 تاريخ : پنجشنبه 10 فروردين 1402 ساعت: 1:06